nefrita cronica bilaterala

16-02-2009
carstean
Nu este medic/terapeut
carstean
in urma a numeroase analize tomografii computerizate fara substanta de contrast si cu substanta de contrast si a scintigrafiei renale dinamice sotul meu in varsta de 53 ani, a fost diagnosticat cu nefrita cronica bilaterala ambii rinichi hipofunctionali SRG. 51%, DR. 48%, cu valori ale creatininei de 2, 72 iar a ureei de 64 avand ambii rinichi micsorati, hipocaptanti, curbele renografice mai redusedecat normal si segmente functionale aplatizate. Nu s-a putut stabili nici o cauza care sa poata fi tratata. mentionez ca in anul 2000 analiza creatininei era 1, 21 sau facut ecografie la rinichi si examen de analiza a urinei ni s-a spus ca nu sunt probleme si nu am fost avertizati pentru monitorizarea in continuare. Tot atunci a fost depistata si o crestere a tensiunii cu valori de 15 -16 cu 9 - 10 pentru care a inceput tratament cu monopril zilnic si tertensiv cate 1/2 la 2 sau trei zile, urmarind tensiunea zilnic si lipantil pentru colesterol care avea valori intre 180 - 240. in ultimii 2 ani, s-a inlocuit lipantilul cu tratament naturist ( omega 3, cholestone, in, luate fiecare separat ) dar valorile erau in jur de 220-240, chiar 260. Nu am stiut sa fi monitorizat si functiile renale, numai in aprilie 2008, in urma analizelor anuale iesit rezultatul creatininei 1, 78. de atunci tot facem controale medicale si investigatii timp in care creatinina a crescut sub urmarirea medicilor la 2, 72 si in final ni s-a spus ca nu este nici un tratament sa monitorizam tensiunea si analizele de creatinina, uree si K si sa tina regim fara sare si cu continut proteic de 60 - 70 gr. pe zi. Avand un ritm de crestere atat de rapid al CREATININEI si deci a distrugerii nefritelor ne este foarte frica de urmari, avand in vedere ca nici pana in prezent nu consuma foarte multe proteine, a mentinut totdeauna tensiunea in limite normale si nu consuma alimente cu un continut mare de sare, nu are nici diabet, nici guta, nici raceli sau infectii renale, nu l-au durut niciodata rinichii si nici acum nu-l dor, nu a avut nici alte boli care sa stim ca ar afecta rinichii, a dus o viata ordonata din punct de vedere alimentar al bauturii al sportului, nu a fumat niciodata, nu cunoastem nici un fel de exces care sa fi declansat distrugerea ambilor rinichi. Nu pot sa ma impac cu ideea ca distrugerea s-a produs din cauza tensiunii pentru ca a respectat cu strictete tratamentul de tensiune si a monitorizat tot timpul tensiunea, mai degraba cred ca tensiunea este o consecinta a afectiunilor de rinichi, de aceea vin catre dumneavoastra cu rugamintea de a ne ajuta sa stopam degradarea in continuare si sa evitam sau macar sa intarziem cat de mult posibil ajungerea la dializa. Mentionam ca in prezent i s-a recomandat continuarea tratamentului cu monopril, furosemid, crestor si amlodipina ( din aceasta nu a luat ca nu a avut cresteri de tensiune care sa impuna luarea si a acestui medicament) si serem pentru prostata care tot in aceasta perioada a fost depistata ca fiind cu probleme specifice varstei.
1 comentarii
0
22-02-2009, ora 17:27
carstean
Nu este medic/terapeut
carstean
as vrea sa pun o intrebare care imi da nelinisti: referitor la diagnosticul de nefrita cronica bilaterala, sotul meu a citit in ceva reviste ca este foarte sanatoasa frunza de aloee consumata si asa cruda fara a fi macerata si preparata cu vin si miere si a consumat in mai multe randuri facand cure cu astfel de frunze, oare nu tocmai acestea i-au otravit rinichii si au dus si duc in continuare la distrugerea lor desi acum nu a mai consumat de vreun an, fiindca cu tot regimul sever care il tine fara sare si proteine creatinina a crescut in 3 saptamani de la 2, 72 la 3, 14, la fel a crescut ureea si potasiu iar medicii nu descopera cauza bolii din toate investigatiile facute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.