de vreo o luna am niste negi mici de tot in zona anal-genitala

19-03-2007
carina
Nu este medic/terapeut
carina
mi-au aparut de vreo o luna niste negi mici de tot in zona anal-genitala, care ulterior s-au marit. contact sexual nu am mai avut de ceva vreme, si intotdeauna protejat. am fost diagnosticata si cu psoriazis de curand. deci e clar, am o problema imunitara. ce sanse sunt sa nu pie vorba de HPV? voi merge la gine cat de curand, dar vreau sa stiu si parerea d-voastra. Negii sunt de culoarea pielii si nu sunt netezi, sunt ca niste...arici, bine...cu tzepi micutzi. Sper sa ma ajutati. ar fi groaznic sa le am eu pe toate!:(((
si inca ceva. dc e totusi HPV? ce fac?tre sa il anuntz pe fostul partener?.de la cine am luat?el nu avea asa ceva..sau nu am observat eu. si daca avea si nu m-a anuntat, il pot invinui eu cu ceva?
mersi mult.
37 comentarii 12 Înainte ›
0
19-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, cred ca ai HPV! Insamantarea lor in zona genitala se face prin mici traumatisme locale care, cel mai frecvent, pot aparea in timpul actului sexual. Este bine sa-l intrebi pe fostul partener daca intre timp nu i-au aparut si lui!
Cat despre medic, eu te-as sfatui sa mergi la un dermatolog, nu la un ginecolog!
0
19-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
nu vreau sa ma intelegeti gresit. nu se poate sa ii apara si lui de la mine. adica NU am avut contact sexual cu altcineva in afara de acel partener, si negii au aparut DUPA ultimul contact...care a fost acum mai bine de o luna, protejat! Eventual se poate sa fi luat eu de la el, si nu invers.Si atunci de ce nu au aparut mai devreme?adik relatia a debutat in vara si abia acum a aparut problema asta.
va multumesc oricum.desi sunt ingrozita de ce mi se intampla.
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Papiloma virusul uman (HPV), este ubiquitar, adica se afla in mediul inconjurator, pentru a se dezvolta fiind necesare anumite conditii. Conditia esentiala este o leziune la nivelul epidermului, deoarece el nu poate sa patrunda prin pielea intacta. Aceste mici leziuni pot aparea in timpul actului sexual, dar nu este singura modalitate de aparitie! La fel de bine pot aparea mici leziuni dupa epilare sau dupa grataj (scarpinare).
Nu fi ingrozita, deoarece boala este tratabila! Apeleaza la un dermatolog!
0
20-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
am vorbit cu fostul partener. nu stie sa aiba, are un singur neg, spune el de multa vreme, dar eu am mai multi.
am citit undeva ca daca e sa am acest HPV, variantele care determina formarea de condiloame sunt mai putin periculose, adica sansele sunt mai mici de a provoca un cancer de col.. asa e?
unii spun ca virusul poate disparea dc e tratat corespunzator, dc nu e in forma avansata si dc imunitatea organismului e buna...sau f buna. este adevarat?am sanse sa duc o viata normala?
azi merg la ginecolog, pt ca un test papanicolau m-ar ajuta sa stiu dc virusul a ajuns pe col. sper ca nu!!!!, iar apoi poate ma va trimite ginecologul la derma, sau imi va face el colposcopie.
uffffff.sunt speriata, de 2 nopti nu dorm, plang..imi fac griji. imi doresc enorm sa pot sa am copii in voiitor. si m-am gandit la o chestie. poate o sa vi se para amuzant: am 22 ani, pana la 24 sper sa fac 1-2 copii si apoi, ca sa previn aparitia cancerului la col, sa imi fac operatie de extirpare a organelor genitale interne..adica a ceea ce e expus riscului. ce parere aveti?
multumesc.
0
20-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
acum m-am intors de la medic. diagnostic: condiloame acumuate.tratament Condyline si consult peste 2 sapt. a zis medicul ca m-am prezentat destul de timpuriu, asa ca s-ar putea sa scap mai usor. virusul este in sange, a spus dar tinand imunitatea ridicata si extirpand condiloamele, poate reveni totul la normal. :D
0
21-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
condiloame acuminate...scuze
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu am auzit va HPV sa patrunda in sange!!!! Eu stiam ca el are tropism doar epidermic!
Sursa da contaminare ramane partenerul, chiar daca el are un singur "neg". Ca urmare, trebuie tratat si el!
Nu fi atat de speriata in ceea ce priveste evolutia spre un cancer de col uterin, deoarece nu toate tipurile de virus sunt implicate in producerea lui, iar "implicare" nu insemna automat ca cine are condilomatoza va face obligatoriu cancer de col!
Este foarte bine ca doresti sa fii informata si, de asemenea, ca te-ai prezentat imediat la medic! Felicitari!
Urmeaza tratamentul prescris si... succes!
0
26-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
teribil tratamentul asta. medicul mi-a spus sa ma prezint la control dupa 10-14 zile de tratament. azi e a 6-a zi de tratament. problema e ca ma tratez acasa, si dupa 3 zile condiloamele au cazut...ca si pielea din zona respectiva, dar a ramas o urma de condiloame acolo unde acestea au fost mai mari...adica au ramas vreo 3 mai mici.chiar f mici. acelea le tratez in continuare, dar in rest ce fac?toata zona e rosie, arsa, supureaza, doare la orice miscare mai solicitanta. nu stiu daca in unele zone unde a ramas inca alb mai sunt sau nu condiloame? e doar piele sau sunt condiloame?medicul mi-a spus sa ma uit si cu lupa si sa dau pe toate condiloamele...si asa am si facut, dar poate s-au inmultit si nu imi dau seama unde mai sunt si poate nu le vad. si repet...e chin sa pun solutia asta pe pielea iritata. sa ma rezum la cele 3 condiloame pe care le stiu sigur ca sunt si sa il las pe medic sa le cauterizeze pe restul cand voi merge la control?(el a spus ca le va cauteriza el pe cele pe care nu le-am putut rezolva eu.in sensul ca poate sunt si in vagin).
si alta problema care ma ingrijoreaza...dc pielea e atat de iritata, oare ar tre sa fac o pauza la tratament incat sa se refaca putin pielea pana la consult?in sensul sa pot sa fac fata consultului si cauterizarii, pt ca va spun sincer, ma apuca groaza cand trebuie sa imi tratez condiloamele...atat e de chinuitoare durerea.
si ultima problema, e ok daca acolo unde simt ca pielea e atat de tensionata si iritata dau cu un antibiotic sa nu se infecteze?pt ca chiar si sangereaza in anumite portiuni.(ma gandesc ca asa pot preveni infectiile si mai hidratez pielea, sa devina mai elastica)
Multumesc
0
27-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti face niste spalaturi locale cu ceai de musetel si aplica Fucidin crema de doua ori pe zi, timp de 3-4 zile, pe zona iritata si inflamata.
Intre timp intrerupe tratamentul cu Condyline!
Revino cu un mesaj peste 3-4 zile si spune-mi cum te simti!
0
27-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
am decis sa intrerup tratamentul sau sa aplic o data pe zi doar pe cele 3 condiloame. intre timp mi-a dat mama Negamicina B pt ca am facut o infectie frumoasa jos. unele presupuse condiloame, m-am uitat mai bine, sunt de fapt zone infectate, puroi probabil, ca e galben, ca niste basici, dar nu sunt umflate. e ok daca folosesc antibioticul acesta? mi-e frica sa nu se agraveze situatia...cine stie, poate fac o cangrena (doamne fereste!) ca deja miroase si ciudat.
de spalat ma spal dupa fiecare utilizare a toaletei cu un sapun lichid pt zone intime (de la avon)...incerc sa tin cat de curata zona.
o sa va tin la curent. va multumesc.
0
27-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cunosc Negamicina B! Probabil ca este de uz veterinar. Cred ca contine neomicina.
Daca nu este de uz veterinar il poti folosi in loc de Baneocin, insa eu am mai multa incredere in Fucidin CREMA.
0
27-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
Negamicina B: bacitracina 50.000u.l., sulfat de neomicina 0.5 g, excipiens q.s.ad. 100g. (antibiotice iasi),
tot in farmacia proprie am gasit si crema asta: alfason-fucidine salbe, e nemteasca, contine: hydrocortison-17-butyrat 1mg, fusidinsaure, natriumsalz 10 mg (nu stiu germana, dar pot sa-mi cam dau seama ca are cortizon...ceea ce vroiam sa evit). sa fie vorba despre aceeasi crema pe care mi-o recomandati d-voastra?
parca deja ma simt mai bine:)
0
28-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este echivalentul german al unei alte creme care se numeste Fucicort.
Nu este bine sa o folosesti!
Cauta Fucidin crema simpla!
0
04-04-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
va salut din nou:)
azi am fost la control. am primit felicitarile medicului pt felul in care am reusit sa ma tratez, singura, acasa. am scapat de condiloame..cel putin momentan, iar in vagin se pare ca nu am condiloame:)...sau sunt microscopice si nu sevad. trebuie sa ma monitorizez in continuare sa vad dc nu mai apar.
totusi, mi-a prescris medicul nizoral, cervugid ovule si spalaturi cu tantum rosa pt ceva micoza pe care o aveam de ceva vreme. pe reteta a trecut diagnosticul de colpita micotica. e grav?chiar am asa ceva sau e doar pt a putea prescrie reteta(asa mi-a spus medicul de familie cand i-am dus rezultatul)? cervugid-ul am citit si este indicat si in cazul HPV, iar tantum rosa mi l-a recomandat pt scurgerea abundenta (mie nu mi se parea sa fie abundenta...asa am avut cred de cand ma stiu).peste 1 luna, ma voi duce din nou la control sa vad cum evolueaza lucrurile. am o nelamurire totusi...cate ovule cu cervugid trebuie sa iau?nu sunt sigura, dar ginecologul tin minte ca mi-a prescris 2 cutii..asta ar insemna 24 ovule, dar medicul de familie cand mi-a refacut reteta a trecut doar o cutie.sa fi gresit medicul de familie?sau sa fie suficienta 1 cutie?
va multumesc pt sfaturile pe care mi le-ati dat. mi-ati fost de real ajutor.
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar nu sunt ginecolog si nu te mai pot ajuta in continuare!
0
13-04-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
curios...acum vreo 2 ani, dupa o "portie" de strand m-am ales cu "ceva" iritatie, micoza, nu stiu...in zona genitala, la marginea zonei pubiene spre clitoris. nu i-am dat importanta pt ca uneori aparea, alteori disparea. dar de cand cu toate problemele care mi-au aparut (probabil si datorita sis imunitar scazut) s-a extins, si uneori am niste mancarimi groaznice, atat "in fata" cat si in zona anala. pielea se scuameaza, este uscata, inelastica (uneori apar si fisuri).
am intrebat ginecologul prima oara cand am fost pt condiloame si de aceasta problema, dar nu s-a uitat atent si abia cand m-am reintors pt consult mi-a prescris nizoralul. m-am bucurat pt ca stiam ca nizoralul e bun la multe afectiuni ale pielii (neluand in considerare si efectele secundare). dar dupa 10 tablete de nizoral, nu am observat nici o evolutie inspre bine.ce sa fac? sa continui cu inca o portie de nizoral?
ma gandeam ca poate are legatura cu psoriazisul, dar nu arata ca si petele de psoriazis...si in plus simt mancarimi, iiar petele de psoriazis sunt foarte "linistite".
sper sa imi raspunda cineva...
Va multumesc
0
14-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti incerca un tratament local cu TRAVOCORT crema de 2 ori pe zi, dimineata si seara, timp de o saptamana. Daca evolutia este buna, continua tratamentul inca 3 saptamani cu o singura aplicatie seara. Daca nu simti nicio ameliorare adreseaza-te unui dermatolog!
0
04-05-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
din nou probleme. in timp ce imi tratam negii am observat vreo 2 pete mici-micutze, de cca jumatate de mm patrat...cat un jumatate de cap de ac de gamalie, de culoare maro, pe pielea din zona pubiana, nu pe mucoasa unde se aflau negii. am crezut ca sunt 2 mici semne, alunitze. nu stiam daca erau acolo de mai demult sau au aparut odata cu negii (e de inteles, nu am avt de ce sa ma controlez in zona respectiva in perioada cand nu aveam probleme)
problema e ca, acum, la 1 luna de la tratament, m-am uitat sa vad dc totul este in regula, si am observaty 2 noi negi, in zona unde avusesem inainte. si mai observasem ceva: petele acelea maronii s-au inmultit...acum sunt vreo 6!! :((. sunt tot negi?am aplicat si pe aceste pete condyline, dar inca nu stiu dc am facut bine sau nu.
0
05-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De regula Condyline este mai eficient pe mucoase sau semimucoase. Pe pielea normala ar trebui sa se faca electrocauterizare!
0
28-10-2008, ora 14:53
ana12
Nu este medic/terapeut
ana12
eu am o sinura intrebare de ce dispar si tot apar. O sa scap vreodata de aceste probleme. Astept raspunsul va rog mult ca mam saturat de 2 luni jumate ma tot duc la ginecolog si ma trateaza cu o solutie ce se numeste podofilina Va multumesc
0
28-10-2008, ora 14:56
ana12
Nu este medic/terapeut
ana12
aaa am uitat sa spun ce am de fapt. Condiloame
0
28-10-2008, ora 14:56
ana12
Nu este medic/terapeut
ana12
aaa am uitat sa spun ce am de fapt. Condiloame
0
01-11-2008, ora 19:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu mai mergeti la ginecolog ci la un dermatolog !
0
23-06-2009, ora 04:18
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
buna as dori sa imi spuneti va rog frumos am un neg care ma deranjeaza ce as putea sal fac eu am vrut sal rup daca il rup is dispus din start la cancer de piele si mai am acnee nodulara chistica am facut tot feluri de tratamente eu nu mai stiu ce sa fac am tenu f gras va rog ma puteti ajuta cineva
0
23-06-2009, ora 12:37
smochin
Nu este medic/terapeut
smochin
Buna ziua. Am 59 ani si de ceva vreme imi apar in zona genitala pe labii niste puncte albe de grasime ca si cele de pe fata.nu dor, dar dupa o vreme ies singure la cea mai mica atingere ca niste cosuri.Ce sa fie ? si ce sa fac sa nu mai apara... va multumesc din suflet.
0
24-06-2009, ora 21:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru costica21: Cu ambele probleme te poate ajuta un medic dermatolog cu conditia sa ajungi la el.
0
24-06-2009, ora 23:05
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
buna am fost la dermatologie mio dat crema si f multe tratamente dar degeaba as mai avea o intrabare domnu doctor am hipersensibilitate f mare la penis am facut 3 luni tratament cu baneocin nu mio trecut am fost la dermatologie si urologie cand trag pielea si ating cu degetu sau pun apa pe el ma doare f tare as putea face cu anestezie sau ce imi recomandati dumneavoastra
0
29-06-2009, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se poate rezolva negul cu anestezie si electrocauterizare.
0
21-10-2009, ora 00:15
mercredy
Nu este medic/terapeut
mercredy
Va salut...am o problema, si anume:in zona genitala mi-au aparut mai multi negi atat la exteriorul vaginului cat si in interiorul lui.(cat se observa cu ochiul liber).Am inceput sa ma dau cu tinctura de propolis deocamdata iar apoi voi consulta medicul ginecolog.Dvs.credeti ca as fi suspecta de virusul papiloma?
Va multumesc!
0
21-10-2009, ora 22:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da !
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Neg pe deget - cauze, tratament, sfaturi utile
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Condilomatoza genitală
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •