mucus alb din nas in gat

08-06-2015
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna ziua,
De aproximativ trei saptamani ma confrunt cu o problema in gat. Am o secretie alba vascoasa care se scurge din nas in gat. De mentionat ca de doua zile sunt pe tratament cu antibiotic Amoxiklav la 12 ore dizolvabil. Acum trei luni am tinut un tratment pentru reflux cu nexium, tratament pe care l-am reinceput timp de o luna. Asadar tin tratament cu nexium, antibiotic, debritat de trei ori pe zi inainte de masa si fluimucil si picaturi cu uleiuri. Doctorita mi-a spus sa. Tin tratamentul 10 zile. Toate acestea au aparut dupa o operatie dentara datorata unui granulom pe sinus stanga
Extractie + aditie de os. Am fost umflata si am niste dureri incredibile de ureche cu tot cu cap. De mentionat ca secretiile sunt pe partea stanga unde am implantul de os mai mult si atunci cand imi suflu nasul simt o tensiune in urechea stanga. Insa ce ma deranjeaza mai mult este ca imi simt tot gatul incarcat cu lichid si am senzatia de nod in gat, fapt care ma dus la mancat mai putin si la o lipsa de pofta de manacare cu toate ca sunt gurmanda de fel. Exudat si rmn gat perfect normal. Ce am de facut in acest sens si in cat timp voi scapa de secretia asta cu acest tratament? Mai trebuie sa iau ceva? Multumesc mult si astept un raspuns cu interes.
9 comentarii
0
10-06-2015, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu ai specificat daca a vazut un medic ORL nasul..si rezultatul; de la RMN
se vorbeste acolo ceva despre acel sinus???
2 daca se confirma o sinuzita odontogena.. de la lucrarea stomatologului... nu e tocmai bine..si e cazul sa mergi la Maxilo-facial pentru o operatie clasica pe sinusul maxilar afectat
0
10-06-2015, ora 23:22
dria
Nu este medic/terapeut
dria
1.Rezultatul de la Rmn a fost pentru gat si este perfect normal.La ORL mi-au spus ca am deviatie de sept, insa nu ma deranjat pana acum. Acum sunt pe antibiotic, insa in continuare am nasul infundat si secretia respectiva, sunt in a 5 zi. S-a diminuat insa nu intru totul. Sa fac o fribroscopie sau e suficient sa fac o panoramica dentara? Imi este un pic frica de fibroscopie. La discutia avuta cu stomatologul mi-a spus ca am avut o forma de sinuzita atunci, sinusul meu era ft imflamat, aproape dublu decat normal. Spusele medicului.
2.Dupa ce m-am operat am facut o alta panoramica si aveam sinusul extrem de imflamat dupa spusele doctorului stomatolog. A cedat dupa 5 zile de antibiotic si antiinflamatoare, insa acum ma confrunt cu asta. Ce am observat de cateva zile este ca atunci cd imi suflu nasul sa il curat simt urechea stanga ca si cum ar fi infundata. Pe aceasta parte am fost operata si aceiasi ureche ma durut ft tare. Mai mult mucusul din gat imi afecteaza si inghititul alimentelor parca. Permanent simt nevoia sa inghit. Ce ma sfatuiti sa fac domnule doctor? Este o situatie suparatoare care tine de aproape doua saptamani si pe langa asta nu mai mananc suficient pt ca ma jeneaza ft tare. Multumesc mult!
0
11-06-2015, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuei facuta o radiografie SAF. pe sinus..
sau direct un CT cerebral unde sevad sinusurile
2 dupa asta medicul ORL ddecide daca se trateaza sau sinusul trebuie operat la maxilo-facial..fiindca sunt sanse sa trebuieasca iarasi curatat osul cu infectiaa dentara
0
11-06-2015, ora 21:44
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Multumesc frumos dl. Doctor. Radiografia SAF este dureroasa? Nu am mai facut niciodata. CT nu pot face dc presupune RMN, sunt un pic claustrofobica fata de aparatul de RMN.
0
21-06-2015, ora 22:03
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Buna seara! Asadar am ascultat de sfaturile dumneavoastra si am facut o radiogragie SAF care nu a iesit ft bine si a fost nevoie sa fac un CT. Sinusurile arata ok, pe scurt nu aparea nici o inflamatie pe sinusurile fetei, membrana un pic imflamata pe partea dreapta si deviatia de sept. Diagnosticul a fost de rinita cu Mucosolvan si apa cu saruri pentru clatire. Scurgerile sunt mai apoase acum
Insa acum doua zile am facut febra si am dureri de cap, stranut si am frisoane, parca si scurgerile in gât sunt mai multe. Am luat Coldrex deoarece nu am stiut ce sa iau. Nasul este infundat si il simt ca si la raceala. Am stat langa cineva ft răcit la birou cu tuse si toate cele si la o saptamana a aparut asta, acum am facut legatura.maine am de făcut un exudat nazal si faringian
Medicul meu a intrat in concediu pentru 3 saptamani si vroiam sa ma ajutati cu un sfat. Mi-a spus sa trec iar 7 zile pe antibiotic daca iese vreun virus in nas sau gat. Insa sunt sceptică tinand cont ca am facut o candidoza bucala pe care o tratez cu nistatina si glicerina si parca ma deranjează cand inghit. Nu stiu daca de la secretii sau candidoza. Daca sunt dragut sa ma ajutati cu o opinie cu ce am de facut si in cat timp imi va trece toata starea asta. Am secretiile astea de aproape 3 saptamani, o luna saptamana viitoare si sunt destul de îngrijorata. Multumesc mult!
0
23-06-2015, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca acum este doar o viroza.. care NU se trateaza cu antibiotic
ei antiinflamatoare si nurofen si paracetamol la 4 ore distanta
spreiuri pentru desfundat nasul si pentru gat
aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale...aromoterapie...
0
23-06-2015, ora 11:45
dria
Nu este medic/terapeut
dria
Pt gat ce as putea sa iau imi spuneti va rog? Am tusit ft tare si mi-am iritat tot gatul, înghit ft greu, este imflamat, mananc doar alimente moi. Parca si gazele pe gat de la reflux s-au acentuat, acum iau Gastrofait, coldrex ( de la ibuprofen am facut reflux si nu pot lua antiinflamatoare), mucosolvan, apa de mare pt clatire si pt candidoza de pe limba nistatita cu glicerina aplicat pe limba. Si mai fac infuzii seara cu uleiuri volatile : brand si inca doua, sunt naturiste de la plafar.
De dimineata m-am trezit ragusita si am în permanenta o stare de oboseala si durere frontala si frisoane. Ma gandesc sa imi iau concediu medical, a deranjează lumina si imi este somn constant. Multumesc frumos.
0
28-06-2015, ora 13:49
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Buna ziua domnule doctor.i-am facut baietelului meu de 4 luni jumatate exudat nazal si ia iesit streptococcus pneumoniae si in biograma ia iesit ca e sensibil la levofloxacin, moxifloxacin, ofloxacin, linezolid, vancomicina si rifampicina antibiotice care mi sa spus ca nu se pot administra la copii asa mici.ce este de facut in aceasta situatie.cw putem sa ii administram.va multumesc foarte mult
0
01-07-2015, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si care a fost motivul sa.i faceti acel exudat???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •