nas si urechi infundate, durere in gat mucusuri ingrosate.

15-08-2015
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna.de vreo luna de zile ma confrunt cu o stare de raceala, care de fapt este altceva, ma trezesc dimineata cu nasul infundat dar nu imi curge, am ambele urechi infundate de parca am dopuri in urechi, si cel mai grav e ca ma doare in gat mai mult in partea dreapta unde am avut amigdala f marita in momentul operatiei, pt ca mentionez ca am fost operata de amigdale acum 8 ani tot din cauza ca faceam des infectii.pe urma nu am avut probleme, dar la schimbare de temperatura sau de anotimp, am intotdeauna probleme, un soi de rinita care trece f greu.la pneumolog am fost diagnosticata cu rinita ALERGICA SI ASTM BRONSIC in faza incipienta.am facut tratament cu symbicort si zenaro, si nu am mai avut probleme.acum doua luni am avut si ceva pb digestive, aciditate la stomac, dureri intestinale moderate, acum mi a trecut am luat famotidina, ibutin, colebil la nevoie.intrebarea mea este, de unde ar putea fi durerile in gat?de la faptul ca am mancat o inghetata sau de la acjditatea din stomac?am supt decasept, trachisan, si degeaba.si de ce imi sant infundate urechile?poate avea influenta caldura prea mare, avand in vedere canicula de afara, asupra rinitei ?astept raspuns multumesc
7 comentarii
0
16-08-2015, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 problemele gastro-intestinale NU se vindeca com[let niciodata
faptul ca NU doare...nu inseamana ca si problema sa rezolvat
necesita regim alimentar corect toata viata
am scris despre refluxul gastro-esofagian mult pe forum
2 probemele de nas, gat..se trateaza corect la ORL
0
04-09-2015, ora 15:47
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna.am fost la orl, mi a zis ca am o raceala, mi a dat unasyn, nurofen raceala si gripa, xilonasal, si doloangin de gat.am luat unasyn doar 5 zile si nurofen doua pt ca aveam o rinita f urata si citind efectele adverse ale nurofenului, am renuntat sa mai iau.mi a trecut la gat, nu mai am asa urechi infundate dar am facut un abces la o masea si a trebuit sa iau augmentin cu protectie de rigoare omeran si flucovim.iau de trei zile mi se trage abcesul dar am o stare f urata o rinita continua, am nasul infundat stranut continuu in rafale chiar, imi curge nasul si ma doare capul.e posibil sa fiu alergica la medicamente.????sa intrerup tratamentul sau sa ma chinui asa?
0
04-09-2015, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
abcesul la masea..este sus..sub sinus ???
0
04-09-2015, ora 22:43
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
nu.este jos, maseaua de minte
0
05-09-2015, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile abundente si stranutul..sunt simptome a rinitei alergice si se trataeza cu rinockenil sau nasonex
cred ca e cazul sa mai consulti un medic ORL
sa citesti tot ce am scris despre rinite alergice aici pe forum
fiindca e cazul de schimbat multe in regimul alimentar
0
06-09-2015, ora 13:12
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc pt raspuns.cred ca e vb de o rinita vasomotorie avand in vedere ca am simptome la schimbare de tempratura, aer rece sau prea cald, la umiditate, in urama racelilor...oricum va trebui sa imi fac testele de alergie, intr-o zi...
0
06-09-2015, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomul principal a rinitei Vasomotorii este
cand te culci pe partea dreata se infunda nasul pe dreapta
cand te culci pe stanga se dilata vasele sangvine pe stanga si se infunda partea stanga
Vazomotor..tine strict de starea vaselor sangvine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Urechi înfundate
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •