nas f infundat

08-03-2009
gabyandreas
Nu este medic/terapeut
gabyandreas
buna seara!intrebarea mea se refera la baietelul meu, in varsta de 3 ani si 10 luni care de 2 sapt a fost cu gatul rosu.dupa spusele mediicului.pe 26 feb a inceput tratamentul cu zinnat 2x 4 ml pe zi si pt ca avea nasul infundat, medicul i-a prescris peritol?????eu am preferat sa-i pun vibrocil.pe data de 4 martie m-am prezentat cu el inapoi la medic dinn cauza nasucului.noptile sunt un chin.se ineaca, respira pe gurita, sforaie si parca ar avea secretii in nas, insa cand am incercat cu pompita, cu batista sugarului sa i le scot, n-a iesit nimik.am facut si inhalatii cu ceai de musetel.pe linga faptul ca ne-sam trezit cu o stomatita de toata frumusetea(se plinge ca-l doare limba)problema nasucului infundat persista!mi-e groaza de noptile ce vor urma!ce sa mai fac?am trecut pe ser fiziologic dar cred k degeaba!ce credeti ca ar putea fi?are o stare generala buna, ar minca dar il doare limbuta.ce ma sfatuiti?ar putea fi polipi sau sinuzita?in nasuc am incercat sa ma uit insa pare curat, nu se vade nimik suspect;nu se plinge de dureri de cap, are o stare buna, iar el este un copil care nu prea a racit.medicul spune sa-i administrez peritol pt ca nasul infundat are o baza alergica dar de miercuri de cand ii administrez situatia a ramas neschimbata!ce sa fac?
1 comentarii
0
09-03-2009, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa luati tratamentul clasic pe ntru aceste simptome..
SER. EFEDRINA.. este folosita cate 2 pic la nevoie.. pentru a desfunda nasul( in primele zile mei des.. si treptata trebue sa scada necesitatea de a o folosi)
Colargol sau Protargol de 1 % care are efect de micsorare in volum a cornetelor si a vegetatiilor adenoide.
10 zile.
Deasemenea ati putea consulta un medic Homeopat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.