nas infundat

29-04-2008
felixpaul
Nu este medic/terapeut
felixpaul
cam de 3 saptamani am nasul infundat.am inceput sa iau olynth si timp de 6 ore respir normal.dar dupa, mi se infunda din nou.de cateva zile am observat ca daca imi suflu nasul incepe sa imi curga sange din nara stanga.sangerarea se opreste in maxim 1 min.olynth iau cam de la inceput.adica de 3 sapt.am mai observat ca atunci cand iau olynth ma ustura narile.stiam ca sangerarea ar avea cauza si tensiunea dar am in momentul cand am sangerarea tensiunea este 13 cu 8.am varsta de 37 de ani.multumesc
45 comentarii 12 Înainte ›
0
29-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Olynth..este doar un vazoconstrictor...nu trataeza inflamatia nazala..doar actioneaz asupra vaselor sangvine...administrandul mai mult de 4-5 zile..devii dependent de el si risti sa te trezesti cu pusee de tensiune..la varsta tanara care o ai!
Renunti la Olinth.
cand ai nasul infundat fci inhalatii, sau administrezi...COLARGOL
este u n prepart pe baza de Argint cu proprieteti de cauterizare locala... se prepara in farmacie!..nu il gasesti in farmacii mici unde numai vand produs fabricate!!!!
Pentru sangerare...Tarosin cate 2 pastile la 8 ore si uli de catina sau vit. A uleioasa in nas(pentru a micsora senzatia de uscat si formarea crustelor!)
0
06-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Foloseste Humex, e un tubulet pentru proprietatile dezinfectante in cursul afectiunilor respiratorii minore !SE INSPIRA ADANC DE 2-3 ORI PE ZI!



sau mai foloseste Colargol cum a zis si Dl.Valeriu




Numai bine



Dr.Alin-medic ORL(oto-rino-laringologie), Galati
0
28-05-2008, ora 00:00
rely2311
Nu este medic/terapeut
rely2311
Buna ziua! Fetita mea are un an si o luna si incepuse sa isi bage degetelele in urechiuse. In urma controlului medical am aflat ca este un inceput de otita, dar ca nu este cazul de antibiotice. Am primit tratament cu Nurofen de 2-3 ori cate 3, 5/zi si betabioptal de 3 ori cate 2 picaturi. Asistenta mi-a specificat de picaturi- scrie in prospect ca sunt pentru ochi- si sa nu ma speriu, eu sa i le dau in urechiuse. Sigur am inteles eu bine? Fetita mea este foarte agitata cand trebuie sa-i pun picaturile. Incepe sa bage degetele in urechi incat nu stiu, sincer cat mai ramane din picaturi pe canalele urechilor. Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca febra nu a facut deloc. Doar somnul este agitat, ca intotdeauna. Iar nasucul cum as putea sa il curat fara sa o speriu? Desi am incercat in tot felul. Pentru ca in urma acestor... perioade de curatare, nu ma lasa sa ii mai dau nici vigantolul!! Si problema aceasta la noi a fost mereu. Poate dvs aveti niste solutii. Multumesc anticipat!
0
15-12-2008, ora 15:51
adriana georgeta
Nu este medic/terapeut
adriana georgeta
Buna ziua , ma numesc Adriana si as vrea si eu sa intreb daca COLARGOL este bun si in tratarea polipilor. Baiatul meu are 15 ani si are polipi. Aproape tot timpul are nasul infundat dar in acelasi timp sufla nasul destul de des , parca este tot timpul racit... Nu este alergic, are o sensibilitate la mediul umed.Nu stiu daca aceste simptome sunt de la polipi dar as vrea sa stiu daca pot sa-l tratez cu ceva fara operatie.
0
15-12-2008, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Asa zisii polipi.. VEGETATIILE ADENOIDE. sunt caracteristice pentru varsta copilariei.
in mod normal tesutul limfoid se reabsoarbe pana la varsta de 11 ani.
Cu siguranta la copilul Dvs. este altceva.. O rinita cronic, o deviatie de sept, o rinita alergica...!
Numai dupa un consult ORL.. o sa stiti ce are copilul si ce metodA DE TRATAMENT ESTE MAI EFICIENTA.
0
12-03-2009, ora 15:41
madita
Nu este medic/terapeut
madita
Fetita mea de 3 ani are mereu nasul infundat, am operat-o de polipi la Gr.Alexandrescu la d-nul dr. Balanescu in nov.2008, dar raceste des din cauza gradinitei.sunt plimbata pe drumuri intre ORL si Alergologie.toti spun ca nu are nimic...ce se intampla...noaptea respira greu, este infundata...multumesc.
0
12-03-2009, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mii greu sa ma pronunt asa.. fara sa vad despre ce este vorba..
Ar pute sa se refaca polipii.. ( pana la varsta de 7 ani ei cresc.. si de la 7 la 11 se micsoreaza in volum si dispar). ar putea sa aiba o rinita sau o deviatie de sept.. !
Ce tratament ii administrati acum?
ii aspirati secretiile nazale?
Tuseste dimineata.. la ridicare din pat.. ?
0
13-03-2009, ora 11:38
madita
Nu este medic/terapeut
madita
D-nul dr., acum 2 sapt. fetita a facut otita medie, diagnostic pus de la urgenta ORL, la doua zile am mers cu ea la cabinet particular, sa vad de ce medicul de la urgenta a spus ca are si polipi...la care dr.-ul Balanescu a afirmat ca acestia se refac in 2 ani, ca fetita nu are nimic...ca asa fac unii smecheri.de parca noi ne plimbam cu copii in brate de placere, sa faca misto <smecherii> de noi...si am dat fetitei antibiotic zinat 10 zile, claretine, vibrocil dupa ce am curatat nasucul inainte, timp de 5 zile. dupa 10 zile de antibiotic tot are nasul infundat, dar nu mai are asa multe mucozitati galbene...(este normal?). Da, in fiecare dimineata, la recomandarile d-rului alergolog (un medic ffff. bun) curat nasucul cu ser fiziologic sau cu nazomer, las sa se inmoaie mucozitatile si fetita sufla foarte bine nasucul.fetita mea este adoptata si de doi ani ma chinui sa o vindec de tot ce nu a fost tratata.va multumesc mult!
0
13-03-2009, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti si la un medic HOMEOPAT..
o sa ajute ca copilul sa.si recapete imunitate anecesara sa nu mai raceasca asa usor.. deasemenea este sansa sa se micsoreze tesutul limfatic( amigdale si polipi) in volum!
0
15-03-2009, ora 18:52
gabriel20
Nu este medic/terapeut
gabriel20
acum vreo 3 saptamani am racit putin si a inceput sa mi se infunde nasul foarte tare...nu mai puteam respira deloc si mi-am cumparat picaturi OTRINASE ca mi s-a spus la farmacie ca sunt bune...dar s-au terminat si nasul tot infundat a ramas dupa care am luat alte picaturi TERAPIA.si nici ele nu au avut niciun efect.dupa ce s-au terminat si ele am cumparat OLYNTH ha si am citit pe prospect ca daca dupa 5-7 zile nu se schimba nimic sa consult un medic.ce ar trebui sa fac ? ce e in neregula..ce am ? e posibil sa fie o urmare a unei lovituri puternice in nas ceva vreme in urma ?
0
15-03-2009, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este posibil ca un traumatizm sa provoace o deviatie de sept.. iar raceala care ai avuto sa inflameze mucoasa si sa.ti provoace aceste probleme.
trebue sa mergi ma ORL... pentru un diagnostic corect!
0
17-03-2009, ora 09:18
madita
Nu este medic/terapeut
madita
D-nul doctor, in urma analizelor, imunitatea a fost foarte buna, dr.alergolog a zis ca este ok, i-am dat mereu de imunitate, bromhovaxon, imunoroyal, ketof, vitamine (toata vara trecuta), iar din ianuarie am continuat cu 60 zile isoprinosine si singulaire (nu stiu daca le scriu bine)...daca schimb d-rul ORL si-mi spune ca are polipi si ca nu a fost operata bine (asa crede dr.alergolog), deoarece la toate racelile fetita are mereu probleme mai intai cu nasul, stranut, apoi febra mica 38, 3 maxim...ce se poate face? se poate opera din nou dupa cca. 4 luni?? care este modalitatea sa rezolv problemele cu nasucul? uneori il are doar infundat, fara sa-i curga secretii, de tusit rar tuseste.va multmumesc, inseamna f.mult sa ne asculte cineva si sa ne dea cate un sfat!...racelile dese sunt doar de cand am dat-o la gradinita, din sept.2008.
Ce inseamna ca se micsoreaza tesutul limfatic? Adica este bine??
0
17-03-2009, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Preparatele Homeopate.. actioneaza in organizm la nivel celular...
exista preparate care pot modifica si micsora in volum tesutul limfatic. ( amigdalele si Polipii.. sun un tesut limfatic)
Actionand cu preparate homeopatice.. puteti evita o alta interventie cvhirurgicala!
Inmod normal.. polipii. cresc pana la 7 ani.. si se micsoreaza panala 11 ani.
orice interventie facuta pana la varsta de 7 ani.. are riscul sa se refaca polipii inca odata, daca copilul are un fon alergic !
0
20-03-2009, ora 18:03
aurora deli
Nu este medic/terapeut
aurora deli
Buna ziua dn-le doctor, de 2 ani de zile am probleme mari cu nasul.Imi deschisesem propria afacere si m-am epuizat nemincare.etc.Am racit de foarte multe ori cca 1 pe luna dar ne avind timp sa ajung la doctor am incercat sa ma tratez singur cu xilometazolina pentr nas.Mi sa infundat prima oara nara dreapta nu puteam dormi bine si trebuia sa ma culc pe partea opusa pentru a se elibera...apoi mi s-au infundat amindoua..am fost la medicul de familie care mi-a prescri fexofenadina si nasonex pe care le-am folosit cca 2 luni dar nu m-au ajutat, la analizele singelui a rezultat ca nu sint alergica, desi folosesc ca preventie de 2 ani aceste medicamente.Pe 8 ian 2008 am fost operata la nas in Olanda unde si locuim de:ENORMA HIPERACTIVITATE A MUCUASELOR incerc sa traduc cit mai corect ENORMA CONCHAE HIPERTROFIE IN AMINDOUA NARI operata ptşCONCHAECHIRURGIE CU INFUNDIBULOTOMIE.La mai putin de 6 luni mi sa infundat din nou nara dreapta si usor cea stinga dar ceea ce ma speri este ca ma doare in piept, ureche sigit nu amigdalitele.Am sa vin in Romania intre 20 apil si 10 mai daca cunoasteti un doctor orl in Bucuresti si eventual un sfat as aprecia foarte mult.P.S doctorul meu de familie imi spune ca am devenit dependenta de xilometazol.
0
21-03-2009, ora 09:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ati avut o Rinita cronica Hipertrofica.. Vi sa facut rezectia cornetelor !
este normal si firesc.. sa mers la control periodic.. findca dupa chirurgi e clasica.. uneori se formeaza aderente infosa nazala asa zisele sinechii!
La 14 zile dupa interventie.. normal..nu trebuea sa mai aveti nevoie de picaturi pentru nas!
Va recomand insinstent.. sa nu mai administrati picaturi in nas..
va sugerez o solutie care o sa va ajute sa scapati de dependenta.!
Cu ajutorul betisoarelor pentru Urechi!!!
Cand aveti nasul infundat.. se picura pe vata de la betisor.. picaturile pentru nas.. dupa care introduceti acel betisor in nas.. foarte incet, putin cate putin cat mai profind.. pana ramane afara.. numai celalt capat invelit in vata!!!.
1. se absoarne mai putinmedicament in sange.
2. se desfunda nasul mai eficient.. prin actiunea medicamentului+ masajul mecanic a cornetului cu betisorul!
0
14-06-2009, ora 23:05
giulianati
Nu este medic/terapeut
giulianati
Domnule doctor, de 6 luni am probleme cu respiratia pe nas. La controlul ORL mi s-a recomandat sa fac o operatia cu ultrasunete pentru cauterizarea cornetelor. Operatia nu am facut-o pana in momentul de fata, datorita faptului ca am ramas insarcinata intre timp si doctorul ginecolog mi-a recomandat sa o evit pentru moment. V-as ruga sa-mi spuneti ce parere aveti daca pot face operatia in momentul acesta (sunt in saptamana 21) sau daca pot tine un tratament urmatoarele luni pana nasc.
Cred ca situatia s-a inrautatit in ultima vreme si imi e foarte greu sa respir. As avea nevoie de o solutie pentru situatia actuala.
Multumesc.
0
15-06-2009, ora 08:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sarcina.. este un factor agravand pentru tote bolile cronice!
e normal sa se infunde nasul acum..
NU trebue sa faci nimic deosebit..
NU trebue sa faci operatie!
asteapta.. 2-3 luni dupa nastere si atunci o sa ei deciziea!
acum Foloseste ser efedrinat.. pentru a desfunda nasul.. cate 1-2 pic la nevoie!
vit A uleioasa.. dupa aceia pentru a evita uscarea mucoasei!
0
01-05-2010, ora 11:08
rida
Nu este medic/terapeut
rida
baiatul meu, dupa mai multe trat pt o viroza de acum 2 luni, dupa o tuse productiva care cu greu a trecut, a ramas cu o senzatie de secretie vascoasa in gat, dar elimina f rar, o data pe zi, si tot ii vine sa si dreaga glasul.i s a spus ca are niste secretii pe corzile vocale si o ca i treaca.ce trebuie sa mai facem?
0
02-05-2010, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regim alimentar strict fara acru, rece, acidulate si fructe citrice
Inhalatii si gargara.
tab. de supt sau sprei antiinflamator
0
07-05-2010, ora 20:13
CFNICO
Nu este medic/terapeut
CFNICO
prietenul meu a fost diagnosticat cu rinita vasoconstrictorie.A urmat tratamentul: simphoral, inhalatii ceai de musetel cu inhalant si picaturi-biorinil.S-a simtit bine, dar dupa aprox o luna simptomele au reaparut-stranut cu rinoree si in acelasi timp e infundat.A mers din nou la medic si i-a recomandat o injectie cu diprophos, dar nu a facut-o.
D-voastra ce recomandati?
Multumesc.
0
07-05-2010, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargol. ca si tratament medicamentos.. ( se prepara in farmacii)
sau reductia cornetelor cu radiofrecventa
0
17-05-2010, ora 11:21
MIHAELA2010
Nu este medic/terapeut
MIHAELA2010
buna ziua,

am fost diagnosticata cu rinita alergica acum un an. de aproape o luna, dupa ce am incercat si colargolul (dupa multe alte incercari timp de un an, care s-au dovedit fara nici un efect, cum ar fi: aerius, claritin, xyzal si singulaire, bixtonim, biorinil, olinth, inhalatii, apa cu sare etc), am nasul infundat complet si permanent (pana acum mi se infunda numai o nara din cand in cand).
nu am deviatie de sept. am incercat sa nu fac abuz de picaturi, pt. ca stiu ca dau dependenta, dar nu stiu ce e mai putin rau: sa devii dependent de picaturi ori sa ai nasul permanent blocat?
dati-mi va rog un sfat! ce sa fac? ce sa mai iau??o sa ma vindec vreodata?
va multumesc
0
17-05-2010, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai posibilitate sa ajungi la Pascani.. se poate face o reductie a cornetelor in volum cu Radiofrecventa.
0
01-07-2010, ora 23:58
Bogdan25
Nu este medic/terapeut
Bogdan25
Si eu am nasul infundat, so i tot olyinth folosesc.. deja am.. onluna si ceva de cand il utilizez zilnic...
Mie nu mi sangereaza nasul.. pur si simplu se infunda..Ce as putea sa iau, ca sa nu mai depind de onlynth?
Va multumesc.
0
02-07-2010, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bogdane.. tre sa mergi la ORL.. sa vada nasul..
ce spune medicul aceia faci ( operatie sept, sau reductie cornet)
0
12-06-2011, ora 20:27
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Buna seara. De vreo 2 ani ma confrunt cu mai multe simptome: cand ma trezesc dimineata, mi se infunda nasul, la orice ora din noapte la fel, se infunda nasul instantaneu. Dimineata cand dau de aer rece, imediat incep sa stranut de 6-7 ori la rand, la fel si cand dau de mirosuri gen parfumuri, alcool mentolat... si nu numai. Sunt momente in timpul zilei cand stranut de cateva ori la rand. Acum un an m-am dus la alergolog si m-a testat la diversi alergeni si a iesit ca sunt alergica foarte putin la praf. Am luat pastile Claritine si primele doua seri am simtit o ameliorare, dar a fost doar atat. Presupun ca am rinita alergica. Intrebarea mea este: la ce doctor trebuie sa ma duc sa-mi confirme ce am? Si daca am asa ceva, cum ma pot trata?
0
13-06-2011, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la ORL
0
15-06-2011, ora 11:52
Gabriela.V
Nu este medic/terapeut
Gabriela.V
Am fost la ORL... si m-a diagnosticat cu rinita alergica. Ca tratament, pt moment mi-a dat gluconat de calciu, hidrocortizon si inca un preparat pe baza de efedrina si inca vreo doua ingrediente pe care nu le inteleg, iar acest preparat nu mi-l face nimeni. Si mi-a mai dat sa fac ionizari cu gluconat de calciu. Am citit ceva mai sus de o reductie a cornetelor si sunt curioasa cam in ce consta aceasta, cat timp se face... cateva detalii. Multumesc!
0
15-06-2011, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de unde iesti ca se maipractica tratamentele cu ionizari pentru rinita?
pentru reducerea cornetelor exista cabinete dotate cu radiofrecventa sau clinici ORL..cu laser.
0
23-07-2011, ora 09:11
dorin79
Nu este medic/terapeut
dorin79
De aproximativ doi ani de zile am probleme cu respiratia. Acum 2 luni am fost operat de deviatie de sept nazal la spitalul militar din Craiova. In prezent operatia este vindecata dar tot mai am probleme de respiratie, in special noaptea in pozitia culcat, se infunda cate o nara pe rand. Tin sa mentionez ca in timpul zilei pot respira normal. Deasemenea mai mereu simt o jena (mica usturime) in rinofaringe.
Inainte de operatie simtomele erau de nas infundat, mult mai accentuat decat acum, in special in timpul noptii, ziua respiram aproape normal.
Va rog mult sa-mi dati un sfat. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •