nas infundat la copil mic

27-06-2010
elissa78
Nu este medic/terapeut
elissa78
Buna ziua,

Baiatul meu are 1 an si 8 luni, s-a nascut cu o obstructie nazala - nasul infundat, respiratie zgomotoasa-. La cateva saptamani de la nastere l-am dus la un ORL-ist, care a spus ca nu are nici o problema. De atunci, la fiecare schimbare de temperatura, la vant, la trecerea dintre anotimpuri, baiatului i se infunda nasucul. Pur si simplu respira doar pe gurita. Acesta este singurul simptom ca ar fi racit. Niciodata n-a tusit, rar ii curge nasul sau face rosu in gat. Pentru nasul infundat n-am gasit nici un remediu, desi am incercat mai toate picaturile de nas pentru copii, apa de mare, ser fiziologic, preparate din farmacii, etc. Nasul se desfunda in cateva saptamani, si fiindca respira pe gurita, face si rosu in gat. Il tratez cu antiinflamatoare pt copii, eurespal si picaturi pt nas. Nimic nu are efect. Trece de la sine, dupa mult timp, zic eu, si nu e normal.Se chinuie sa doarma.
Va rog sa-mi spuneti daca poate avea polipi sau o alta problema care nu tine neaparat de o boala. O malformatie?In rest, nu are alte probleme, este un copil voinic, bine dezvoltat si foarte energic!

Va multumesc!
3 comentarii
0
28-06-2010, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Intradevar ar pputea fi o atrezie Choanala.
tre sa mergeti in clinica ORL.. la un spital de pediatrie !
0
20-03-2012, ora 21:16
cordraluca
Nu este medic/terapeut
cordraluca
buna seara! am o fetita in varsta de 2 ani si 8 luni, care in urma cu o sapt a fost diagnosticata cu rinofaringita acuta(de catre medicul pediatru)si tratata cu nurofen 3 zile si aerosoli cu ser efedrinat si ser fiziologic 5 zile, secretiile le-am avut gelatinoase dar incolore, tratamentul l-am terminat, dar cu nasucul infundat nu! dupa un nou consult urmam un alt tratament ce consta in aerius 2-5ml, si garasone de 3 ori pe zi. mentionez ca nu a avut febra sau tuse;iar nasucul l-am aspirat de 3 ori pe zi. ce parere aveti despre acest ultim tratament, sau ce imi puteti dvs recomanda? cate zile maxim se poate folosi batista bebelusului? pentru imunitate urmam o schema cu isoprinosine, septilin si zinkt toate cate 10 zile, ca si boli ne-am confruntat in urma cu un an cu otita medie, iar acum 2 luni cu o faringoamigdalita.va multumesc pentru timpul acordat.
0
20-03-2012, ora 22:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu aerius.. tre sa iaba ca indicatie o reactie alergica
tratamentul cu Garasone care contine gentamicina.. tre sa aiba ca indicatie.. initial secretia nazala+antibiograma
in concluzie.. NU mai accepatati tratamente pentru nas, gat, urechi de la alti medici decat de la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: