mycoplasma hominis-urinocultura

03-06-2008
naty28
Nu este medic/terapeut
naty28
Mama mea are 54 de ani.In ultimii 5 ani a facut destul de des atat infectii urinare{spun asta pt ca in urinocultura a iesit e.coli}dar si cistite.Am tratat-o cu antibiotice conform antibiogramei.Acum 3 sapt. a inceput din nou cu simptome de mictiuni dese si dureroase.Am repetat din nou urinocultura care a pus in evidenta mycoplasma hominis.A facut un examen urologic.Acum este in tratament cu Zanocid, Ketinal si Nistatin.Din pacate nu reusesc sa o conving pt un consult ginecologic.Eu sunt asistent medical si as vrea mai multa detalii despre aceast microorganism. Va multumesc.
2 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Mycoplasmele, fiind germeni atipici (intracelulari) raspund bine la macrolide. Incercati cu Azitromicina Sandoz sau Sumamed daca tratamentul actual nu da rezultate, pentru ca e activ si pe o eventuala anexita cu Mycoplasme sau Chlamydia.
0
14-10-2008, ora 00:00
Maxim Marina
Nu este medic/terapeut
Maxim Marina
1Cloramfenicol-administrat comform prospectului(1drajeu de 3-4 ori /zi)-merge atit pe e.coli cit si pe mycoplasma
2-doxycicline-2cp/zi-10 zile(pentru mycoplasma)
-tricomicon ovule(care se prepara la farmacia Academia deoarece nu se mai fabrica)este foarte bun pentru ca are in compozitie cloramfenicol, nistatin si metronidazol
Repetarea uroculturii dupa tratament este necesara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.