mononucleoza infectioasa la copii

30-07-2007
crisbz
Nu este medic/terapeut
crisbz
baietelul meu in varsta de 9 ani a fost diagnosticat in urma cu 1 luna cu mononucleoza infectioasa.A avut o forma atipica:nu a avut ganglioni inflamati, a avut splina marita(la nivelul unui adult), ficatul marit si cam 2 zile febra.Atunci, analizele nu erau bune. Am plecat la Bucuresti(noi suntem din buzau) CU SUSPICIUNEA DE LEUCEMIE.Nu s-a confirmat, multumim lui Dumnezeu. Atinut regim alimentar 1 luna si a luat Fier Haussman si Liv 52.acum a facut gastroenterocolita infectioasa si urmeaza tratament.Problema e ca nu-mi place cum se prezinta;E palid, are cearcane, nu are energie, a slabit.Sa fie acesta rezultatul suferintelor din ultimul timp sau altceva?Care sunt urmarile mononucleozei?Se poate complica in vreun fel?I-a fost afectata imunitatea? cese poate face?astept un sfat.multumesc
16 comentarii
0
01-08-2007, ora 00:00
crisbz
Nu este medic/terapeut
crisbz
buna! chiar nu s-a confruntat nimeni cu aceasta problema? m-ar ajuta cateva cuvinte...poate mai stie cineva de mononucleoza...astept.
0
05-10-2007, ora 00:00
iassmyna
Nu este medic/terapeut
iassmyna
sora mea a avut acum mai bine de 10 ani ! avea 8 ani ! a stat in casa cca 3-4 luni, se duceau cu ea la analize lunar, mai ales pt ficat, tinea regim strict... fara prajeli, dulciuri cu ciocolata, sucuri... si da, i-a afectat imunitatea ! raceste mai repede si intr-o forma mai grea ! ea a fost tratata la iomc ! si pana acolo numai cu masina o duceau !
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr.S
Nu este medic/terapeut
Dr.S
Draga cris, mononucleoza este o afectiune frecventa, jumatate din copii contacteaza boala.Forma pe care o descrii la fetita ta face parte din formele comune;diagnosticul se confirma prin prezenta anticorpilor heterofili, analiza pe care presupun pe care i-au facut-o cei de la Bucuresti.Formele de boala sunt in majoritatea cazurilor usoare, rar dau complicatii si de obicei acele forme sunt grave de la inceput, ceea ce nu e cazul baietelului dumneavoastra.Astenia se datoreaza in acest caz si gastroenterocolitei care i-a solicitat in plus organismul.
Ce puteti face?Desigur tratarea gastroenterocolitei(care o faceti deja), o alimentatie sanatoasa:fructe, legume, carne de pui si peste, sucuri naturale(facute acasa, nu din comert), o buna hidratare;analize de control, minim o hemoleucograma si transaminaze, asta pentru a fi sigura ca totul e in regula.Sanatate
0
24-04-2009, ora 12:42
daria06
Nu este medic/terapeut
daria06
Buna. Si fetita mea a fost diagnosticata acum 2 saptamani cu mononucleoza infectioasa si a facut si un sindrom hepatocitoliza, ca o complicatie. Ea in prezent este f palida, cu cearcane si foarte moale, in plus are crize de dureri abdominale groaznice noaptea.Inca nu stim de la ce.Mi s-a dat ca tratament numai Liv 52. Si eu sunt putin speriata si nu prea mai stiu incotro sa o apuc cu ea. multa sanatate la toata lumea
0
17-07-2009, ora 23:33
kreola
Nu este medic/terapeut
kreola
buna la toata lumea, din pacate si eu sunt una din nefericitele sau mai bine zis fetita mea in varsta de 1 an si 8 luni acum, a fost diagnosticata cu acest VIRUS, in urma cu un an mia facut prima convulsie febrila din aceasta cauza, iar abia dupa inca 8 luni, adica cand micuta avea 1an si 6 luni am reusit de am depistat cauza acestei febre urate si convulsie, tin sa mentionez ca la fetita mea febra scade foarte.foarte greu cu toate antitermicele posibile si impachetarile de pe lume, acum o saptamana iar am scapato la o a doua convulsie, sunt disperata, cand vine seara imi vine sa-mi iau lumea in cap cand vad ca e calduta, am prins ciuda pe termometre, am inteles ca avand un sistem imunitar forte nu ar mai face asa ravagii acest "bastard" de virus cand vine la noi in vizita, dar nu stiu cam ce ar trebui sa contina acest tratament de intarire a sistemului imunitar.Daca cineva stie ceva, va rog din suflet sa mi spuneti si mie.
0
18-07-2009, ora 00:35
iassmyna
Nu este medic/terapeut
iassmyna
kreola, din pacate nu te pot ajuta cu mai nimic legat de boala. si eu eram mica atunci cand s-a imbolnavit sor-mea si nu mai stiu ce tratament i s-a administrat... am intrat sa-ti spun doar ca iti sunt alaturi ca mama... am doi copilasi pe care cand ii vad usor bolnaviori simt k o iau razna... sanatate ii urez fetitei tale ! multa-multa sanatate ! ( in ceea ce priveste intarirea imunitatii... dr nu te ajuta deloc ? )
0
24-08-2009, ora 12:26
lumighile
Nu este medic/terapeut
lumighile
fetita mea de 3 ani a fost dg cu mononucleoza, infectie cu citomegalovirus, a avut candida in cultura pura in intestin din cate am inteles a trecut printro stare de septicemie-facea febra sub antibiotic IV si multe altele.asta a fost in mai.Acum la control IgM era 189 iar IgG 156 CMV 500 u/ML.Am primit ca trat LIV 52 si ISOPRINOSIN, dar ma nelinisteste faptul ca infectia a recidivat atat de repede(4iulie).In mai, in spital se punea problema administrarii de imunoglobuline dar nu stiu de ce sa renuntat la ele.de asemenea a avut hepatomegalie(a avut ficatul mai jos de ombilic toti medicii se mirau, splina marita)a facut ileus paralitic. multe.Are si bicuspidie aortica noroc ca inima e ok.In spital era numita cazul stiintifico-fantastic.va rog sa ma sfatuiti daca trebuie sa fac ceva, imi e frica sa nu faca vreo complicatie tardiva.
0
26-08-2009, ora 19:39
kreola
Nu este medic/terapeut
kreola
Draga Lumighile imi pare nespus de rau ca treceti prin clipe de cosmar, stiu ce inseamna si noi am trecut prin ceva asemanator si iti suntem alaturi, trebuie sa fii tare si sa lupti in continuare cu acest blestemat VIRUS.La fetita mea iadescoperit acest virus la varsta de 1 an si 2 luni, am ajuns la spital cu TGP 176, iar splina foarte marita, acolo mi-au suspectat-o in prima faza de MENINGITA, apoi de HEPATITA, pana au venit rezultatele, atunci doamna Doctor MIFTODE, {o doctorita extraordinara}mia explicat in mare de acest virus, si fetitei mele ia recomandat LIV 52, e foarte bun pentru ficat, la numai trei zile fetitei mele ia scazut TGP de la 176 la 74, am fost super multumita, mi-a mai recomandat ISOPRINOSIN pentru imunitate, de fapt nu mi la recomandat cu tarie mi-a sugerat daca vreau sa-i dau, dar ma-m documentat si am aflat ca acest medicament este cu totul artificial, nu are nimuc natural in el si o data intrerupt imunitatea scade la loc, parerea si sfatul meu ar fi sa cauti ceva de imunitate NATURAL, si sa incerci sa o duci la mare, noi ne-am intors din concediu acum o saptamana, am stat o luna in italia, la mare, in acest timp fetita mea nu a avut absolut nimic, nici macar o tuse ceva, tin sa precizez ca inainte de concediu nu era luna in care noi sa nu fim prezente in spital, iar acolo o tineam in puta goala prin casa, i faceam dusuri reci, nu am pazit-o deloc cum facea-m acasa si nu a patit nimik, sper si traiesc cu aceasta speranta ca ducand-o acolo i sa mai intarit imunitatea, avem aproape 6 saptamani linistite si sper la mai multe, mai tin sa-ti precizez ca inaite cu o saptamana de concediu mia facut iar convulsie, a doua la numar sper ca si ultima.Asa ca capul sus imbarbateaza -te ca ai sa vezi ca va fi si la tine bine, am sa ma rog pentru fetita ta si pentru toate mamele care se confrunta cu asa ceva.Multa sanatateeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee si sper sa aud vesti bune si de la tine.
0
26-08-2009, ora 19:44
kreola
Nu este medic/terapeut
kreola
Iassmyna iti multumesc din suflet pentru gandueile bune pe care mi le-ai transmis, iar in legatura cu doctorul meu de familie iti spun numai atat si dupa aia trage tu concluzia:Fetita mea era oparita la fundulet, iar doamna doctor mia zis sa o dau cu APA OXIGENATA, urmarile cred ca iti imaginezi care au fost, eu naiva fiind la primul meu copil am ascultato orbeste si mi-am facut copilul carne vie la fund, tu te-ai mai duce sa ceri consultatie la un asemenea doctor?Te pup si iti multumesc inca o data pentru vorbele de bine, sanatate va doresc.
0
26-08-2009, ora 20:28
lumighile
Nu este medic/terapeut
lumighile
Kreola esti o scumpica, iti multumesc pt incurajari.fetita mea de mica a fost bolnavicioasa, stranutai catre ea si racea.pt defectul de la inima primea la cea mai banala raceala antibiotic, ceea ce i-a scazut imunitatea.la mare am fost in fiecare an dar fiind primul copil a fost fff cocolosit, fiind mereu cu probleme ma chinuiam sa ii dau sa manance ceea ce vroia era un chin cand facea enterocolite cu mancarea de regim.uf tare multe au fost.sa stii ca facea foarte des febra mare, nurofenul era apa de ploaie, supozitorul il dadea afara ultima solutie era impachetatul-ma chinuiam cate o ora sa ii scad febra la 38 schimbam carpa din minut in minut.tin minte ca am dus-o din spital (dupa trat antibiotic si algo intravenos) acasa cu 39.5.Am noroc ca sunt asistenta medicala si e putin mai usor, dar ca mama imi cunosc copilul la cel mai mic simptom.asta este va doresc din tot sufletul multa sanatate si sa va rugati mult credeti-ma e cel mai bun medicament si ajuta intotdeauna.va pupici.
0
27-08-2009, ora 10:32
iassmyna
Nu este medic/terapeut
iassmyna
Fetelor, va urez putere voua si multa sanatate copiilor !
0
06-10-2009, ora 11:44
kreola
Nu este medic/terapeut
kreola
salut fetelor sper din tot sufletul ca sunteti bine cu totii, am si eu o intrebare poate stiti ceva, am aflat ca ar fi niste analize care arata daca microbul mai este acriv sau nu, stiti ceva?
0
06-10-2009, ora 14:22
iassmyna
Nu este medic/terapeut
iassmyna
Eu tot ce stiu este ca sora mea face analize regulate ! Se urmareste in special ficatul. De o analiza cum spui tu, din pacate n-am auzit !
Pupici sanatate !!!
0
07-04-2017, ora 22:18
Yrenna
Nu este medic/terapeut
Yrenna
Băiețelul meu de 1 an și 7 luni tot i-a fost depistat monocleoza infecțioasă, și prezența Virusului Epstein Bare.
Dar am o mare temere, și va rog ca un medic din domeniu sa mă lămurească.
Cel mai mult mă tem de cancer (doamne ferește)...
Ce riscuri presupune acest virus?
0
21-04-2017, ora 19:40
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Lasati drobul de sare la locul lui si nu va impacientati, nu este cazul!
0
02-05-2017, ora 23:22
Yrenna
Nu este medic/terapeut
Yrenna
Mai spuneți mi va rog, dn. Doctor: ganglionii se pot inflama și de la maselute ?
Băiețelului meu acum îi ies molarii, și are un ganglion după urechiusa mai bine de 2 luni.
Chiar îmi fac griji.
Nu este mare, nu-l doare, dar se mentine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu virusul Epstein-Barr (EBV)
  •