Baiatul 4 ani si 3 luni: nas infundat, dureri de urechi

29-10-2011
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua. Baiatul meu are 4ani si 3luni pina la 1an nu a racit niciodata, dar dupa aceea a inceput a face anghina pe timp ce trecea tot mai des. Am ajuns ca la 3ani si 8luni a primit 6 feluri de antibiotice si nu-l ajutauatunci i-au scos glandele complet si adenoizii. Pe vara a fost bine insa cum s-a racit a inceput nasul sa-i curga, gitul sa-l doare, sa tuseasca. Acum insa la moment a inceput cu nasul sa-i curga si sa tuseasca.I-am dat co-trimoxazol si ambroxol si spalaturi cu ser fiziologic, peste o saptamina a inceput urechea dreapta sa-l doara si chiar prima noapte i-a curs putin medicul ORLne-a scris picaturi floxadex si augumentin. Dupa inca o saptamina insa am observat miros urit din gura, m-am uitat in git putin ii rosu cu toate ca baiatul nu spune ca-l doare, dar am mai observat 2 punctisoare albe parca ar ficu puroi.
Intrebarea e: Poate dupa ce i-au scos glandele sa mai aiba puroi in git, sau poate e vre-o radacina ceva da la glande care a ramas dupa operatie. Si ce ati putea sa-mi sfatuiti in cazul acesta. Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
30-10-2011, ora 21:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
mariele.bietul copil! Chiar nimeni nu s-a gandit sa-i faca un exudat nazal cu antibiograma?
Probabil are o bacterie rezistenta la multe antibiotice.
Numai daca ii faci si antibiograma la exudatul nazal o sa sti la ce antibiotic este sensibila si cu ce sa il tratezi.
Problema este ca a luat antibiotic de curand si ar trebui sa astepte macar 10 zile ca sa ii iasa un rezultat corect.
Intreaba la un laborator de analize daca poate sa ii faca mai curand exudatul nazal cu antibiograma si ii spui ce antibiotice a luat.
Poate merge sa il tratezi un timp cu ceva naturist - ca a luat prea multe antibiotice, iar dupa un timp, sa ii faci exudatul sa vezi daca mai are ceva si la ce antibiotic este sensibil microbul.
Intrebi medicul cat trebuie sa astepti dupa tratament naturist ca sa ii faci analiza. Poate trebuie facut si exudat faringian cu antibiograma, daca are puncte de puroi in gat..
Multa sanatate!
0
30-10-2011, ora 21:33
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa nu-i dai lactate un timp - lapte, smantana, doar iaurt poti sa-i dai, dar - nu facut in casa, ca nu poti avea controlul asupra bacteriilor care se dezvolta. Un iaurt simplu.
Iaurtul este bun si ca sa nu dezvolte candida, dupa atatea antibiotice.
Da-i si mandarine, mere, morcovi, hraneste-l bine ca sa ii mai creasca imunitatea, iar atunci mai lupta si corpul.
Vezi pe unde se joaca si invata-l sa se spele pe maini anainte de a manca. Poate se reinfecteaza de undeva.
0
31-10-2011, ora 08:30
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
inainte de ai i se scoate amigdalee i-am facut exudat faringian si s-au depistat stafilococ aureus si streptococ hemolitic de tip A, dar ce folos, doctorul nici nu a tinut cont de antibiograma. Chiar si in spital am stat, deja cu dureri articulare, si am insistat sa i se dea antibiotic conform antibiogramei, dar doctorul mi-a raspuns ca i se acorda un antibiotic destul de puternic si a refuzat. Singura insa sa-i administerz antibiotic nu ma-am hotarit.
0
31-10-2011, ora 17:32
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate ar trebui sa mergi la un alt medic. I-a facut operatia - copilul avand o asemenea infectie !!!
A incercat macar intai sa il trateze cu un antibiotic de pe antibiograma?
Se obisnuieste sa se administreze antibiotice cu spectru larg, dar bacteriile au devenit rezistente la multe dintre ele.
Macar inainte de operatie trebuia sa ii dea unul de pe antibiograma.
Daca spui ca deja are dureri articulare, sa stii ca se poate si mai rau, poate face endocardita - infectie la inima cu streptococ beta hemolitic..
Chiar nu exista in orasul tau un alt medic pediatru?
Ai putea sa ii faci din nou un exudat cu antibiograma.
Mai intai ai putea sa cauti un spital sau o clinica - dai telefon, explici situatia - cum i-au fost extrase amigdalele copilului si a facut tratamente fara rezultat pana acum, ca are dureri articulare, spui si ce bacterii i-au gasit.
Trebuie sa gasesti pana la urma un doctor dispus sa te ajute si faci o programare. Sunt multi doctori buni, dar trebuie sa cauti.
Poate gasesti pe net un pediatru cu recomandari bune in orasul tau sau undeva aproape - sa ajungi cu o masina sau un microbuz.
Vezi ca acum nu cred ca mai este valabila antibiograma facuta, bacteriile isi schimba sensibilitatea si devin rezistente la antibioticul luat, destul de rapid. Ar trebui facuta alta. Daca iar ii da ceva cu spectru larg...e chiar comedie.
0
01-11-2011, ora 10:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Am gasit o recomandare pentru un doctor chiar pe acest site, la rubrica "recomanda un doctor"
Uite link-ul:
http://forum.romedic.ro/prod/ADRESA_DE_CONTACT_DR._STANCIU_ADRIAN_PEDIATRU_025987.html
Daca nu merge, intrii pe - forum medical si apare o lista care incepe cu - semne si simptome. Intri pe ultimul rand, unde scrie- medici, cabinete medicale, clinici.
Aici, primul care iti apare este - recomanda un cabinet sau medic si intri unde scrie de dr. Stanciu.
Am vazut ca are adresa si telefon. Chiar daca este din bucuresti, vezi ce zice. Poate trebuie sa te internezi cu copilul.
0
02-11-2011, ora 09:45
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Multumesc pentru raspunsuri. Am fost la un alt medic care m-a trimis sa-i faca roentgen la sinusuri, si s-a dovedit ca are rinosinusita asa i-a pus diagnosticul, (mie insa mi s-a spus ca e gaimorita, nustiu daca e tot aceeasi ). Deacum mi s-a prescris antibiotic (CEFOTAXIM 750MG) conform antibiogramei timp de 10 zile, spalaturi nazale cu reghidron si picaturi compuse cu floximed hidrocortizon si naftizina, gargara si spray pentru git- ingalipt pastile ACC, SI SINUPRET. Dupa aceasta iarasi la control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •