nefrostomie-creatinina mare

06-06-2009
perla56
Nu este medic/terapeut
perla56
Ma numesc Chiper Claudia, sunt din Vaslui si as vrea sa intreb ce se mai poate face cu mama mea in varsta de 73 ani, careia i s-a practicat o nefrostomie la rinichiul drept pe data de 30 aprilie 2009 si i s-a pus si o sonda in vezica, deoarece are blocaj renal si o gaura intr-un rinichi.
De atunci are analizele nu s-au schimbat in bine, decat f putin si apoi iar se inrautatesc si ea vomita aproape tot tmpul. Atunci la internare avea creatinina aproape 9 si ureea tot f mare, acum are si K mare. A fost operata la SPITALUL PARHON la IASI, DUPA 2 SAPTAMANI AM ADUS-O LA vaslui, dar de 2 sapatamani iar am mers cu ea la PARHON, deoarece dupa ce creatinina ajunsese in jurul valorii 5, a crescut iar la 7.
I s-a pus un cateter la gat si i s-a facut dializa de 2 ori si s-a simtit un pic mai bine. Acum nu simte cand trebuie sa iasa cu scaunul si cand, cu mult greu se ridica in picioare face scaunul pe ea fara sa simta nimic. I s-a mai descoperit si o fibroza si saptamana viitoare ii va pune o fistula la mana, banuiesc pt cazul cand va trebui sa-i faca dializa, dar la Vaslui nu avem NEFROLOGIE. Hemoglobina este 6 si are si stenoza mitrala si multe alte boli ale batranetii si sedentarismului pt ca nu a mai iesit din casa de 5 ani, dupa ce a facut un atac vascular cerebral.Ea este optimista pentru ca eu gandesc pozitiv si-i insuflu si ei pozitivismul meu, chiar daca-mi este f greu, deoarece alerg intre iasi si vaslui aproape zilnic, deoarece am si pe tata de 80 de ani cu atac vascular cerebral si eu sunt singura de tot, fara nici un fel de ruda. Ce se mai poate face pt ea si cat tmp (eu sunt pregatita sufleteste pt tot, dar nu vreau sa mor si eu acum?I s-a facut si endoscopie si nu i s-a descoperit nimic grav, doar ca i s-a gasit colecistita si nu se poate opera din cauza analizelor rele, ba mai are si o fibroza. Cam multe, dar am speranta intr-un bine, atat cat se poate. Nu este deplasabila.
Pentru anemie i s-a facut pana acum 2 neorecormon, cate 2 fiole o data pe saptamana si i s-a tranfuzat un flacon de sange Ii creste tensiunea pana aproape de 20
multumesc
3 comentarii
0
07-06-2009, ora 10:32
perla56
Nu este medic/terapeut
perla56
ma aude cineva?
0
07-06-2009, ora 19:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa mearga regulat la dializa la Iasi altfel cu insuficienta renala actuala nu va supravietui. Sunt persoane care fac dializa de ani de zile si se simt bine.Salvarea o duce si o aduce. Cu aceasta ocazie este si sub observare periodica a medicilor de aici care, la fiecare prezentare la spital, ii vor face o evaluare a bolii de baza si a bolilor asociate.Sarcina grea te asteapta in urmatorii ani, dar cu putere si dragoste fata de parinti vei trece si peste greutati.Numai bine!
0
08-06-2009, ora 02:02
perla56
Nu este medic/terapeut
perla56
Nici nu stiu cum sa va raspund, sa va arat cat de
bine ma simt ca v-am simtit alaturi de sufletul meu !
Sunteti o minunata si va doresc din toata inima sa aveti parte numai de tot ce va doriti in viata !Cat de bine o sa-i fie mamei mele, nu stim noi.Viata isi urmeaza cursul firesc, si va multumesc ca sunteti DOCTOR adevarat.Eu, si cred ca toti medicii de la PARHON , fac tot ce se poate face si eu am speranta in suflet.Mai vedem ce se intampla de azi incolo, pentru ca nu pot sa cred in imposibil.O sa va tin la curent cu absolut tot ce se intampla cu mama.VA MULTUMESC .OM MINUNAT CE SUNTETI!claudia chiper
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cafeina și/sau creatina: impactul asupra performanțelor cognitive și fizice
  •