nas infundat, dar numai cate o nara, cand se desfunda una se infunda cealalta

11-06-2009
ZONELUTA
Nu este medic/terapeut
ZONELUTA
Buna ziua!
Anul trecut am fost operata de deviatie de sept la un medic renumit din Brasov. Aveam nasul infundat dar numai cate o nara, cand se desfunda una se infunda cealalta, dar nara dreapta predomina. Dupa operatie a inceput cosmarul. Nara stanga este in permanenta infundata (cea dreapta desfunzandu-se complet). Am fost la peste 20 de controale la dr care m-a operat si i-am spus de rezultatul operatiei dar mereu im i spunea ca nu intelege cum tocmai la mine s-a intamplat asa ceva. Am facut si tomograf si se vede clar lipitura din nara stanga. La vederea CD- ului (tomografului) doctorul care m-a operat a exclamat nervos (se saturase de atatea controale cu mine) "Cum pisicii masii s-a format lipitura aia acolo, ca inainte nu aveai asa ceva la nara aia". Mai rau e ca am ramas cu dureri de cap in zona frontala, dureri care inainte de operatie nu le aveam.
Dvs. ce m-ati sfatui sa fac? Am renuntat sa mai merg la control la dr. care m-a operat, ptr. ca primeam acelasi raspuns. Va multumesc
30 comentarii
0
11-06-2009, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa avut o deviatie majora de sept spre dreapta.
in nara stanga( compensator..ca sa acopere golul lasat) sa marit cornetul nazal inferior)
dupa operatie( cand septul a fost repus la mijloc.. sa apropiat mai mult de acest cornet marit de pe stanga!!!
sau format cruste in nas.. si dupa operatie.. daca aceste cruste nu au fost scoase la timp.. a crescut epiteliu pe ele.. si sa format Sinechii( niste aderente care leaga septul de cornet)
aceste aderente, ca untesut fibros.., trag septul spre cornet si invers.. producand acele neuralgii si impedicand respiratia!!!
Cel mai elegant aceste sinechii se scot cu aparatul cu Radiofrecventa( in ambulator)
sau trebue sa te internezi in clinica ORL.. pentru sectionarea lor.. cu laser sau clasic!
faci o poza a tomografiei unde se vede cornetul si o trimiti pe mail.
ai posibilitatea sa ajungi la Pascani?
0
11-06-2009, ora 17:49
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna zoneluta
poti sa-mi spui si mie la ce medic ai fost sau la ce spital?
si eu am o problema -am fost la consultatii in brasov dar nu am intrebat care medic ORL este mai bun(in brasov)
0
12-06-2009, ora 00:07
ZONELUTA
Nu este medic/terapeut
ZONELUTA
Multumesc pentru raspuns. Din pacate prea curand nu am posibilitate sa ajung la Pascani dar m-a ajutat mult explicatia dvs. Am uitat sa va spun ca am ramas si fara simtul mirosului (nu in totalitate ce-i drept) dar nu mai e ca inainte. Credeti ca daca sectionez aceste sinechii imi va disparea durerea de cap frontala, voi putea respira si pe nara stanga si voi putea avea din nou acel simt al mirosului "fin" ? Nara dreapta va fi afectata de sectionarea sinechiilor din nara stanga? Va multumesc din suflet pentru raspunsul dat si pentru sprijinul acordat. Am sa va trimit zilele urmatoare si o poza a tomografiei.
Cat despre medicul care m-a operat il cheama dr. Bronescu Valeriu, e medic si la Sp. Marzescu din Bv si are si cabinet particular pe str. Agriselor (unde eu am facut carare de cate ori am mers la control). Dar n-as mai recomanda la nimeni sa mearga la el deoarece chiar de la primul consult iti recomanda operatia de deviatie de sept. Numai in ziua in care eu m-am operat am fost 5 pe lista. Cam multi, nu vi se pare?
0
12-06-2009, ora 13:11
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna
se pare ca un medic renumit nu e neaparat cel mai bun.
ai incercat si la alt medic?
din experientele mele cu medicii nu i-am nimerit din prima si a trebuit sa ii schimb
inca nu mi-am facut programerea pt intreventie.o sa va spun ce am facut.
multumesc pt raspuns
0
12-06-2009, ora 13:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Z.
cred ca sectionarea acelor sinechii va restabili respiratia si mirosul pe acea parte., cat si durerile.. fiindca o sa dispara acea tractiune care o exercita acum!
nu are cum sa afecteze partea dreapta !
0
15-06-2009, ora 10:14
maria_elena21
Nu este medic/terapeut
maria_elena21
buna ziua, vreau sa va spun ca mai bn de un an de zile nu pot respira pe nas fara ajutorul picaturilor de nas sunt tot timpul infundata si nu pot respira bine. ce as putea sa fac?
0
15-06-2009, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial o Radiografie SAF.
si un consult ORL.. ca sa stiti motivul problemelor!
un tratament bun este indicat atunci cand se cunosc motivul si cauza simptomelor!
0
20-10-2010, ora 09:27
nicholas_rom
Nu este medic/terapeut
nicholas_rom
buna zoneluta

poti sa-mi spui si mie cum ai rezolvat problema pana la urma ?
si daca ai inceput sa...sforai de la acea sinechie ?
ma gandesc si eu sa "operez" cu acel aparat de radiofrecventa;
am aceeasi problema si am fost la acelasi doctor (:( aviz amatorilor);
in final m-am aleas cu o nara cu sinechii (cornete lipite)
deci - unde in Brasov sau in aceasta tara sau in Ungaria, sau Germania,
sau alsta tara "respectabila" se poate rezolva problema ??
ps. si deasemenea sa scap si de sforait, care inainte de intalnirea cu acel Bronescu nu exista..:)
0
20-10-2010, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate rezolva problema la Pascani !
0
20-10-2010, ora 13:20
nicholas_rom
Nu este medic/terapeut
nicholas_rom
cum ? prin radiofrecventa ?;
rezolva si problema noua a sforaitului "made by BRONESCO in ROMANIA" :);
e nevoie de spitalizare ? cate zile ? sau numai ambulatoriu ?

de la Brasov la Pascani e ceva de mers...:)
0
20-10-2010, ora 13:30
nicholas_rom
Nu este medic/terapeut
nicholas_rom
"reductie a cornetelor in volum cu Radiofrecventa" ?
da - suna promitator :)
Cand pot suna pentru o programare ?

Multumesc f. mult pentru toate informatiile :)
0
20-10-2010, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu necesita internare.
interventia este in ambulator cu anestezie locala.. se suporta usor si peste 1 ora se poate pleca spre casa
pentru sforait se fac ami multe interventi
1. reducerea cornetelor in volum
2. inlaturarea sinechiilor de la alte interventii precedente( unde e cazul)
3. micsorarea amigdalelor in volum ( unde e cazul)
4. rezectia sau scurtarea Luetei
5. cauterizari submucoase a muschiului valului palatin ( duce la rigidizarea valului palatin si nu mai vibreaza la sforait)
0744196583.. pentru saptamana viitoare
0
21-10-2010, ora 00:07
razvan3
Nu este medic/terapeut
razvan3
Buna seara!Am un baietel de 3 ani si din luna iulie imediat dupa ce am venit de la mare i s-a infundat nasucul.La aproximativ o saptamina au aparut si secretiile nazale galben-verzui.Am mers cu el la medic si mi-a recomandat augmentin timp de 7 zile si colarcol 3 zile.I-a fost bine timp de 2 zile de la terminarea tratamentului dupa care i s-a infundat din nou nasucul.I-am recoltat exudat nazal si a iesit pneumococ.Medicul i-a recomandat cefalexin 10 zile si aerius.Dupa terminarea tratamentului a fost bine cam o saptamina dupa care i s-a infundat din nou nasul.Am folosit olynth, vibrocil, bixtonim, pivalone dar toate au fost utile pe moment.Ni s-a recomandat Klacid si Xyzal si acelasi rezultat.In uma cu vreo 2 saptamini medicul orl-ist i-a recoltat o secretie rino-faringiana si a iesit stafilococul auriu, medicul pediatru recomandindu-ne mupirocin-unguent nazal.Avem aproape o saptamina de cind il folosim dar nasul tot infundat.Mentionez ca i-am facut aerosoli cu ACC si DEXA de multe ori.Uneori mai are si secretii seroase care mai scad cantitativ dupa aerosoli.Va rog sa ma ajutati.Sint din IASI.Unde as putea sa va gasesc? Multumesc.
0
21-10-2010, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cabinetul este la Pascani. in policlinica veche.
cred ca nu trebuie sa mai administrati antibiotic ( isi fac efectul antibacterian pe moment ) dar cand antibioticul nu mai actioneaza copilul contacteaza alti microbi., din mile de microbi care ne inconjoara...
tratamentul trebuie facut numai local, si tratament general imunostimulativ..
0744196583, programare pentru saptamana viitoare
0
11-02-2011, ora 13:55
loryi
Nu este medic/terapeut
loryi
Buna ziua, domnule doctor
am si eu o problema, de vreo 3 saptamani am urechile infundate...Am crezut ca am un dop si am mers la orl, de 2 ori la acelasi medic chiar, mi-a spus medicul ca nu e niciun dop, a doua oara mi a bagat niste aer cu o pompa in nas ca sa se mai elibereze caile (am o mica deviatie de sept, dar respir destul de bine si pana acum nu mi-a facut probleme).
Insa am in continuare senzatia de presiune in urechi si infundare, aud cam din butoi, ma deranjeaza suntele infundate. Cand ma spal in urechi, simt ca nu mai aud bine cu una sau cealalta ureche, aud inauntru zgomotele, ca atunci cand ai un dop (am mai avut)...insa daca nu mi-a vazut niciun dop...Ma deranjeaza foarte tare, si nu stiu daca pana la urma trebuie sa mai instist la orl sau sa caut alte cauze
Multumesc anticipat
0
12-02-2011, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic NU poate sa NU vada un dop.. este prea de tot.
daca insuflatiile nu au dat rezultat.. ramane o singura problema circulatia cerebtrala si afectarea nervului auditiv
trebuie sa mergeti la Alt cab. ORL unde sa faceti Audiograma si timapnograma. sa luati tensiunea arteriala de 3-4 ori pe zi..
0
20-04-2011, ora 17:57
iulianaanca
Nu este medic/terapeut
iulianaanca
buna ziua va rog daca ma puteti ajuta in luna febr a acestui an fetita mea a facut otita medie bilaterala m-am dus la o clinica particulara mi s-a dat tratament dupa 7 zile am fost la control orl ptr a verifica starea de sanatate a copilului, medicul orl-ist a zis ca e ok si dupa nici 5 ore de la control a facut febra 39, 2pana dimineata ajungand la 40 iar a doua zi a fost internata de urgenta cu otomastoidita urechea stanga, necesitand perforarea timpanului si aspirarea infectiei de acolo. de mai multe ori
Va rog cum se poate ca o infectie asa crunta (pentru un copil de 11 luni e groaznic ) sa apara din senin, sa nu se vada la control nu inteleg, am tot intrebat dar nimeni din acea clinica nu mi-a dat un raspuns
Am fisele medicale atat din spital cat si de la clinica daca va ajuta sa va uitati pe ele cu cea mai mare placere le pot trimite pe o adresa de mail.
Va multumesc
0
21-04-2011, ora 07:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am nevoie de fise.
timpanul uneori poate fi usor ingrosat dar fara schimbarea aspectului si culorii care sa tradeze o inflamatie.
dar in spatele timpanului si in celulele mastoidiene infectia poate stagna.
NUmia un consult la Microscop.. a urechii putea sa depisteze aceasta otita care decurgea atipic.
Pe timpuri..cand nu se foloseau antibioticele atat de des si pentru orice.. otitele decurgeau clasic.. cu inflamatie si supuratie in primele 3 zile de la inceputul otitei.
Acum sub protectia antibioticelor organizmul reactioneaza altfel la infectie si uneori acest fapt duce la forme mascate ale bolii.
in concluzie.. UN diagnostic corect se poate pune numai in conditia cand medicul ORL are in dotare si un Microscop performant.
cu ochiul liber nu poti vedea ce se petrece in spatele timpanului
0
29-04-2011, ora 23:23
MariusBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusBrasov
Buna seara,

Ma numesc Marius, am 25 de ani si sunt din Brasov.

Am sa va rog frumos, tinand cont de experienta dumneavoastra, sa-mi da-ti un sfat sau o parere despre eventuala mea problema de sanatate.

De ceva timp am o senzatie de nas infundat mai mereu. Nasu este curat, mai exact fara secretii. Ce ma deranjeaza este senzatia de nas uscat si mereu infundat, care imi provoaca dificultati in a respira normal mai ales noaptea si mai nou chiar si in timpu zilei.
Din cate am mai citit ar putea fi o deviatie de sept, ceea ce ar duce la o operatie cu foarte multe riscuri din cate am vazut pe diferite forumuri, desi la prima vedere pare o operatie simpla.Sincer nu as vrea sa ajung la operatie, am vazut prea multe argumente de la oameni care au fost operati si acuma au mai multe probleme decat inainte, atat estetic cat si functional.

Folosesc BIORINIL cand simt ca ma deranjeaza prea tare si senzatia de respirat normal sau aproape normal nu mai apare.Am inteles ca acest spary nazal sub forma de, , pufuri", creaza dependenta si nu este bine sa fie folosit mai mult de cateva zile.

Astept cu nerabdare parerea dumneavoastra. Aceasta problema in ultimu timp, mai ales ca ma gandesc la ea, ma afecteaza destul de mult, este tare neplacuta senzatia de a respira greu.

Va multumesc,
0
30-04-2011, ora 07:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca este o deviatie de sept majora.. care chear impedica respiratia.. NU ai alta solutie decat operatiea. Osul nu poate fi indreptat prin edicamente. Ce se mai scrie pe forum.. sunt exceptii Zilnic se fac mii de operatii de deviatii de sept cu rezultate exelente..si nimeni nu mai scrie aici.
2 daca este vorba de o rinita.. da poate fi tratata si fara operatie
un consult ORL o sa te lamureasca ce ai in nas
0
30-04-2011, ora 13:00
MariusBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusBrasov
Multumesc pentru raspunsuri. Saptamana care vine voi merge la control la Dr. Bronescu, desi am auzit multe bune dar si rele despre el..

Dupa examinare va voi scrie si dumneavoastra rezultatu, daca puteti in continuare sa ma ajutati.Intre timp, mai pot folosi biorinil??,

Va multumesc, o zi buna.
1
02-05-2011, ora 09:56
loryi
Nu este medic/terapeut
loryi
Marius,
sa stii ca pana la urma si eu am ajuns la dr Bronescu cu urechile infundate, si, desi mai fusesem la el o data si nu eram tocmai multumita, mi se paruse superficial, am zis sa mai incerc, pt ca ma dusesem la alt medic si nu rezolvasem nimic. Pana la urma mi-a placut f mult, m-a luat in serios, mi-a dat un tratament si a fost bine :) mergi cu incredere. Banuiesc ca ai deviatie de sept, insa mi-a spus ca majoritatea avem, si intai trebuie incercat cu tratamente si abia apoi operatie, depinde bineinteles de cum e deviatia. Are un aparat special cu care se uita in nas pana la capat, deci o sa poti si tu vedea pe ecran ce e in nasul tau.
Multa bafta!
0
06-05-2011, ora 17:39
MariusBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusBrasov
Intr-un final am ajuns la ORL, iar rezultatu este urmatoru :

Mi s-a pus diagnosticu de : DEVIATE DE SEPT SI RINITA CRONICA HIPETROFICA. Diagnosticu a fost pus de DR. BRONESCU, dupa ce ce m-a consultat cu un aparat cu o mica camera in fata care se introduce in nas, dupa care pe ecran puteam vedea si eu ce este acolo.
Din ce am vazut si mi-a si zis, pe nara stanga respir greu, pentru ca culoaru este foarte ingust, din cauza cornetei umflate, sau ceva de genu.
Mi-a spus ca tratament nu are cum sa-mi dea si singura solutie este sa ma operez de ambele probleme.Mi-a zis ca oricat as amana operatia tot acolo voi ajunge, pentru ca intr-un final pe nara stanga in timp voi ajunge sa nu mai pot respira deloc, dupa care se va trece si la nara dreapta.

Domnu doctor Valeriu, dumneavoastra ce parere aveti??, nu stiu daca am fost prea exact in ce am descris dar sunt convins ca dumneavoastra va puteti da seama despre ce este vorba. As vrea sfatu dumneavoastra va rog, pentru ca de operat cel putin pentru moment nu am cum, din cauza serviciului, din cauza ca imi este foarte frica de inca o operatie si de rezultatu post-operatoriu.
Nu stiu daca conteaza dar acuma aprox 3 luni am mai avut o operatie la un ochi, in care am fost anesteziat total. Sincer nici nu stiu daca este bine pentru inca o anestezie totala sau locala.

Astept parerea dumneavoastra,
Va multumesc din suflet.
0
07-05-2011, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru deviatie de sept.. nu exista alt tratament decta chirurgical
pentru Rinita se poate faca aerosoli sau inhalatii cu uleiuri volatile
sinupret 2 la 8 ore
tarosin 2 la 8 ore
Colargol sau protargol picaturi ( se prepara in farmacie) puse in nas la 8 ore in pozitie culcat pe spatae ca sa mearga pe tot cornetul pana in gat
1
07-05-2011, ora 18:44
MariusBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusBrasov
Va multumesc pentru raspunsuri.

Pana voi prinde curaj sa merg la operatie voi incerca sa tratez acel cornet umflat din nara stanga care ostructioneaza canalu si di cauza caruia nu pot respira pe nara stranga cum trebuie. Voi incerca cu tratamentu scris de dumneavoastra.

