nasul se lateste dupa rinoplastie?

07-09-2009
crysgirl
Nu este medic/terapeut
crysgirl
Buna ziua,

Uitandu-ma la mai multe poze inainte/dupa rinoplastie am observat ca nasul devenea drept din profil, frumos, dar din fata se latea(din cate stiu se bate i oasele laterale ale piramidei nazale). Este adevarat? Nasul in urma operatiei se mareste in latime?

Si as mai avea o intrebare. Exista riscul ca dupa operatie sa ramana locul sensibil pentru totdeauna, in sensul sa doar la frig/cald?

Multumesc
3 comentarii
0
08-09-2009, ora 13:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu se mareste nasul in latime, decat daca dai peste un doctor mai putin expert!Eu am facut o astfel de operatie, iar nasul nu s-a latit deloc!Dupa operatie, nasul ramane sensibil o perioada de timp, cateva luni sau chiar un an si nu are legatura cu frig/cald, ci este sensibil la atingere!Sau cel putin asa a fost la mine...
0
08-09-2009, ora 19:13
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Consultati chirurgul care v-a operat, pentru aceste gen de nelamuriri.

Informativ:
Exista riscul sa se departeze oasele nazale, daca rinoplastia nu a fost executata corect.
Exista deasemenea riscul sa se dezvolte o cicatrice la varf, cu evolutie de cele mai multe ori favorabila.
Zona varfului ramane sensibila la atingere si variatii de temperatura, uneori pe o perioada de cateva luni, dar nu permanent.
0
17-02-2010, ora 20:33
criss4
Nu este medic/terapeut
criss4
Multumesc forumulul romedic pentru informatii si domnului dr Daniel Popescu pentru operatia de rinocorectie efectuata. Este un medic extraordinar si ii sunt profund recunoscatoare pentru profesionalismul si maiestria de care a dat dovada!
Cu stima,
Serban Cristina Ioana

p.s. imi cer scuze ca postez acelasi mesaj, dar este vorba de toate subiectele despre rinocorectie pe care le-am citit inainte de operatie si gasesc ca astfel acum imi pot exprima gratitudinea :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  •