mononucleoza infectionala sau virala

08-04-2011
criss2089
Nu este medic/terapeut
criss2089
buna ziua. de cateva zile, mi s-au umflat ganglionii la gat. doar in partea dreapta. m-am dus la spitalul de boli infectioase, mi-am facut analizele de sange, exudat, si probabil si pentru mononucleoza. adica analizele de sange mi-au iesit bine, asa mi s-a spus, doar leucocitele erau putin mai mari, si vsh-ul. pentru mononucleoza o sa aflu tocmai saptamana viitoare miercuri. Mi s-a recomandat nurofen, apa de gura. Asta am si facut. Am facut si febra timp de 2 zile. Din ce citisem eu pe net, la mononucleoza nu se da antibiotic. Doamna doctor mi-a zis ca s-ar putea sa fie mononucleoza. La exudat mi-a iesit un streptococ. Azi mi-a dat un antibiotic, azitromicina, timp de 5 zile. E ok? Pentru ca nu prea ma baga in seama nimeni pe acolo. Am fost si la ORL, m-au controlat in nas, urechi, gat. Gatul il am putin rosu, corzile vocale sunt ok, in nas nu am nimic si nici in urechi. Ei mi-au zis ca acum tine numai de boli infectioase. Si cand m-a controlat la ganglioni, mi-a zis ca-s cam tari. Ce inseamna asta?.daca ma poate sfatui cineva, sau daca a mai fost postat pe undeva problema mea, cu mononucleoza...sa ma indrume cineva. Multumesc frumos.
2 comentarii
0
08-04-2011, ora 12:49
criss2089
Nu este medic/terapeut
criss2089
mai sus era..mononucleoza infectioasa...ma scuzati pentru greseala gramaticala
0
24-03-2013, ora 19:37
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
criss, ai gasit cauza lor? ai rezolvat pb?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.