nas infundat, fumat...

26-02-2010
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna seara!
de ceva timp ma confrunt cu aceasta problema..la inceput am zis ca este din cauza fumatului, caci dupa fumat mi se infunda nasul si ma ustura putin gatul, acum m-am lasat..foarte rar mai fumez o tigara caci ma ia iar usturimea si nasul mi se infunda!
acum vreo 2 ani am fost la orl si mi-a pus diagnostic de rinita cronica si laringita cronica..mi-a dat un tratament dupa care mi-am revenit pe moment...dar mi-a spus sa merg sa imi taie cornetele...dar nu am mai ajuns.
in situatia de fata am tot folosit olynth si ulterior otrinase dar nu mai mult de 3 ori pe zi...si spray cu apa de mare..dar totusi mi se infunda nasul foarte tare iar daca incerc sa mi-l suflu parca mai rau nu pot respira.
ce pot folosi sa imi revin?sau trebuie sa ma duc sa imi taie cornetele?
multumesc anticipat!
5 comentarii
0
27-02-2010, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta o farmacie care prepara COLARGOL.
cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. in pozitie culcat pe spate.. dac nu isi fac efectul o sa mergi la ORL.. sa vada cum au evoluat cornetele.. si poate este cazul de o interventie( NU neaparat clasic.. se poate si cu laser si cu Radiofrecventa!)
0
27-02-2010, ora 09:06
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
multumesc pt raspuns!
picaturile le pot folosi si daca sunt putin racita?
0
27-02-2010, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pot folosi.. dar este recomandat initial sa desfundati nasul cu alceva( ser. efedrinat, rinofug, s.a) // dupa care sacuratati bine nasul.. si colargolul sa. administratipe nasul curat!
0
27-02-2010, ora 09:12
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
multumesc inca o data!am sa incerc si am sa va anunt cum merg lucrurile!
un sfarsit de sapt cat mai placut!
0
25-11-2016, ora 08:46
mariusadrian2015
Nu este medic/terapeut
mariusadrian2015
Buna ziua...am si eu o intrebare...dupa ce fumez...2-3 tigari seara...se infunda nasul a doua zi..chiar si peste noapte..am avut deviatie de sept...( m-am operat) rinita cronica(m-am operat).., , daca stau 1 sapt fara sa fumez nu mi se infunda deloc.Ce as putea sa fac?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  •