mont destul de mare la picior

22-04-2008
nicollenita
Nu este medic/terapeut
nicollenita
Am la piciorul stang un mont destul de mare incat sa ma deranjeze uneori. As dori sa stiu daca exista remedii in acest sens sau singura solutie este operatia.
4 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Din pacate metoda chirurgicala este singura solutie radicala, acestea fiid deformari ireversibile ale articulatiei respective.
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Intr-adevar, chirurgia este singura solutie, insa fara a constitui o urgenta. Este strict interzisa orice aplicatie locala, fie ea iod, tataneasa, rostopasca, zeama de lame de ras, peste crud, cartofi sau orice alte "minuni" naturiste; fiind vorba despre un os normal, deplasat progresiv, acesta nu poate fi inlaturat nici macar "cu laser".
0
16-10-2009, ora 18:01
popa marius
Nu este medic/terapeut
popa marius
BUNA, SOTIA MEA ARE MONTURI LA AMBELE PICIOARE SI CADRU MEDICAL ( ASISTENTA INSTRUMENTARA ) STA MULT IN PICIOARE SI SE PLANGE DE DURERI MAI ALES IN PICIORUL DREPT SI AR DORI SA SE OPEREZE DAR II ESTE FRICA DE O RECIDIVA. AR VREA SA STIE CAT TIMP AR STA IN REPAUS SI DACA PE VIITOR AR AFECTA-O STATUL IN PICIOARE. VA MULTUMESC
0
16-10-2009, ora 18:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In continuare ma voi referi strict la conceptul meu de tratament:
- recidiva este extrem de rara (1-2%) in cazul utilizarii unui procedeu modern;
- mersul se reia cu sprijin pe piciorul operat inca din prima zi post-operator, insa se va relua progresiv, ajungand la o reluare a activitatilor cvasi-normale dupa circa 6 saptamani.
- evolutia post-operatorie (in viitor) depinde in mare masura si de gradul actual al deformatiei;
- in fine, situatia trebuie analizata atent in cursul consultatiei.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •