negi in gura

28-12-2010
lilianaelena1989
Nu este medic/terapeut
lilianaelena1989
buna seara ! imi cer scuze pt scris dar sunt disperata prietenul meu are negi genitali de 5 luni eu nu am avut dar de luna acesta am obs ca mi-au aparaut si mie acum o sapt nu m-am putu duce la medic pt ca sunt sarbatorile de iarna si nu mai este nimeni pe la cabinet, am facut si sex oral si ma gandesc ca pot aparea si in gura azi am obs 3 basicute foarte mici sub limba ce poate fi imi este foarte frica prietenul meu zicea ca el are si candida in gat sunt disperata ne-am certat am incheiat relatia daca este sa fie negi in gura cu ce sa ma tratez. am tot folosit apa de gura de mai bine de 3 luni pt ca am probleme cu gingia si ma spal foarte des pe dinti sa fie oare si de la apa de gura?va rog sa-mi raspundeti, va multumesc
3 comentarii
0
08-01-2011, ora 02:36
dks
Nu este medic/terapeut
dks
Nu stiu de ce te'ai despartit de el..Puteati pur si simplu sa discutati.. Poate el nu stia de problema..
Iar daca stia rau a facut ca nu ti-a spus dinainte...
Iar cu negii in gura.. Nu stiu ce sa zic.. eu am auzit ca apar foarte rar..Iar daca tu stiai ca are negi genitali.. Chiar nu vad de ce esti tot tu revoltata.. Stiind, puteai sa te protejezi.. Sper sa fie totul bine..
Iti recomand sa iei ceva pentru imunitate.. ca sa nu iti apara condiloame..

Sanatate si numai bine !
0
09-06-2013, ora 23:34
zen
Nu este medic/terapeut
zen
Negi genitali inseamna vegetatii veneriene, pe scurt HPV.Este poate cea mai contagioasa boala cu transmitere sexuala.
De obicei multiplicarea virusului apare la 3-6 luni de la contactul infectant.
Daca stiai ca prietenul are HPV, cum naiba sa faci sex neprotejat?Vina iti apartine in exclusivitate din moment ce stiai ca partenerul are HPV.Si tot din pacate nu exista tratament pt HPV, in mod normal organismul elimina acest virus in decurs de 1-2 ani, pentru unele persoane si in mai multi ani.Negii pot aparea oricand in aceasta perioada si in afara de tot felul de creme care nu au nici un efect, singurele solutii sunt cauterizare : criogenie, prin laser sau cutter electric.
La barbati in afara de negi nu prea sunt complicatii grave, in schimb la femei HPV este unul din factorii principalii de risc in cancerul de col uterin(e vorba de acele tulpini cu risc ridicat, dar daca au aparut negi, de obicei sunt tulpini fara risc mare).
Eu iti urez multa sanatate si incearca sa nu mai faci astfel de greseli pe viitor.

P.S tulpinile low risk de cancer de col, pot da foarte bine cancerul oro-faringian, daca ai negi in gura, doamne fereste, nu mai pierde timpul si fugi la doctor.
0
10-06-2013, ora 09:46
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Nu va mai tot stresati atat cu HPV-ul, va faceti mai mult rau decat poate sa genereze virusul in sine!Majoritatea barbatilor sunt sau au fost candva infectati cu HPV cat despre persoanele de gen feminin active sexual, ma gandesc ca undeva in proportie de 90% poarta aceasta infectie pe viata!Cat despre afirmatia ca HPV e responsabil de cancerul de col uterin ar trebui sa fim putin mai rezervati fiindca nimeni nu a demonstrat vreodata ca acest tip de cancer e de natura virala, iar daca ar fi sa ne luam dupa statistici circa 5% din persoanele infectate cu HPV dezvolta cancer de col!Faptul ca virusul este prezent si el nu este un bun argument!Cum ramane cu ceilalti 95% purtatori HPV care nu dezvolta cancer?????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •