mobilitate extrema a rotulei

25-10-2011
luanastoica
Nu este medic/terapeut
luanastoica
Buna ziua, am o fetita de 4 ani si 5 luni cu sindrom down. Copilul a inceput sa mearga la 2 ani si 1 luna. A ajuns sa urce/coboare scari, pante, sa abordeze locurile de joaca fara probleme. In vara aceasta am constatat ca ii sar tot mai des rotulele (la flexia piciorului, rotula ajunge aproape in exteriorul articulatiei). Nu pare sa o doara si revine la loc atunci cand copilul face anumite miscari cu piciorul. Fetita isi pierde tot mai des stabilitatea si cade ('i se inmoaie piciorul'). si a inceput sa mearga cu varfurile in interior, sa roteasca soldurile si adesea evita sa indoaie genunchii (fenomenul este mai pregnant pe partea stanga). Nici scarile nu le mai abordeaza cu aceeasi usurinta. Vrea sa alerge si cade.
Mentionez faptul ca fetita merge regulat la kinetoterapie. Acolo s-a constata o scadere de tonus a cvadricepsilor (mai mult la stangul). Pediatrul mi-a sugerat ca ar fi din cauza cresterii (fetita a crescut destul de mult - 10 cm din ianuarie si pana acum).
Ce parere aveti? Ce as putea face in afara de kinetoterapie? Sunt necesare investigatii de specialitate? Unde ar fi mai bine sa ma duc?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
25-10-2011, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Incercati mai intai un consult clinic la neurolog, in vederea unei cotatii musculare si a stabilirii planului de kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.