nas infundat fara secretii

02-02-2011
darius05
Nu este medic/terapeut
darius05
buna seara,
am un baietel de 4 ani care de cand a mers la gradinita a inceput sa raceasca sistematic si acum a ramas cu nasucul infundat, dar nu are secretii. Am mers la ORL l-am tratat de raceala cu antibiotic, ketof si aerius (10 zile) si a ramas cu nasucul infundat. Am facut si o radiografie la sfatul doctorului si nu are sinuzita, doar ca sinusul drept este un pic inflamat.Ce sa fac sa i se desfunde nasul si sa nu mai sforaie cand doarme?Am incercat cu nazomer, vibrocil, marimar, olinth fara rezultat.Este un copil foarte energic si transpira in cap si imediat nu mai poate respira(este tuns scurt sa nu mai transpire ).
Va multumesc,
1 comentarii
0
25-02-2011, ora 09:29
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Daca medicul ORL-ist a spus ca este in regula si v-a recomandat si tratament, probabil este vorba de o congestie nazala pe care nu faceti decat sa o intretineti cu decongestionantele pe care le folositi! Sa nu uitam ca baietelul se afla inca in perioada de imunizare, iar afara inca este iarna. Incercati doar cu apa de mare (ce produs preferati dvs) de cel putin 3 ori pe zi, iar pe timpul noptii puteti incerca un umidificator cu abur rece. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.