momente de absenta

29-06-2008
mirmur
Nu este medic/terapeut
mirmur
de apx 5 ani am niste momente de ameteala (absenta - dupa cum spun doctorii la care am fost de curand)...pana acum n-am fost la doctor pt ca eram convinsa ca aceste momente de ameteala se datoreaza spasmofiliei bazate pe lipsa de calciu pe care am descoperito in urma analizelor facute cu 7 ani in urma plus ca si o prietena, de asemenea cu spasmofilie, imi descria ca are si ea niste momente similare cu ale mele...dar de curand miam facut analizele si au iesit perfecte.apoi mi-am facut si analizele pt glanda tiroida, electroencefalograma, vizita le neurolog si tomografia.toate perfecte.in septembrie voi face polisonografia.doctorul spune ca in urma analizelor perfecte nu stie ce le-ar putea provoca si ca din punctul lui de vedere nu este nimic de ingrijorare.dar as vrea totusi sa stiu ce ar putea fi si daca le pot elimina pt ca sunt foarte deranjante.tin sa specific ca in famiglie (fie a mamei, fie a tatalui) nu au fost cazuri de boli nervose sau psihice.
aceste momente se manifesta astfel: ma trece un fior scurt de 3-5 sec ca si cum m-as speria iar apoi, daca in acel moment este cineva cu mine si-mi vorbeste este ca si cum vocea se pierde, se amesteca cu restul zgomotelor din jur, dar aud ce mi se spune doar ca nu inteleg ce mi se spune si deci prin urmare nu sunt capabila nici sa raspund.eu daca in acel moment fac ceva continui sa fac fara probleme, nu raman blocata, nu mi-am pierdut niciodata cunostinta si nici sa ma intreb apoi ce s-a intamplat si unde sunt.sunt foarte constienta ce fac, unde sunt si cu cine sunt.daca are vreo importanta, iubitul meu cu care locuiesc, stie cand le am dupa privire daca ma vede in acel moment si pt ca nu-i raspund.aceste momente sunt scurte de la 20 secunde pana la max 2 min (dar sunt f.rari asa de lungi), pot avea loc in orice parte a zilei, indiferent de vreme, daca sunt obosita sau odihnita, nervosa sau calma, daca mi-e sau nu foame sau sete etc.pot avea cateva intr-o zi, unul singur intr-o zi, cateva zile consecutiv, pot trece saptamani fara sa le am.
va rog frumos sa-mi raspundeti, daca aveti idee despre ce este vorba si cum le pot elimina.
va multumesc frumos
1 comentarii
0
06-07-2008, ora 00:00
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
buna.am vazut asa ceva la o doamna cu care am fost internata in spital, sectia neurologie.medicul ii pusese diagnosticul de epilepsie(stii ca exista sute de forme...).mai exact le numea "crize stol".avea aceasta boala din copilarie si nu se modificase pana la varsta aceea, respectiv vreo 35-38 de ani, doar ca in per cand era la spital le facea f.des, si 10-15 pe zi.nu stiu tu cum te manifesti mai exact, dar ea ramanea cu privirea fixa cateva secunde, max 30-40, uneori mai mult, alteori mai putin.ar trebui sa vorbesti cu un neurolog, si cu unul bun, chiar daca eeg este bun.eu am patit la fel:eeg bun, stare gen proasta, pana cand am gasit un medic neurolog bun si a citit ceva modificari...intr-adevar, s-a dovedit ca era o probl. pe creier, iau tratament de 10 ani si totul ebine.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.