Nu am inteles prea exact, sinupret si tarosin sa iau pastile sau picaturi pentru aerosol ??, ; si sa le iau pe ambele deodata??

Pot face rost si de aparat aerosol, daca este nevoie.
Astept raspunsu dumneavoastra un pic mai detaliat va rog. Va mtulumesc din suflet.
0
07-05-2011, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinupret, tarosin. Pastile
in aparatul de aerosoli.. ceai cald de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc
0
07-05-2011, ora 19:22
Gwen
Nu este medic/terapeut
Gwen
Buna ziua ! :)

Am fost operata acum 4 zile la nas, mi s-au cauterizat cornetele, mi-am facut si rinoplastie si pana in ziua operatiei eram sigura ca voi face si deviatia de sept dar dupa ce am iesit din operatie mi s-a spus ca nu am deviatie de sept ci am avut cornete ( de care am aflat dupa operatie ). Eu am optat pt operatie din motive estetice desi am rinita alergica si avem dureri in zona sprancenelor foarte des. Acum sunt ingrijorata pentru ca nara stranga se desfunda complet cu ajutorul picaturilor, iar nara dreapta deloc, iar atunci cand pun picaturi in nara dreapta se formeaza un lichid spumos alb care nu se duce pe nas. Nu am avut niciodata probleme cu infundarea nasului ( decat atunci cand sunt racita ), dar acum dupa operatie, e posibil sa am ? Doctorul a zis ca nara dreapa e desfundata, dar nu este. Ce considerati ca ar trebui sa fac ? Sa mai astept ? Au trecut decat 4 zile de la operatie. Si inca ceva, datorita tubului cu oxigen care mi-a fost pozitionat in gura, am facut amigdalita cu puroi doar in partea stanga. Am fost azi la urgente si mi-au dat ca tratament Augumentin, nurofen si trachisan. Este bun acest tratament ? Credeti ca ar influenta vindecarea nasului ?
0
07-05-2011, ora 19:23
Gwen
Nu este medic/terapeut
Gwen
Buna ziua ! :)

Am fost operata acum 4 zile la nas, mi s-au cauterizat cornetele, mi-am facut si rinoplastie si pana in ziua operatiei eram sigura ca voi face si deviatia de sept dar dupa ce am iesit din operatie mi s-a spus ca nu am deviatie de sept ci am avut cornete ( de care am aflat dupa operatie ). Eu am optat pt operatie din motive estetice desi am rinita alergica si avem dureri in zona sprancenelor foarte des. Acum sunt ingrijorata pentru ca nara stranga se desfunda complet cu ajutorul picaturilor, iar nara dreapta deloc, iar atunci cand pun picaturi in nara dreapta se formeaza un lichid spumos alb care nu se duce pe nas. Nu am avut niciodata probleme cu infundarea nasului ( decat atunci cand sunt racita ), dar acum dupa operatie, e posibil sa am ? Doctorul a zis ca nara dreapa e desfundata, dar nu este. Ce considerati ca ar trebui sa fac ? Sa mai astept ? Au trecut decat 4 zile de la operatie. Si inca ceva, datorita tubului cu oxigen care mi-a fost pozitionat in gura, am facut amigdalita cu puroi doar in partea stanga. Am fost azi la urgente si mi-au dat ca tratament Augumentin, nurofen si trachisan. Este bun acest tratament ? Credeti ca ar influenta vindecarea nasului ? Va multumesc !
0
08-05-2011, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU trebuie sa ei tratamente nici de la urgente, nici de la med, de familie
Cu orice problema te adresezi NUmai medicului care tea operat
numia el stie ce a facut in nas si la ce rezultat se asteapta.
mergi cat de des posibil pentru aspiratii a secretiilor nazale, anemizari., , s, a
pana la vindecarea completa
altfel daca NU o sa fie rezultatuul faorte bun o sa fii tot TU acuzata ca nu ai mers la Control...
0
08-05-2011, ora 23:45
Gwen
Nu este medic/terapeut
Gwen
Va multumesc pt raspuns ! Pai mi-au zis sa vin la o sapt de la operatie pt a scoate atela, mi s-a zis sa ma curat singura in nas. Voi merge maine, numai astept. Mai am inca o nelamurire, cand merg la control mi se baga un betisor in nas pt a ma curata dar eu nu inteleg unde se duc secretiile pt ca nu imi sunt scoase din nas ci doar impinse mai adanc, nara dreapa ramane tot infundata. Aspiratiile la cate zile de la operatie este indicat sa se faca ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •