nas infundat

06-03-2011
mihaela5
Nu este medic/terapeut
mihaela5
Buna ziua,

Am un baietel de 6 ani si de la virsta de 3 ani de cind l-am dat la gradinita numai pe timpul iernii i se infunda nasul, respira greu pe timpul noptii nu face rosu in git, febra sau alte simtome de acest fel.Am consultat si medici ORL si pediatri si a urmat diferite tratamente pe baza de anitibiotice(Axentin.Augmentin, Sumamed ) si siropuri antialergice(aerius, Zyrtec) si 6 luni de Singuler dupa administrarea caruia nu a mai facut forma asa de grava (secretii purulente care sa duca la aparitia otitei cum am mai patit). Sunt disperata va rog, sa ma credeti datimi un sfat.
3 comentarii
0
06-03-2011, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal toti copii au polipi.. si la rece sau viroze usoare acei polipi cresc in volum.
dar au capacitatea sa se retraga.. daca se administreaza colargol 1% cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. lunar
0
08-03-2011, ora 09:00
gabymarian
Nu este medic/terapeut
gabymarian
Buna, baietelul meu de 3ani si 10luni, a fost operat de polipi acum 6 zile si din a doua zi a inceput sa fie infundat din nou nu stiam daca e racit deoarece alte simptome nu avea, apoi i-am facut spalaturi cu ceai mustel, picaturi de ser efedrinat si a inceput imediat dupa fiecare administrare sa sufle secretii groase roz cu firicele de sange, apoi zilele urmatoare nu mai erau asa roz, ci mai galbui uneori transparent dar tot grosi, si mai nou imi spune cand sufla nasul ca simte un gust rau.Va rog un sfat, Multumesc
0
08-03-2011, ora 10:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa continui spalaturile nazale pana dispar secretiile
cauta colargol ( se prepara in farmacie).. cate 2 pic la 8 ore penasul curat 10 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: