motiv sinuzita frecventa

17-08-2011
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
buna, pana sa ajung la medic as avea o intrebare sa ma mai linistesc. e vreun motiv pentru care anul acesta am facut de 3 ori sinuzita foarte urata? lucrez intr-adevar in mediu unde ma tot molipsesc de cate ceva. dar ma intrebam daca am patit ceva anume... eu sinuzita nu am mai facut in viata mea pana anul acesta...
stiu ca pe vremuri cand eram mai mica am fost la orl si mi-a zis ca am deviatie de sept si ca probabil ar trebui operata candva cand incepe sa ma supere... oare acum sa fie accest moment? intre sinuzite nu am nimic la nas, in fine doar o rinita alergica in timpul primaverii. si la praf si altele.

daca ar trebui sa ma operez in ce consta aceasta operatie? mi-aduc aminte ca s-a operat cineva din familia mea si a suferit cu mese in nas mai multe saptamani, cat ar dura recuperarea? nu exista varianta mai simpla cu laser sau ceva cu refacere mai rapida?
3 comentarii
0
17-08-2011, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. motivele sinuzitei
-respiratie proasta nazala si aerisire proasta a sinusurilor
- imunitate scazuta
2.Diagnosticul de sinuzita trebuie sa fie pus de un medic ORL.. dupa o radiografie SAF.. in rest este doar presupunere !
0
18-08-2011, ora 14:13
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
ah pai nu mi-a facut nimeni nicio radiografie. doar examen clinic si intrebari de genul, unde te doare, cum te doare mai tare... etc (erau dureri deasupra nasului, intre ochi, in dinti, maxilar, accentuate cand ma aplecam, abia puteam sa ma leg la sireturi, plus secretii purulente la primul episod verzi, apoi galbene.., si nasul nu era infundat absolut deloc, dar daca ma apucam si suflam nasul puteam sa suflu jumatate de ora in continuu, un bax de servetele am consumat in doua zile)- si de aia mi s-a spus sinuzita (prima oara medicu de familie, a doua oara un alt medic, nu orl-ist e adevarat)
0
18-08-2011, ora 14:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exsita mai multe feluri de sinuzita ( congestiva, purulenta, odontogena, polipoida.s.a)
pentru asta trebuie sa te vada la ORL..si sa faci radiografie
unlele se vindeca prin mediactie, unele prin punctie, altele chirurgical
NU mai accepta tratamente pentru nas, gat, urechi.. decat de la medicii ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •