nas uscat cu cojite cu urme de sange copil

18-11-2011
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
Buna seara, dle doctor !
V-am mai scris si in alte randuri.Am un baietel de 3.5ani. A fost operat de polipi in mai. E bolnavicios de felul lui, n-apuca sa-i treaca una ca face altceva... Acum 1 luna a facut o forma urata de pojar cu 11 zile de febra-39, s-a deshidratat f tare, i se crapasera buzele, nu deschidea bine gura ca -i dadea sangele, i se decojeste pielea dupa maini si picioare-talpi. Ce ma ingrijoreaza e ca are nasul mereu uscat, si infundat la somn, dar nu are secretii in nas...I-am pus nazomer, vibrocil, tantum gel protect.E mereu aceiasi poveste.Si cand i se curata nasucul de impuritati, am vazut de ceva timp ca are cojite uscate cu urme de sange uscat. Mereu il deranjeaza nasul, ii da mancarimi-n-are paraziti, verificat...De la problema asta cu nasucul, mereu face usor rosu in gat, numai cat da cu nasul de rece. M-am saturat si eu, dar mai ales el la cati medici am fost. Ce facem cu nasucul? E de la deshidratare-dar problema cu uscatul a avut-o mereu-mai putin partea cu urmele de sange. Multumim anticipat pt ajutorul dumneavoastra!
2 comentarii
0
19-11-2011, ora 08:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
nicavictorita, daca spui ca face mereu rosu in gat, s-ar putea sa aiba streptococ.
Ca sa aflii exact ce este si in nasuc, ar trebui sa-i faci un
- exudat nazal cu antibiograma si antifungigrama si un exudat faringian cu antibiograma.
Am scris si antifungigrama deoarece poate fi o infectie fungica si in antifungigrama o sa scrie cu ce antifungic se poate trata, in caz ca se gaseste ceva.
Inainte de exudate, nu il speli in nasuc si nici in gurita si ar fi bine nici sa nu bea apa. Faci analiza dimineata si iei o sticluta cu apa sau ceai la tine.
Daca a facut tratament cu antibiotice, ar trebui sa astepti 10 zile ca sa nu iasa rezultatul fals negativ, sau intrebi la laboratorul de analize ce sa faci.
0
19-11-2011, ora 16:13
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
la homeopatie am apelat cu 2 ani in urma, cea care se gaseste la noi in oras-Gl.am avut 2 dri homeopati, cu muuulte remedii...o groaza de bani cheltuiti degeaba...nu mai am resurse financiare pt altii...am vandut 2 masini in 2 ani la care mai platesc rate 6ani deacum incolo...ma interesa binele copilului, dar el tot nu-i bine...luffa, ii dau de 3 zile...baryta i-am dat...daca tot reiese remediul din descriere, de ce nu-mi spui despre ce-i vorba?n-am gasit homeopatul care sa-l citeasca cum trebuie...nu-l mai caut...apropo, acei dri"homeopati"care vor sa faca bani, nu si-au luat acreditatrea tot de la homeopatia clasica?!de ce-i razboiul asta?!streptoccoc n-are, cu analize verificat!oricum a luat streptoccocinum si staphiloccocinum.exudate a tot facut..degeaba...analize, numai el stie de cate ori i s-a luat sange, si diverse recoltari...cunosc cum se fac analizele, si la ce diferenta de timp de tratament.am o "vasta"experienta in analize, consulturi, doctori, tratamente, imunizari...dar n-am facut medicina..e clar ca doctorilor le scapa ceva..multumesc de sugestii!
inca astept parerea domnului doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.