nas infundat respiratie ingreunata

07-07-2011
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Buna ziua...
De 3 saptamani am probleme cu nasul si cu respiratia
Nasul este mai mereu infundat si am respiratia ingreunata.
Am fost la alergologie a spus ca am un inceput de astm usor.
Am avut tratament singulair, nasonex si ventolin
Nu ma ajutau cu nimic tot aveam respiratie grea nas infundat...
Acum cand am fost la control mi-a schimbat tratamentul cu xyzal de 5mg, spray pentru nas biorinil pt 3 luni si pentru nas mia dat medrol de 32 de mg 3 zile. nu este cam mare medrolul? stiu ca mia spus ca sa lom nasul putin mai agresiv, doza soc, dar imi este frica sa nu patesc ceva...Pe langa acestea mia mai dat ospen 5 zile si paracetamol sinus.
25 comentarii
0
07-07-2011, ora 13:22
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
P.S: am 16 ani, 1, 80 m, 60 kg.
raceli dese...din cauza amigdalitelor
cand respir si reusesc sa umplu plamanii
0
07-07-2011, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORLl.. pentru tratament chirurgical a problemelor ORL ( amigdale, sept nazal, cornete)
Regim strict alimentar pentru toata viata fara Alergeni ( cauta pe net.. alergeni alimentari)
daca reusesti sa eviti alergenii alimentari.. Astmul nu mai avanseaza.. chear o sa ai surpriza ca nu mai exista..
0
07-07-2011, ora 14:11
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
insuficienta de aer si nas infundat este cand ajung in casa
am un perete exterior care a tras si mai face mucegai si am calculatorul chiar langa peretele acela. cand ajung acolo ma ia cu respiratia si cu nasul infundat, afra nimic.
peretele acela este izolat pe dinauntru si parintii mei vor sa izoleze si pe afara...dar pe cel dinauntru sa il scoata sau sa dea peste el cu alta lavabila?

tratamentul cu medrol il fac?:-s
0
09-07-2011, ora 20:08
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
?
0
12-01-2012, ora 22:25
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
Bună ziua, Domnule Doctor,
Va rog sa imi spuneti, ce pot face in situatia mea. De ceva timp, poate 2 luni deja, simt o sufocare in momentul respiratiei. Tot acum acum, am simtit si un nod in gat care ma deranja si imi dadea barai de cap. Am mers la medic, credeam ca e tiroida, am trecut aparatele si tiroida e regula. Cât tine de respiratia grea, credeam ca e vorba de o raceala usoara, si am evitata sa iau anumite masuri.
Imi simt nasul infundat se ma sufoc cand respir. Mentionez ca aceste stari nu sunt permanente. Va rog mult sa ma ajutati, ce as putea face? sa fie o alergie? Cu aproximativ o luna in urmă am urmat un trament cu laptisor de matca, mi s-a parut ca de atunci s-au produs ceva schimbari in respiratie. dar, chiar daca vorbesc de o alergie, sa dureze atat? ce pot face? va rog sa-mi spuneti!
Va multumesc Mult.
0
13-01-2012, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
respiratia si senzatia de lipsa de aer poate fi din mai multe motive.. anemie, tensiune arteriala mica.. Stresul si starile de tensiune mentala,
problemele de respiratie locala ORl..sunt usor de depistat dupa un consult ORL..sau
daca e o problema nazala va puteti da seama prin simpala senzatie de sufocare cand respirati pe nas..si daca deschideti gura.. acea senzatie dispare.
daca senzatia NU dispare.. inseamna ca problema NU este la nivelul nasului.. ci mai jos.. laringo sau traheo spazm
0
13-01-2012, ora 15:23
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
Va multumesc mult Domnule Doctor, cred ca stresul e problema. am mai avut ceva coplicatii, migrene, dereglari ale sistemulu nervos, probleme de tensiune arteriala, si mai nou, nodul in gat insotit de aceste neplaceri in respiratie. M-am adresat la medic, mai putin cu ultima problema, si in urma analizelor care s-au dovedit in normă, s-a dedus ca la mijloc e stresul. nu m-am gandit ca stresul poate afecta si respiratia, dar acum am inteles. daca as putea scapa de stresul zilnic!!
Va multumesc pentru raspuns, imi este de folos!
0
13-01-2012, ora 15:28
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
Ma puteti ajuta, Va rog cu un sfat, ce as putea face in acest caz? senzatia de nas infundat (desi nu este) se simte cu zi ce trece mai mult. as putea consuma ceva ceaiuri, sau ce-mi recomandati? Va rog sa-mi spuneti. Va multumesc!
0
13-01-2012, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceai de maces, paducel si papadie
dimineata 1 fiola de ginseng
la pranz Magneziu+ vit B 6
seara 1 tab de valeriana
aromoterapie cu ulei volatil de portocala si levantica ( pe unservetel de mirosit ziua.. si seara se pun picaturi pe perna care dormi)
0
15-01-2012, ora 21:41
Maraa
Nu este medic/terapeut
Maraa
Vă multumesc mult Domnule Doctor. Voi incerca cele propuse de Dumneavoastră. Vă multumesc
0
29-03-2013, ora 00:00
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Buna ziua! Am mers la 2 medici ORL si unul mi-a spus ca este rinita cronica iar celalat hipertrofia cornetelor nazale. Este acelasi lucru? Nu pot respira pentru ca am nasul infundat tot timpul. Se poate rezolva prin interventie cu laser? As vrea sa stiu si daca dvs sunteti de acord cu aceste interventii cu laser, dc ar exista riscuri. Va multumesc!
0
29-03-2013, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este acelas lucru
se poate face operatie clasica
se poate face reducerea cornetelor cu Laser
se face reducerea cornetelor cu Radiofrecventa
personal lucrez cu Radiofrecventa
0
02-04-2013, ora 13:26
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Va multumesc pt raspuns dl doctor! As mai avea o intrebare: despre lateralizarea cornetelor nazale ce parere aveti?
0
02-04-2013, ora 13:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. se practica si asa cevanumia medicul care operreaza decide. daca are ce lateraliza sau nu are
pentru asta trebuie ca osul din interiorul cornetului sa fie deplasat spre sept
la un cornet anatomic normal.. NU ai ce lateraliza
0
04-04-2013, ora 19:15
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Pentru examinarea faringe, laringe, trahee la ce medic trebuie mers: ORL sau PNEUMOLOG?
0
04-04-2013, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ORL
0
05-04-2013, ora 08:54
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
cri_cristina. Nu opera cornetele, nu umbla la ele, altfel vei regreta toata viata. Nu sunt medic dar sunt un experimentat pacient. Am suportat astfel de operatii si nu recomand la nimeni. Vreau sa invete toti suferinzi din experienta mea si sa nu pateasca ca mine. Poate ai o deviatie de sept, poate o poti ameliora cu orice altceva dar nu taia, arde, micsora, mucotomia, lateraliza(si alti termeni aiuriti) cornetele. Nu vei mai simti racoarea aerului iar narile se vor ingusta si mai rau, iremediabil.Daca te intereseaza mai multe spune-mi ceva aici. Ma pun la dispozitia tuturor celor interesati inddiferent de pareri sau consecinte.
0
05-04-2013, ora 09:45
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Am si o usoara deviatie de sept nazal dar mi s-a spus ca nu necesita operatie. Dar din cauza hipertrofiei am nasul infundat tot timpul si trebuie sa folosesc picaturi nazale. Stii cumva daca exista alta solutie in afara de "a umbla la ele"? Nici eu nu as vrea dar am incercat tratamenet si nu s-a rezolvat. As fi ff incantata daca ar exista un alt remediu in afara de interventie. Am inteles ca radiofrecventa nu ar fi asa periculoasa. Nu stiu...
0
05-04-2013, ora 09:53
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Dl doctor... Pe langa problema cu rinita cronica as mai avea probleme si cu o respiratie greoaie. Am perioade in care timp de o saptamana nu respir normal. Nu are legatura cu nasul pt ca nici pe gura nu pot respira. Parca patrunde aer in proportie de 50% sa zic. Simt nevoia sa oftez mai tot timpul ca sa "ma satur de aer". Chiar si cand mananc obosesc si "oftez" f des. Cam de un an se intampla, am avut cam la interval de 5 luni, cam asa o saptamana cu respiratie greoaie. In ultimul timp mi se intampla mai des. La spirometrie ultima data mi-au iesit valori normale, ekg normal. Ar putea fi ceva legat de laringe, trahee? Mentionez ca si tusesc rar, este o tuse seaca.
0
05-04-2013, ora 18:00
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Fa-ti analiza sangelui, hemoleucograma (hemoglobina), atentie fier, minerale, mananca sanatos(vorba cantecului au iesit urzicile nu mai mor ti...), spanac, verdeturi la greu. In =Geneza= Domnul zice, , V-am dat voua iarba campului, frunzele si fructele pomilor. Aceasta sa fie hrana voastra ! " E un ordin, nu lasa loc de negocieri. Fa sport, urca scari in forta, alearga pana la epuizare, forteza organismul si plamanii sa se umple cu aer si si-mi spui dupa o luna daca mai ai acesta senzatie de insatisfactie de aer, somnolenta sau lipsa de energie. Vorbesc din proprie experienta.
0
05-04-2013, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cry-cristina
si problemele digestive, gastrice, sau intestinale duc la ingreunarea respiratiei
balonarile sau alte probleme inflamatorii in apropierea diafragmei.. duc la o deficultate la a trage aierul in piept
0
05-04-2013, ora 20:15
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Mari46...ideea este ca daca nu pot respira normal si obosesc f repede. Inainte faceam sport, alergam zilnic 4 km cel putin. Acum am momente cand obosesc si cand urc 2 scari. Inteleg ca ai avut si tu probleme asemanatoare. Ai reusit sa scapi de aceasta senzatie de lipsa de aer? Ma tem sa nu fie ceva grav.
0
05-04-2013, ora 20:19
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Dl doctor si pentru acele investigatii la ce medic ar trebui sa merg? Am facut o endoscopie anul trecut si a fost ok. Ma obsedeaza acest lucru, ca nu pot respira normal si nu stiu unde sa mai merg. Va multumesc mult!
0
05-04-2013, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o ecografie abdominala si faci consult la Gastrologie
0
14-05-2018, ora 23:35
Georgi2315
Nu este medic/terapeut
Georgi2315
Buna ziua domnule doctor Si eu am o problema de 5 luni...am avut o criză de astm acum 5 luni doua de fapt dar initial am crezut ca este atac de panica diagnostic dat de medici de la urgente asa ca am luat calmante linistress sedatif pc si extraveral (mult) dar tot rau m-am simțit în sensul că parca imi curge mereu ceva in gat si nu pot respira si am asa un obstacol chiar in spate la omuleț.am fost la control ls tiroida inima cap stomac acolo miau descoperit reflux gastro esofagian si gastrita antrala iar de curând am aflat ca am inceput de astm bronsic cu tratament aerosoli cu flixotide nebules 2 mg ser fiziologic si spray ventolin sau foster.de asemenea am sinuzita cronica nu stiu ce sa mai iau am luat atatea medicamente si am tot greutăți în respiratie mai ales cand înghit parca ma sufoc am mereu mucus in gat si daca îl expectorez este alb sau galben m-am gândit să fac o laringoscopie poate ma ajuta alergie nu stiu daca am...dar aveam si ameteli mari si ma doare capul pieptului si gabtul parca le toata traheea ma zgarie și de asemenea ma strânge nasul parca ma strânge cineva de nas si cap
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.