necroza aseptica

06-09-2009
nicoleta damian
Nu este medic/terapeut
nicoleta damian
Buna.Baietelul meu, 7 ani, a cazut pe calcaiul drept si i s-a umflat in zona respectiva.Acuza dureri si poate merge doar pe varful labei piciorului.La radiografie nu a fost constata nici o fisura/fractura, dar a reiesit altceva: necroza aseptica al nucleului osos calcanean. A-ti putea va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna dar si daca este ceva grav.Necesita tratament, operatie? Va multumesc !!!
2 comentarii
0
06-09-2009, ora 23:14
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Este destul de putin probabil ca o necoza aseptica osoasa sa se dezvolte rapid post-traumatic; de regula trec cel putin cateva luni. Nu este insa exclus ca acest tip de afectiune (desi improbabila la varsta copilului Dvs.) sa fie mai veche si doar evidentiata cu ocazia traumatismului. Exista insa multe afectiuni care pot da astfel de simptome, de pilda apofizita tip Osgood - Schlatter, care parca ar fi mai frecventa la un copil de aceasta varsta si mai pot fi si altele.
Evident ca nu pot formula un diagnostic precis fara a vedea copilul si radiografia. Diagnosticul de necroza ar trebui certificat printr-o examinare RMN.
Oricum, nu se pune, in opinia mea, problema unei interventii chirurgicale.
Tratamentul necrozrei aseptice si al inflamatiilor de tip apofizar se realizeaza cu succes la Constanta in Centrul nostru Pilot care asociaza tratamentul ortopedic cu oxigenoterapia hiperbara (HBO). Usurinta acestui tratament - care este neinvaziv, adica fara operatie - face ca el s fie mult mai usor suportat. Exista cazuri de necroza aseptica a caului femural la adult vindecate fara intervntie chirurgicala.
Pentru detalii puteti sa ne contactati cand doriti.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
14-07-2010, ora 17:08
@lore
Nu este medic/terapeut
@lore
INTREBARE O-HBO
Fiica mea de 12 ani si 9 luni are epifizioliza de cap femural stang cu o alunecare de 25-30 grade.A fost operata acum 5 saptamani fiind fixat capul de os in aceasta pozitie cu 4 brose.Am inteles ca nu are voie sa lase greutatea pe picior 6 luni-merge cu carjele si nu lasa greutatea pe picior.
Ce exercitii de recuperare are voie sa faca?Are voie sa stea in fund?Inot?Bicicleta?Exista alt tratament pt o vindecare mai rapida?HBO?Sau nu e indicat in acest caz?Nu stiu dc e important, fetei nu i-a venit menstruatia.
Cum putem preveni aparitia sechelelor?Sa nu ramana cu defect la mers, sa nu faca alte complicatii la nivelul soldului?
Multumesc.O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.