nas infundat

27-09-2010
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Buna seara domnule doctor.Am un baietel de 4 anisori, acum 5 zile a inceput cu nas infundat, respira pe gura ochii rosii.Doar cand il puneam sa sufle cu putere avea secretii.
febra nu are, de tusit a tusit 2 zile, o tuse seaca iritativa si brusc s-a oprit.
Este un copil atopic.
I-am dat panadol/nurofen, gandindu-ma ca a racit ptr ca transpira la cap foarte mult.
Pulmonar nu are nimic.
Sincer nu stiu ce sa fac? Daca ii dau sinupret ii decongestioneaza nasu dar m-a certat un dr orl-ist, sa nu-i mai dau ca il incarca cu secretii in piept.
Avem nebulizator ptr aerosoli, cand se aud secretiile in piept si tuseste incarcat ii pun : ser fiz + ventolin + acc +un antiinflamator puternic, nu-i mai retin numele...
Dar in conditiile astea ce sa-i dau ptr decongestionarea nasuluifluidizarea secretiilor din nas? Am incercat olynth /vibrocil... nimic.
Oare sa-i dau acc/fluimucil? daca da, ce concentratie?
El face des rinite alergice, polipi cica nu ar avea, dar m-am saturat sa ii dau zyrtec/claritine/aerius etc zilnic...
De datya asta cred ca este vreun virus din 2 motive: lunea trecuta am fost la ziua unei fetite si langa el tusea un copilas fffff rau + faptu ca transpira mult la cap iar cand a debutat "boala" avea ochii rosii + nas infundat. Iar prietenii lui de joaca au si ei nas infundat/mucisori etc

ptr tusea seaca ce i-as putea da? dar ptr cea incarcata?
in momentu de fatza are doar nasu infundat, nu ii curge nasu dar cand sufla are secretii vascoase alb-galbui.

va multumesc
2 comentarii
0
27-09-2010, ora 11:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este mare posibilitatea sa fi contactat unvirus.. dar se vede ca organizmul lupta si nu e neaparat sa faca febra.
pentru tusea uscata se fac aerosoli, inhalatii si gargara, se pune Vit A uleioasa in nas.. cate 4 pic din 4 in 4 ore ca sa ajunga in gat
pentru tusea umeda/. ACC, Eurespal
0
27-09-2010, ora 12:10
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
multumesc mult ptr rasp.
aseara l-am pus sa sufle nasu dupa multe reprize de ser fiziologic si avea secretii galbene vascoase.
I-am dat cate 2 pufuri de pivalone iar de dimineata era curat, fara secretii absolut nimic, dar incontinuare nasu infundat.

o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.