nas mucios de prin decembrie...

10-03-2012
ain27
Nu este medic/terapeut
ain27
Baietelului meu de 5 anisori ii curge nasucul, mucisorii sunt de culoare galbena, consistenti si f abundenti, respira pe gurita chiar si cind doarme.Nu prezinta altfel de simtome.V-as ruga sa imi spuneti ce poate fi si ce se poate face, mentionez ca o tot tine asa de prin decembrie. Aceasi problema am intampinat-o si iarna trecuta si dupa un tratament indelungat 1 luna si jum cu sinupret, nurofen, aerius, biorinil si nasonex si in final si augumentin ia trecut si era ok. Doctorul orl-ist il diagnosticase cu rinita alergica si il programase si pt operatie de polipi, ceea ce ma cam speriat un pic. In momentul in care s-a vindecat am crezut ca doctorul a pus un diagnostic gresit. va multumesc
4 comentarii
0
10-03-2012, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita alergicya poate fi controlata prin alimentatie corecta fara produse alergene
simptomele care le descrieti sunt caracteristce pentru adenoidita cr, /polipii mariti//
incercati tratamentul cu colargol in nas, daca nu inbunatateste respiratia.. tre sa mergeti la orl.. si daca e cazul de opertaie.. o acceptati
respiratia numai pe gura duce la modificarea de crestere a maxilarului si o sa aveyi probleme cu cresterea corecta a danturii, care o sa fie inghesuiti si cresc incrucisat, unul peste altul
0
11-03-2012, ora 13:00
ain27
Nu este medic/terapeut
ain27
va multumesc foarte mult pentru acest raspuns, dar mai am o nelamurire. Cum se face ca pe timpul verii nu a mai avut nimic. Respira corect si fara probleme pe nas. Totul a fost ok pana in momentul in care a racit si de atunci iar nu se mai opresc mucii.
0
17-03-2012, ora 01:02
ain27
Nu este medic/terapeut
ain27
domnule doctor suntem deja la a5-a zi de tratament cu colargol si se vad si rezultatele, mucii nu mai sunt atat de abundenti, ii sufla mai rar(aprox 3 /zi), respira mult mai bine chiar si noaptea, nu mai sforaie. va rog sa-mi spune-ti cit trebui sa continui cu picaturile si daca ar trebui sa ii dau si un antiinflamator. in plus as vrea sa incepem si un tratament de imunizare si v-as ruga sa imi spune-ti asupra a ce sa optez. va multumesc mult
0
17-03-2012, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antiinflamator nu e cazul
colargolul se face 10 ziel.. pauza 10-20 ziel si se poate repeta
pentru imunitate.. polen, ginseng, echinacee, spirulina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: