moldamin 1-zi 15 zile - gatul umflat

15-06-2008
doareudana
Nu este medic/terapeut
doareudana
buna ziua.am o mare nedumerire, caci nu reuseste nimeni sa ma lamureasca...am avut in copilarie streptococ Bhemolitic, am facut la vremea aceea tratament cu moldamin.am scos amigdalele la 17-18 ani.anul acesta am facut ASLO care a iesit 298, maxim fiind 200.mentionez ca amprobleme cu articulatiile care se blocheaza, dor si seinrosesc.tot mai am probleme cu gatul, care se umfla, dar exudatul este curat.mi s-a dat tratament cu moldamin de 1200000 1 flacon pe zi, timp de 15 zile.eu stiam ca se face 1 pe saptamana.oare nu este prea mult moldamin, daca fac 15 flacoane unul dupa altul?.e unu contest doctorul, dar imi este frica sa incep un astfelde tratament.nu este toxic pentru organism moldaminul in aceste doze?.VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ROG NU OCOLITI RASPUNSUL MEU.AM O MARE DILEMA IN PRIVINTA ASTA.
6 comentarii
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este neobisnuit ca doctorul de familie sa prescrie doze zilnice de Moldamin. Ori a avut un motiv serios, ori a fost distrat. Cel mai simplu este sa-l intrebati telefonic daca aceasta a fost intentia sa.
0
17-06-2008, ora 00:00
doareudana
Nu este medic/terapeut
doareudana
Va multumesc frumos pentru raspuns.intentia lui cred ca a fost buna, deoarece mi-a spus ca nu vrea sa ma ia atat de tanara reumatismul, dat fiind ca am inceput deja sa am probleme in aceasta privinta.si a mai spus ca si dupa scoaterea amigdalelor, aslo trebuia sa fie in limite normale.tot nu sunt lamurita daca sa initiez tratamentul sau nu.sa mai pot spera la un raspuns in privinta asta?.ma intereseaza care ar fii riscurile unui astfel de tratament.cat de toxic este pentru organism moldaminul la asemenea doze.va multumesc frumos pentru rabdarea acordata.
0
28-06-2008, ora 00:00
lungu.bogdan
Nu este medic/terapeut
lungu.bogdan
Si copilul meu, in varsta de 13 ani acum, a avut ASLO 500 in urma cu 2 ani.La prescriptia unui doctor bun, eu nefiind de acord sa-i fac Moldamin, mi s-a prescris Ospen de 1000, cate o pastila in fiecare seara la ora 7, timp de 3 luni. Cand a terminat tratamentul, ASLO era 200 si asa a ramas.Consuma multe fructe, o banana in fiecare dimineata pe stomacul gol,
0
28-06-2008, ora 00:00
lungu.bogdan
Nu este medic/terapeut
lungu.bogdan
Nu sunt doctor, dar stiu ca Moldaminul se face o singura injectie pe saptamana, in nici un caz una /zi.
Acum este in vacanta si pentru ca toata ziua alearga, seara e foarte obosit. M-am documentat si de 2 saptamani am inceput sa-i dau OSTEOCARE efervescent, o tableta pe zi si oboseala nu mai este atat de evidenta. Osteocare este prescris pentru toate formele de dureri si inflamatii ale articulatiilor.Incearca si tu. Multa sanatate, Coca
0
18-07-2008, ora 00:00
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
d-le doctor la ce valoare aslo se face reumatism? ce analize trebuie facute pt. a depista reumatismul? care este valoarea normala a factorului reumat.? VA MULTUMESC
0
27-11-2009, ora 22:28
Dorina A
Nu este medic/terapeut
Dorina A
Eu am aslo 703 mi sa spus ca este de preferinta sa fac moldaminul, dar mai multi mi-au spus la fel ca si dumneavostra domnule lungu.bogdan ca este mai bine Ospen de 1000, sunt de acord cu dumneavoastra nu are cum sa existe moldamin in fiecare zi doar cu exceptia apariti sifilisului dar si la acela doar primele 2 zile iar dupaia este recomandat din 4-5 zile.timp de 3 luni este recomandat sa iei Ospen iar daca nu ti-a scazut trebuie repetat??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: