negi genitali - candida - secretii abundente - ganglion inghinal

21-03-2012
PYSYKA
Nu este medic/terapeut
PYSYKA
In luna octombrie 2011 am depistat negii genitali ( 3-4 la numar ), abia la 1 feb 2012 am mers la control ginecologic. Mi-au fost confirmate banuielile, plus o rana pe col de 1.5 cm. S-a facut recoltare pentru testul Papanicolau si pentru examen secretie vaginala. Rezultatul examenului microbiologic : Candida albicans. Rezultatul testului Papanicolau a fost 'bun', atat mi s-a spus. Tratament pentru negi : crema Wartec + Isoprinosine, am urmat tratamentul pana au disparut temporar negii ( 7 zile ).Au mai reaparut 2. Intre timp o problema grava spun eu ar fi, ca nu mi-a mai venit ciclul de aprox 2 luni, ultima menstruatie fiind pe 24 ianuarie. Iar ca si confirmare a tuturor infectiilor existente cred, s-a marit/umflat un ganglion in zona inghinala, dreapta. Acest ganglion cred ca il aveam dinainte de a constata toate afectiunile, el se estompa in preajma menstruatiei, dar se diminua dupa aceea. Am avut/ am si secretii abundente de culoare alba, urat mirositoare; am luat 1 capsula Fluconazol si pare ca s-au mai redus secretiile. La ginecolog nu am primit informatii pe care sa le si inteleg, fiind mult prea multe si coplesitoare. Mi s-a recomandat tratament si pentru rana de pe col dar nu mi-am permis sa urmez si acel tratament. Cum ar trebui sa procedez in cazul de fata ? Va multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
22-03-2012, ora 10:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
urmeaza TOT tratamentul prescris de medicul ginecolog..
DOAR...el te-a consultat si DOAR el...stie ce si cum si cat...
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Condilomatoza genitală
  •