miros neplacut al pielii la contactul cu apa

16-04-2008
adriana maria
Nu este medic/terapeut
adriana maria
Buna ziua, numele meu este adriana!Am o problema...de ceva timp simt un miros neplacut pe pielea corpului cand ma spal..de exemplu dupa ce fac dush si ma sterg...imi miroase pielea urat!care ar putea fii cauza?mirosul ramane impregnat si in prosoape.!Desi fac dus de 2 ori pe zi cu gel de dush...cu sapun...tot miroase!deci in contact cu apa imi miroasa urat pielea!va rog sa-mi spuneti care ar putea fii problema si care ar fii solutia de tratare!va multumesc mult!
41 comentarii 12 Înainte ›
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la med. de familie pentru investigatii !!!
Pot numai sa.ti sugerez...ca pielea, este o cale de curatare a organizmului.., in momentul cand alte cai de eliminare a toxinilor din organizm nu functioneaza...( constipatii..cu retinerea si absorbtia toxinelor din intestin)...( probleme renale...)...deasemenea unele boli pot schimba mirosul corpului( diabetul zaharat).
Mergi la med.si fa.ti analize si investigatii...!!!!!
asteptam rezultate!
0
24-06-2008, ora 00:00
dana a
Nu este medic/terapeut
dana a
Buna! Si eu am intalnit aceasta situatie, dar sincer nu m-am gandit ca ar putea fi de la piele.. E ca si cum prosoapele nu ar fi fost uscate bine si prind miros datorita faptului ca stau usor umede impachetate. Am incercat sa nu ma sterg si sa se usuce pielea natural si nu am mai avut aceasta problema...
0
24-06-2008, ora 00:00
adriana maria
Nu este medic/terapeut
adriana maria
Buna!Nu stiu ce sa zic...poate fi si asta.mie mi-a trecut, adica nu mai am mirosul acela ciudat!ma gandeam daca poate fi si din cauza apei...de exemplu am observat ca doar aici in localitatea unde studiez am avut aceasta problema iar cand ma duceam la mine acasa nu mai intalneam mirosul acela!Acum am scapat de el.ce bine!multumesc mult!
0
01-06-2009, ora 17:11
iuliu
Nu este medic/terapeut
iuliu
Va rog foarte mult sa ma ajutati. Am o problema in ceea ce priveste mirosul corpului; am incercat toate felurile de geluri de dus, sapunuri, sampoane dar corpul continua sa emane un miros neplacut si credeti-ma e foarte stanjenitor; persoanele care trec prin asa ceva stiu foarte bine despre ce vorbesc; dupa dus cand ma sterg cu prosopul corpul emana un miros urat; am ajuns sa nu prea mai socializez cu nimeni din cauza mirosului, psihicul imi este la pamant, sunt disperat si nu stiu ce sa mai fac; cand depun mult efort si corpul se incalzeste, transpirand eman un miros foarte neplacut. Am incercat diferite geluri si sapunuri dar rezultatul este acelasi; prima data mi-am zis k e doar in mintea mea dar nu e asa; dupa ce transpiram foarte tare faceam imediat dus, imi ziceam k poate daca, corpul este fierbinte si ma spal pe moment o sa treaca, insa in zadar. Imi este si rusine sa mai ies din casa, nu stiu ce s-a intamplat k nu am avut mirosul acesta dintotdeauna, nu mai stiu ce sa fac. Va rog frumos dati-mi niste sfaturi, ziceti-mi ce as putea sa fac. Astept raspunsul dumneavoastra.
0
02-06-2009, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este mult mai compleza!
organizmul. are cateva cai de curatare.. Intestinul gros..., Rinichi... pielea.. cerumenul din urechi..
prin toate aceste cai se elimina toxinele din organizm..
Trebue sa investighezi.. tractul digestiv.. ( o ecografie abdominala si consult gastrologie!)
trebue sa vezi cum functioneaza rinichii ( la aceiasi ecografie)
undeva este o problema.care nu permite eliminarea toxinelor.. si ele se elimina rin piele!
Schimba.ti regimul alimentar...
renunta la tot ce contine condimente ( amestecuri), EU-ri...
consuma cat mai natural si cat mai multe cruditati!!!
ai putea face o scanare ELECTROSOMATOGRAF.. unde arata ce metabolizm ai si ce regim alimentar este recomandat!
0
03-07-2009, ora 22:42
iuliu
Nu este medic/terapeut
iuliu
In sfarsit am gasit acest site, ca pana acum nu l-am mai gasit pentru a mai lasa cate un mesaj. Domnule Dr. Flueraru Valeriu va multumesc ca mi-ati dat cateva sfaturi; am tot postat mesaje pe mai multe site-uri dar nici un doctor nu mi-a raspuns. Sper sa mai lasati si dumneavoastra cate un comment. Vreau sa mentionez ca sunt fumator, am 20 de ani, nu beau alcool, 80 de kg, nu am avut nici un fel de probleme medicale grave si nu pot sa-mi dau seama de la ce e acest miros. Momentan nu pot sa-mi fac aceste analize pentru ca nu sunt in tara, dar peste 2-3 luni o sa merg in tara si o sa-mi fac un control medical amanuntit. Am mentionat faptul ca sunt fumator deoarece o persoana a postat un comment pe un site cum ca ar putea fi si de la plamani. Poate sa aiba legatura cu plamanii ? Vreau sa mai zic ca parca repiratia imi miroase (nu ca nu ma spal pe dinti, din contra folosesc si apa de gura) si de aceea intreb... poate avea vreo legatura cu plamanii ? Ar trebui sa ma las de tigari ? Domnule doctor daca ati putea sa-mi dati dumneavoastra un regim alimentar pe aceasta perioada de 2-3 luni (pana cand o sa ajung si eu in tara pentru a-mi face analizele de care ziceati dumneavoastar mai sus). Va multumesc si va mai astept cu raspunsuri.
0
04-07-2009, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma scris ca trebue sa renunti la mancarurile gatite cu multe condimente.. cu sosuri si produsele semipreparate!
renunti la carnea de porc si grasimi. te axezi pe carne slaba( piept de pui.. si pe peste. multe legume.. si cateva fructe pe zi.
te hidratezi bine cu apa plata.
0
05-07-2009, ora 16:53
iuliu
Nu este medic/terapeut
iuliu
Va multumesc pentru sfat. O sa tin acest regim si sper sa aiba loc o schimbare in bine. Va multumesc inca o data si va mai astept cu alte sfaturi.
0
10-07-2009, ora 14:40
corina81
Nu este medic/terapeut
corina81
iuliu, poate ar trebui sa mai raresti putin tigarile pe zi..probabil k nici un regim nu va da cu adevarat rezultate daca tu introduci in organism toxinele din tigari!am observat k sunt multe persoane care, dupa ce au baut bere, miros ingrozitor!n-am idee daca te pasioneaza berea, dar ai putea sa o eviti...sper sa scapi de problema aceasta neplacuta si incearca sa-ti faci cat mai repede analizele de care vorbea dl doctor mai sus!o zi buna
0
17-11-2009, ora 20:36
vlad iulian
Nu este medic/terapeut
vlad iulian
am si eu o intrebare, nu stiu ce se intampla, fac baie in fiecare zi si dupa ce fac baie dupa vreo 2 ore corpul ia un miros urat, nu stiu ce sa mai fac sa scap de acest miros, se poate sa am cumva o alergie la haine, sau sa fie altcea, dnu doctor va rog sa-mi puneti ce trebuie sa fac, ce medicamente sa iau, va multumesc!!
0
02-04-2010, ora 02:25
ionuttimisoara
Nu este medic/terapeut
ionuttimisoara
Am o problema mare dupa ce ma spal cu orice mas spala am dat cu sampon balsam gel de dush sapun nu stiu ce sa mai fac de ex ma spal in seara asta si maine imi miroase parul ingrozitor vreau un sfat e neplacut mai ales cand cineva se apropie de mine ma spal in fiecare seara pt a nu crea neplaceri celor din jur va rog ajutatima
0
02-04-2010, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigheaza tractul digestiv, ( intestinul )si rinichii !!!
0
17-06-2010, ora 20:35
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
Si eu am aceeasi problema..mirosul neplacut al corpului un miros de acru. Pana acum am crezut ca problema mea e transpiratia. Chiar si dupa ce ma spal mirosul reapare. Mentionez ca am o giardia de vreo 2 ani..care ma cam supara..am si o candida vaginala si cred ca am si pe limba ( limba albicioasa ) iar pt aceasta am inceput sa tin regim alimentar : fara dulciuri, fara carbohidrati, tot ce tine de fibre, otet, drojdii, produse obtinute prin fermentare etc. Am si o mica anemie..sincera sa fiu sunt terminata pshic nu stiu ce sa ma mai fac ca nu am avut niciodata problema asta...:( e posibil ca toate toxinele din corp sa faca corpul sa miroasa neplacut ?

Va multumesc,

Multa sanatate !
0
17-06-2010, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. organizmul trebuie sa arunce toxinele.. daca nu reuseste prin intestin si rinichi.. arunca prin piele.!!!
cred ca o scanare la un Electrosomatograf.. ar arata starea functionala a acestor organe.. Ph.. lichidelor extracelulare, si ar ajuta la gasirea unui regim alimenatr corect si unui tratament de normalizare a metabolizmului
0
18-06-2010, ora 08:27
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
Da..si totusi am scaun zilnic..deci nu-mi explic fenomenul. Si sa nu mai vorbesc despre alimentatie ca mananc f sanatos ff multe legume si mancare gatita : ciorba in special..si nu e condimentata..si mai mananc din cand un peste prajit sau la cuptor..o salata de legume consum multa apa..si degeaba. La inceput doar mirosul transpiratiei era schimbat..apoi am sesizat un miros neplacut pe corp..ma gandesc ca poate candida pe care o am s-a cam raspandit si pe piele..si imi face probleme..candida asta emana si ea un miros urat in exterior dar acum imi miroase chiar tot corpul...mentionez ca am aproape 18 ani..si am nevoie de un ajutor urgent..:(

Va multumesc
0
18-06-2010, ora 08:30
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
si ca sa incep un regim pt detoxifierea organismului pt candida si pt deparazitare ( in cazul meu giardia ) mi-am cumparat acidophilus activ, formula candida si pau d'arco deocamadata..sunt destule de scumpe dar eu sper sa ajung la un echilibru..pt ca pur si simplu imi e rusine sa mai ies din casa..ai mei se cearta cu mine ca de ce nu ies din casa..daca as fi fost altfel as fi parcurs tot globul pe jos..serios..:(


Astept raspunsul dvs :)
0
18-06-2010, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste pe www.osteopatie.ro.. despre deparazitare.
ca si cura de dezintoxicare // poti opta si pentru argila. !
0
21-06-2010, ora 10:16
vlad iulian
Nu este medic/terapeut
vlad iulian
krissu: credema si eu am aceeasi prob, numa ca eu fac fff mult sport, si transpir si fff mult, eu acum fac tratament cu argila, park s-a mai imbunatatit umpic situatia, vreau sa ma duc sa-mi iau si denoxinal, ca am auzit ca si el este bun, multa sanatate!!!
0
21-06-2010, ora 14:28
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
da..iulian..eu am folosit dintotdeauna detoxifiante ceaiuri. etc da' acum nu am mai folosit. o sa incep iar o cura de detoxifiere..la mine nu miroase pielea dar eman un miros de acru :( cred ca e si ceva pe sistem nervos..cu cat ma consum mai mult si ma enervez cu atat e mai rau. mai tinem legatura iulian !!
MULTA SANATATE !

PS : CANDIDA VAGINALA SI PE LIMBA + GIARDIA+ ANEMIE :(
0
28-06-2010, ora 11:45
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
Domnule doctor va multumesc foarte mult ca m-ati ajutat..ati avut dreptate..corpul meu e plin cu toxine..iar colonul meu nu mai face fata..si giardia e vinovata de asta..am citit mai multe m-am informat..o sa urmez tratatmentul cu argila si apoi o sa iau ceva puternic pt giardia si apoi un denoxinal :)

:)

Multa sanatate !
0
04-07-2010, ora 23:08
vlad iulian
Nu este medic/terapeut
vlad iulian
as mai avea si eu 2 intrebari: am auzit ca clorofila e buna pt detoxifiere, este adevart? si unde as putea sa fac o investigatie a colonului?, la ecograf se v, sau trebuie altceva, multumesc anticipat d-nule doctor.
krissu ai putea sa-mi dai un id sa mai vb?
MULTA SANATATE LA TOTI!!!
0
05-07-2010, ora 14:10
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
iulian ti-am lasat mesaj pe privat. cu idul meu

scuze de intarziere :)
0
05-07-2010, ora 14:14
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
cu siguranta e de la colon..o sa-ti explic mai multe pe mess ca m-am informat :)
0
05-07-2010, ora 16:19
vlad iulian
Nu este medic/terapeut
vlad iulian
cum pot sa ovad un mesaj privat?
0
05-07-2010, ora 21:01
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
sus de tot in panoul verde in dreapta gasesti "modificati profilul dvs " dai click si jos de tot o sa vezi mesajul de la mine :)
0
05-07-2010, ora 21:04
krissu
Nu este medic/terapeut
krissu
asta bineinteles dupa ce te loghezi tot sus in panoul verde :)

acum depinde de tine cat de tarziu vezi mesajul:)
0
01-03-2011, ora 23:43
inter54
Nu este medic/terapeut
inter54
buna ziua,
am si eu o problema asemanatoare. acum 2 ani am inceput sa am un miros neplacut nu am aflat cauza nici acum.
as dorii daca se poate sa-mi spune care ar putea fi cauzele pt ca e destul de neplacut. mentiones faptu ca inaine sa se intample asta am avut 2 caderi de calciu pt care am fost internat si mi-au aparut si niste vergeturi pe spate cam o data cu aparitia mirosului. Multumesc!
0
02-07-2011, ora 09:04
strazi1
Nu este medic/terapeut
strazi1
Buna ziua, am si eu o problema cu mirosul, ma macina rau, sunt la capat de linie pt ca am fost la dermotolog dar mi a zis ca nu stie ce am.PROBLEMA este ca eu imi fac 3 dusuri pe zi de cand ma stiu dar in spatii inchise nu pot sa intru ca rup nasol oamenilor, iar EU MIROSUL NU-L SIMT.Si cand eram in liceu aveam aceeasi problema,.jigniri.. jigniri.O PARERE VA ROG CA NU MAI REZIST INCEP SA O IAU RAZNA. multumesc anticipat.
0
02-07-2011, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Parerea personala este ca tot ce elimina organizmul.. ( urina..transpiratia, mirosul care il emana ) este rezultatul metabolismului intern,
ar trebui sa adopti o alimentatie foarte simpla bazata pe legume si mancare putin gatita...
fara Euri, condimente, , s, a
trebuie sa faci cure de durata de dezintoxicare.. pentru ficat si intestine
si acest regim trebuei sa fie pentru toata viata..
un rezultat pozitiv cared ca poti sa.l simti minim in 3 saptramani pana la 3 luni !!!!
putem discuta mai multe pe mail
scrie.mi varsta, inaltimea, Kg, tensiunea arteriala
ce probleme ai gastrice, urinare..s.a
0
04-07-2011, ora 07:01
strazi1
Nu este medic/terapeut
strazi1
buna ziua, v am trimis datele pe adresa de mail.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •