nas infundat, dureri de urechi

31-10-2011
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Baiatul meu de 4 ani de vreo luna ii tot curge nasul, pe urma a inceput sa-l doara urechea dreapta si chiar putin a curs in pima noapte de cind a zis ca il doare. Doctorul ne-a prescris picaturi-urechi Floxadex si augmentin, mentionez ca copilul nu a facut febra.Cind am terminat de primit augmentinul a inceput sa-i are miroase urit din git, am inceput sa-i pufnesc tantum verde, deacum spune ca i se usuca in git.. Peste inca vreo 5 zile a inceput sa-l doara si urechea stinga., si capul si zice ca are si vijiit in urechea dreapta, si parca imi pare ca auzul este mai slab.. Deacum nustiu ce sa-i mai fac, sint disperata, ma tem deja de orice interventie a medicilor deoarece i s-au scos amigdalele si adenoizii dar imbunatatiri dupa aceasta nu am observat. Pe linga toate acestea el mai are un nodul limfatic in partea stinga a gituluicare la inceput era mica dar acum parca e mai mare un pic. Poate si ea sa creeze probleme. Multumesc anticipat.
39 comentarii 12 Înainte ›
0
31-10-2011, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile din ureche pot vorbi despre 2 lucruri
1 otita externa
2 otita medie cu perforatie de timpan
mirosul din gurita poate vorbi despre un reflux gastric din cauza antibioticului.
Numia un medic ORL.. dupa ce vede urechea va poate spune ce el de otita este si cum se trateaza coret
0
31-10-2011, ora 09:47
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Multumesc pentru raspuns.
Domnule doctor mai am inca 2 intrebari:
1. Baiatul mai are si un punctisor mic alb in git care parca ar fi cu puroi. Poate mai fi puroi in git dupa ce i-au fost scoase amigdalele si adenoizii, sau poate fi o bucatica de radacina care a ramas dupa ce au fost scoase amigdalele. Amigdalele i-au fost scoase in martie 2011. Si ce se poate de facut.
2. La cite zile dupa ce a primit antibiotice(augmentin 400/57 cite 5 ml de 2 ori/zi) e corect de facut exudat din git, urechi si nas, si daca pufnesti in git tantum verde influenteaza la exudat, si daca picaturile pentru urechi sint tot antibiotice influenteaza la exudatul de urechi.
0
31-10-2011, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da. poate fi un rest amigdalian ramas acolo.. si e suficient sa alimentati corect copilul fara acru, acidulate si fructe citrice care irita gatul.a.l invatati sa faca gargara si acel tesut amigdalian o sa se retraga
2 personal NU cred in exudate si in practica mam convins ca nu au nici un rol in vindecarea copilului.
fiindca exudatul se face pentru anumiti microbi.. dar in jurul nostru si in gat si nas.. sunt mii de altfel de microbi si virusi si micoze
Imunitatea copiluli este acea care trebuie sa lupte cu microbii. nu Dvs. !!!
Mergeti la un medic ORL..altfel riscati multe complicatii
0
31-10-2011, ora 10:18
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mai bine incepeam cred cu inceputul problemelor care este urmatoarea.
Baiatul meu are 4ani si 3luni. Pina la 1an nu a racit niciodata, dar dupa aceea dupa ce i-a fost facut vaccinul de la 1an a facut angina (cred ca gitul era putin rosu cind i s-a pus vaccinul, cu toate ca febra nu avea). Dupa aceasta a inceput a face anghina pe timp ce trecea tot mai des. Am ajuns ca la 3ani si 8luni a primit 6 feluri de antibiotice(febra nu a avut deloc, pediatru zicea ca nu mai are imunitate si deaceea nu face febra, e adevarat asa ceva) si nu-l ajutau atunci i-au scos glandele complet si adenoizii in martie 2011 deoarece ii dadeau complicatii la articulatii si-l dureau miinile si picioarele la incheieturi.. Pe vara a fost bine insa cum s-a racit afara a inceput nasul sa-i curga, gitul sa-l doare, sa tuseasca. Acum insa la moment a inceput cu nasul sa-i curga si sa tuseasca (tuse uscata).I-am dat co-trimoxazol si ambroxol si spalaturi cu ser fiziologic si picuram aloe in nas. Peste o saptamina tusea a trecut dar a inceput urechea dreapta sa-l doara si chiar prima noapte i-a curs putin. Medicul ORLne-a scris picaturi floxadex si augumentin. Dupa inca o saptamina insa am observat miros urit din gura, m-am uitat in git putin ii rosu cu toate ca baiatul nu spune ca-l doare, dar am mai observat 2 punctisoare albe parca ar fi cu puroi si in git se usuca si in plus spune ca aude vijiit in ureche si parca e auzul putin mai slab (cind vorbesc cu el ma intreaba de citeva ori ce am zis) si a mai inceput si urechea stinga sa-l doara putin si nu numai urechea dar si imprejurul urechii si il mai doare capul si ameteste (in tot acst timp nu a facut febra).
Ce ati putea sa-mi sfatuiti in cazul acesta. Va multumesc anticipat. Mai are si un nodul in partea stinga a gitului. Poate si el sa fie cauza?
0
31-10-2011, ora 13:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nodulul poate fi un ganglion limfatic..din cauza acelui rest amigdalian
tineti cont de ce am scris si meregeti sa.l mai vada la ORL
NU mai dati antibiotice decat pe secretii purulente din nas sau pneumonie
restul sunt probleme virale si nu se trateaza cu antibiotice
0
03-11-2011, ora 10:53
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Noi am fost pe 1 noiembrie la un alt medic care s-a uitat la urechi, git si nas si ne-a pus diagnosticul: Otita medie acuta bilaterala recidivanta pronuntata pe dreapta, , Faringita, si Rinosinusita- care l-a vazut dupa ce am facut roentgen la sinusuri.
Tratamentul care a fost dat consta in:
1. Cefotaxim 750 mg de 2 ori/zi
2. Sinupret 1 pastila de 3 ori/zi
3. ACC 100mg 1 pastila de 3 ori/zi
4. Spalaturi nazale cu apa cu Reghidron (1/2 lingurita la 100g de apa) de 6ori/zi
5.Picaturi compuse (Floximed 2ml, naftizina de 0, 05%- 2ml, si hidrocortizon -2ml) cite 3 picaturi de 5 ori/zi
6. Gargara cu ceai de musetel cu putina sare
7. Spray- Ingalipt
Tratamentul pentru 10 zile, dar la 7 zile control la doctor.

Ce m-a pus pe ginduri e ca ACC-ul nu se administreaza concomitent cu antibiotice din grupa cefalosporinelor, dar Cefotaxim-ul e cefalosporin de generatia a 3-a.

Sa-i dau acuma si ACC-ul sau sa-l las dupa ce a termina cu antibioticele. Dumneavoastra cum ma sfatuiti?
0
03-11-2011, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acc.. DOAR impedica absorbtia antibioticelor din tractu digestiv..
asa ca daca administrati initial antibioticul..si peste 2 ore ACC.. nu se intampla nimic rau
in rest imi place cum trateaza medicii din RM.
+ la tratament.. regim strict fara acru, bauturi acidulate si sucuri, fara fructe citrice.. care accentuezza faringita
0
03-11-2011, ora 11:28
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Multumesc foarte mult, sa stiti ca m-ati mai incurajat un pic.
0
03-11-2011, ora 11:36
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Spuneti-mi va rog dar dupa tratament nu ar trebui sa-i dau nimic pentru ridicarea imunitatii, sau poate ceva vitamine, daca da, atunci ce as putea sa-i dau.
0
03-11-2011, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sirop de echinacee 2 saptamani lunar
0
13-11-2011, ora 09:55
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca in cazul cind baiatul de 4 ani pe linga rinosinusita si faringita, are si otita medie recidivanta se poate de facut inhalatii cu inhalatorul( am cumparat unul de firma italiana MEDEL PRO). Daca da atunci cu ce preparate, cite minute la fiecare inhalatie de cite ori pe zi, si cite zile.
0
13-11-2011, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la un consult la ORL.. si meedicul decide care preparate sunt indicate in cazul DVs concret.
0
13-11-2011, ora 11:14
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Am intrebat medicul ORL, dar raspunsul a fost ca el este chirurg si nu stie, cu toate ca a spus ca se poate de folosit.
Medicul deja dupa 10 zile de tratament cu CEFOTAXIM, ACC, SINUPRET INGALIPT, Spalaturi si gargara deja ne-a dat pe 14 zile sa primeasca baietelul de 4 ani
Co-trimoxazol 240mg de 2ori/zi
ACC inca 7 zile cite 100 mg de 3 ori/zi
Sinupret 1 pastila de 3 ori/zi
Ingalipt cite un puf de 3 ori/zi
Clemastin 1/2 pastila de 2 ori/zi
Picaturi compuse cu Floximed 2ml si hidrocortizon 2ml de 3 ori/zi
Spalaturi cu apa cu Reghidron
Gargara cu apa putin sarata, (dar eu folosesc ceai de romanita, calendula si menta in care pun putina sare)
Dupa acest tratament a spus ca va mai urma alt tratament, deoarece urechea dreapta a spus ca inca nu este in norma, dar merge incet spre bine, cu toate ca inca a zis ca exista inca pericolul de operatie la ureche.
In plus cit a primit antibiotice nu vorbea nazal dar dupa ce am terminat cu antibioticele a inceput din nou sa vorbeasca nazal
0
13-11-2011, ora 11:30
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Dar numai cu ser fiziologic doar as putea sa-i fac, pina gasesc un medic care ar putea sa ma sfatuiasca ce as putea folosi.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
0
13-11-2011, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli se face cu ceai de musetel in care se adauga 1 picatura de euli volatil de eucaklipt si 2 picaturi de ser, efedrinat sau alt vazoconstrictor
daca sunt secretii abundente.. se poatea adauga si 1 fiola de ACC
0
13-11-2011, ora 17:23
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Din pacate in inhalatorul procurat nu se poate de folosit substante uleioase.
Ce parere aveti de ROTOCAN -tinctura de musetel +calendula + coada soarecelui facuta pe baza de spirt de 40% si amestecata cu solutie fiziologica
0
13-11-2011, ora 18:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
2-3 pic. la 10 ml ser
0
13-11-2011, ora 18:10
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Multumesc foarte mult.
0
23-11-2011, ora 11:28
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Spuneti-mi va rog peste cit timp se recomanda de repetat roentghenul la sinusuri in cazul sinusitei, prima data am facut pe 1 noiembrie
0
23-11-2011, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 3saptamani se pot vedea schimbarile spre bine
0
24-11-2011, ora 09:14
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mersi mult.
Ieri am fost la control repetat si medicul a spus ca urechiusele sint in norma, nasucul la fel. Deacum la control ne-a spus sa venim peste o luna, timp in care ne-a spus sa facem 1-2 ori spalaturi si gargara dupa fiecare mincare.
0
12-12-2011, ora 12:26
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
BUNA ZIUA.
Spuneti-mi va rog in cazul sinusitei daca este tratata medicamentos cu antibiotice neaparat trebuie sa curga din nas puroi, sau nu tot timpul. De ce intreb fiindca noi cind am stabilit ca e sinusita nasul deja practic nu curgea doar putin se infunda periodic si mai mult noaptea.
Si inca acum iarasi putin e racit a inceput sa curga putin nasul si i-am picurat INTERFERON si facem si inhalatii cu ROTOCAN, deja nasul nu-i curge dar putin e inca infundat si vorbeste nazal si inca stranuta si transpira tare febra nu a facut ar putea fi iarasi sinusita ce as putea sa-i mai fac, deoarece medicul care ne trateaza e plecat in deplasare si se intoarce abia peste o saptamina.
0
12-12-2011, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e vorba de sinuzita.
Acum, cred. ca sau marit vegetatiile adenoide in volum..
adaugati la tratament si colargol
eliminati din mancare..toate produsele alergene
0
12-12-2011, ora 14:17
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mersi mult pentru sfaturi.
0
17-01-2012, ora 11:39
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua din nou.
Spuneti-mi va rog cit de des se poate de administrat Sinupret la copii de 4 ani, noi am primit Sinupret la mijlocul lunii noiembrie, as putea sa-i dau si acum, deoarece a inceput sa-i curga nasul cu mucozitati viscoase si o nara se infunda.
Cum as putea sa deosebesc viroza de infectie bacteriana.
0
17-01-2012, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentrua asta exista medic ORL
sinupretul se poate administra.. si lunar cate 2 saptamani este un produs naturist
0
17-01-2012, ora 12:09
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Multumesc mult
0
14-03-2012, ora 12:23
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua.
Spuneti-mi va rog daca la copil de 4 ani poate fi viroza sau raceala daca nasul nu-i curge dar uneori vorbeste nazal si gitul l-a durut putin dimineata si mai mult spune ca nu-l doare, in cazul cind prima zi a decurs cu febra pina la 37, 9 a doua zi e deja 37. Proceduri i-am facut cu inhalatorul solutie fiziologica cu rotocan si frecti pentru a-i scadea febra. La medicul de familie am fost dar la moment este pe foaie de boala si am fost trimisi la alt medic pe care nu-l cunosc si ni s-a spus ca e viroza. De ce imi fac griji, ma tem sa nu fie cumva rinichii, fiidca si ochisorii putin sunt umflati.
0
14-03-2012, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si cum credeti ca eu asi putea sa exclud o problema de rinichi ?
fara sa faceti sumar urina..n.o sa puteti sti daca virosa da. sau nu da complicatii
0
17-03-2012, ora 10:33
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
S-a dovedit totusi ca e viroza numai c-am stranie 2 zile cit a avut febra nasul nu curgea, iar a treia zi febra nu mai avea dar a inceput nasul sa curga si sa tuseasca. Multumesc oricum pentru intelegere.
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •