neg rupt

06-09-2011
RainDrops
Nu este medic/terapeut
RainDrops
Buna ziua. Am un neg de vreo 8 ani care a inceput sa ma deranjeze acum cateva luni intrucat ma durea. Am inceput sa il tratez cu o solutie de la farmacie ce contine acid salicilic si incepuse sa se intareasca. In cateva zile a cazut un strat subtire de piele de pe el, iar apoi am continuat sa foloses solutia. Problema e ca atunci cand am desprins al doilea strat de piele de pe el am tras prea tare si s-a desprins si o parte din el ce nu trebuia sa cada, adica ce nu era uscat si gata sa cada. Iar atunci a curs sange si de 4 zile curge un lichid galben si ma doare f tare. Nu pot sa merg acum la dermatolog (abia peste vreo 3 sapt pot sa merg) si vroiam sa va rog sa imi dati un sfat, ce sa fac sa nu mai curga lichid si sa se inchida rana. Am incercat sa pun un pansament peste el dar mai mult rau mi-a facut iar azi am dat cu o pudra antibiotic.
Va rog dati-mi un sfat..mi-e frica sa nu se infecteze si vreau sa scap de durere. Va multumesc.
5 comentarii
0
06-09-2011, ora 21:07
bulinake
Nu este medic/terapeut
bulinake
Poti sterge cu betadina si poti folosi ca pudra cu antibiotic gen baneocin :D ca tratament naturist iti recomand sa pui niste rostopasca :D
0
06-09-2011, ora 21:38
RainDrops
Nu este medic/terapeut
RainDrops
multumesc frumos pentru raspuns! cu baneocin am dat azi (credeam ca nu am voie sa folosesc numele produsului)...o sa imi cumpar maine betadina...referitor la rostopasca, am folosit acum cativa ani dar fara rezultate...poate depinde si de tipul de neg...am avut o veruca pe care am dat cu rostopasca si mi-a trecut dar negul asta are alta forma si se simte altfel...ai avut si tu negi?
mersi mult :D
0
07-09-2011, ora 10:42
bulinake
Nu este medic/terapeut
bulinake
Nu, nu am avut.. Am citit undeva ca banda adeziva ar face minuni cu negii dar nu asa repede :D... Poti utiliza si tablete cu vitamina C pe care sa le amesteci cu putina apa pana se formeaza o pasta apoi le poti aplica pe neg.Ideea este sa nu traumatizezi negul (nu mai insista pe cojile ne uscate) deoarece virusul se poate raspandi :D
0
07-09-2011, ora 13:01
RainDrops
Nu este medic/terapeut
RainDrops
ok, mersi frumos pt sfaturi :D o zi super! :D
0
07-09-2011, ora 13:37
bulinake
Nu este medic/terapeut
bulinake
Cu mare placere ! Si tie :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •