nas infundat fara secretii

11-03-2013
anaanaandrei
Nu este medic/terapeut
anaanaandrei
Copilul meu are nasul infundat de cateva zile dar fara secretii. Ce pot face. Sa_i fac aerosoli? Daca da.cu ce? Sau ce alta solutie imi puteti da. Multumesc
4 comentarii
0
12-03-2013, ora 07:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
In prima faza puteti incerca cu ser fiziologic si doar daca este necesar cu aerosoli.
0
13-03-2013, ora 10:54
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Puteti pune in aparatul de aerosoli solutie de uleiuri esentiale Hapciu-Usureaza respiratia, 3-4 picaturi, sau intr-o candela de aromaterapie, in camera copilului peste noapte.
0
30-04-2013, ora 06:47
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
Si fetita mea a avut anut trecut asa ceva; nas infundat, secretiile 'se auzeau' noaptea dar daca o aspiram nu iesea nimic, si tuse; am fost cu ea la Medsana, la dna Crisan, si ne-a dat un tratament cu aerosoli cu ser fiziologic si dexametazona, apoi sinupret si zyrtec; cam intr-o saptamana i-a trecut. La aerosoli importante sunt substantele, dar si cantitatile, in functie de varsta copilului. Poate ar fi bine sa intrebati si medicul copilului, ca sa va dea aceste cantitati.
0
15-09-2013, ora 15:02
forensic
Nu este medic/terapeut
forensic
Va rog sa-mi spuneti ce cantitate de ceai de musetel as putea folosi in aerosoli pentru un copil de 2, 6 ani, care are doar secretii nazale? Este recomandat sa intre in colectivitate desi este racit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: