mozaicoplastie

26-01-2015
mogo 69
Nu este medic/terapeut
mogo 69
Buna.am facut o mozaicoplastie la un genunchi viner in 22.01.2015s i fiind o portiune mai mare de 2, 5 cm de cartilaj deteriorate mi s-au facut si ceva microfracturi.azi m-am externat si 3 luni nu am voie sa calc pe picior.nu prea stiu multe despre programul de recuperare.ce trebuie sa fac?medicii mi-au spus ca momentan flexi in gol pina la 40 grade.sint curios ce as mai putea face si daca ma va ajuta operatia asta ca sint relative noi interventiile astea.acum am genunchiul umflat.ce sa pun sa se dezumfle.
Multumesc celor care vor raspunde.
4 comentarii
0
26-01-2015, ora 18:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista o singura persoana care va poate raspunde: chirurgul curant.
Orice alt ortoped se va pronunta in totala necunostinta de cauza, riscand sa pericliteze evolutia post-operatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-01-2015, ora 18:45
mogo 69
Nu este medic/terapeut
mogo 69
poate sint eu prea pretentios dar mi s-au parut foarte zgirciti la explicatii si la ce sa fac.de-aia am intrebat ca sa aflu mai multe.Multumesc.
0
13-02-2015, ora 14:05
mogo 69
Nu este medic/terapeut
mogo 69
Buna ziua.am inceput recuperare cu flexi in gol ale piciorului si diferite flexi cu saculet de nisip, dar mi se umfla foarte tare.este normal?fac exercitii singur ca stau undeva la sat si nici masina nu o pot conduce.nu calc pe el doar miscari in gol, indoiri si incerc sa-l indrept
.pina se umfla merge dar dupa aia mai greu ca ma tine.intrebare:o sa dispara umflatura sau trebuie sa fac punctie?sint curios voi putea merge bine dupa astea 3 luni?nu ma mai intereseaza sporturi doar sa merg bine.Multumesc!
0
29-03-2015, ora 19:07
mogo 69
Nu este medic/terapeut
mogo 69
Buna referitor la mozaicoplastia mea.am inceput sa merg dar ma jeneaza in articulatie in partea din interior cind ma fortez sa merg corect.este normal sa ma doara?am 10 saptamini de la operatie si am lasat si cirjele dar cind pasesc acolo unde sint pastilele alea simt o durere nu foarte grava si doar cind pasesc.Multumesc celor care imi spun vreun sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •