modificari de spondiloza

20-08-2007
Doinitza
Nu este medic/terapeut
Doinitza
Buna ziua!
In urma unor simptome suparatoare care sugerau probleme cardiace, am facut o serie de investigatii (EKG, ecografie cardiaca, radiografie, ) si am fost diagnosticata cu : rectitudine coloana toracala, modificari de spondiloza corpuli T5-T8. Am luat Movalis si am facut fizioterapie. Problema este ca, dupa o perioada de circa 3-4 luni de acalmie, au inceput sin nou problemele (dureri in capul pieptului, ca un fel de apasare-arsura, insa nu puternice, mai mult deranjante, dureri la coloana...). As dori sa va intreb daca aceste probleme le voi avea in continuare, toata viata, daca se vor mai ameliora sau, dimpotriva, se vor agrava. si, bineinteles, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru ameliorarea lor...
1 comentarii
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
Poate fi vorba despre uzura discurilor si vertebrelor toracale cf. radiografiei cu expresie clinica de tipul nevralgiei intercostale.
Noua proiectie a durerii (dureri in capul pieptului ridica problema unei suferinte digestive: ulcer gastro/duodenal, dischinezie biliara, colecistita cr etc. de facut investigatii specifice).
Un supliment de informatii privind col.vtb. toracala poate fi obtinut prin RMN.
Refacerea structurilor vertebrale este de lunga durata, se vorbeste nu depsre vindecare, ci despre tratament de intretinere.
Astfel, tratamentul fizical se repeta de 2-3 ori/an cuprinzand si balneoterapie Herculane, Techirghiol, Baltatesti.
F. important gimnastica medicala inceputa cu un profesor calificat si continuata apoi singur, zilnic la domiciliu.
A se evita antiinflamatoriile antialgice de sinteza care irita tubul digestiv. (vezi durerile din capul pieptului).
Refacerea aparatului vertebral va fi ajutata astfel:
CARTILAGO SUIS, fiole de 1mg, intra-muscular, o fiola la 6 zile in serii de cate 10 fiole, 3 serii a 10 fiole/an. Producator Lab Hell, Munchen.
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.