nas infundat

29-04-2012
balan valentin
Nu este medic/terapeut
balan valentin
buna ziua. ma numesc vali si am 30 ani. cam de 10 ani am o problema. de cate ori beau ceva rece, acidulat si in perioada rece mi se infunda tare nasul. am folosit olinth si nasorex. pe moment este f bine, pot respira f usor numai ca dupa ce trece efectul mi se pare ca nasul se infunda si mai tare. este foarte frustrant neputand respira asa cum trebuie, imi imprima si o stare de nervozitate.va multumesc
4 comentarii
0
29-04-2012, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ai facut un consult orl...?
2. e asa de obligatoriu sa bei ceva rece?
0
19-05-2012, ora 10:29
RazvanB84
Nu este medic/terapeut
RazvanB84
Buna ziua domnule doctor Flueraru

De vreo 2 saptamani (coincidenta sau nu de cand am inceput sa folosesc aerul conditionat la masina) am nasul infundat, mai mult seara fara sa fiu racit. P ot sa dorm doar ca sforai si deranjez partenera de viata. Lucrez zilnic de la 8 la 18 si nu prea am timp de un consult. Ce imi puteti sugera ? Mentionez ca am folosit bixtonim si inca un spray de nas.
Va multumesc.
0
19-05-2012, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aerul conditionat din masina trebuie sa fie directionat spre geamuri lateral si spre tavan.. cele din fata
Niciodata sa nu bada direct in corp sau la picoare
2 bixtonimul s efoloseste 5 zile si atat.. daca continuati.. are efect invers si defapt nasul se nfunda de la el.. ca reactie adversa.
cautati o farmacie care prepara Colargol si folositi de 3-4 ori pe zi.. puse picaturile in poziti culact pe spate sa ajunga in gat
folositi Tarosin 2 la 8 ore
sinupret 2 la 8 ore
aromoterapie si in masina si in dormitor cu ulei volatil de eucalipt totul minim 10 zile
0
19-05-2012, ora 21:15
RazvanB84
Nu este medic/terapeut
RazvanB84
Multumesc pentru sfaturi. o sa le urmez si o sa va anunt de rezultatul obtinut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: