miros ciudat din ureche

18-03-2013
daniela luchian
Nu este medic/terapeut
daniela luchian
buna ziua.ma numesc daniela si am un baietel de 4 luni.acum 2 saptamani din urechea stanga i a baieteluluia iesit un dop de ceara foarte mare de culoare galben spre maro.am fost la pediatru si mi-a spus ca nu e nevoie de un control orl deoarece e bine ca a iesit dopul singur.nu curge ceara din ureche si atunci cand ii curat urechea cu batonase de o saptamana se simte un miros dar nu e puternic.ar trebui sa merg la un control mai amanuntit?are oare otita?cateodata copilul duce manuta la ureche.multumesc anticipat
5 comentarii
0
18-03-2013, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. urechile nu se curata cu betisoare
2. orice problema de nas. gat. urechi...rezolvati numai la ORL
0
24-04-2013, ora 19:54
MihaelaMC
Nu este medic/terapeut
MihaelaMC
Stimate domnule doctor,
Am un baietel de 1 luna si 3 sapt. Acum aprox 2- sapt, dupa baie am observat ca i-a curs din ureche dreapta o secretie fluida galben-verzuie, urat mirositoare. In zilele urmatoare am mai gasit aceeasi secretie uscata in pavilionul extern. Mentionez ca ii curatam intotdeauna pavilionul extern al urechii cu betioasoare si ca in timpul baitei ii mai intra apa in pavilion, probabil si in ureche cand se mai agita (poate si la botez, deoarece am vazut ca nu avea urechile protejate la introducerea in cristelnita). Bebelusul a devenit mai agitat in ultima vreme si urechea mirosea in continuare, dar nu a mai avut secretia. Desi dr de fam si pediatrul mi-au zis ca bebe este foarte bine, eu am ramas destul de alarmata si intr-un tarziu am ajuns la ORL... sesizasem in ultima zi ca bebe nu mai reactioneaza la sunete, nici macar f puternice. S-a descoperit ca are otita supurata. Am primit urmatorul tratament: Amoxicilina 125/5 - 3.5 ml la 8 ore, Betabioptal 2 pic/ ureche la 8 ore, Panadol sirop (desi nu a facut febra) 2.5 ml la 8 ore, Nazomer si Tantum protect (alternativ) la 8 ore (asta anterior de la dr pediatru pentru ca auzeam uneori cand plangea un nasuc infundat cu secretii), Linex 1 plic/zi. Dr ORL ne-a chemat a doua zi pt a-i aspira urechea, mi se pare ca a inceput sa reactioneze la sunete. Totusi, cand l-am intrebat despre acest aspect cu auzul, dr ORL a fost surprins si mi-a zis sa il mai urmaresc. Ce parere aveti despre tratament? Cat de periculoasa e boala la varsta lui? Ce sfaturi ne puteti da? Ati avea si alte recomandari/ indicatii? (de ex iesitul afara, la baie etc)
Va multumesc pentru un raspuns prompt.
0
25-04-2013, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice problema de nas, gat si urechi.. trebuei tratata NUMAI la ORL.. nu accepati tratament de la pediatru
2 trebuei sa mergeti la ORL.. pana la vindecarea completa a urechii..si atunci o sa aflati daca sa inchis perforatai sau nu, de asta depinde auzul copilului pe viitor
3 aceste supuratii otice ( mucoase) cel mai des sunt pe fon alergic si trebuei sa fiti foarte atenti cu alimentatia copilului si a mamei daca alapteaza. ( exclus toate produsele cu potential alergen)
4 NU trebuei sa mai ajunga apa in urechi..NICIODATA. se sterge doar cu servetel imbibat in alcol medicinal
0
12-05-2013, ora 17:07
MihaelaMC
Nu este medic/terapeut
MihaelaMC
Stimate domnule doctor,
Am revenit cu o alta problema... Otita s-a rezolvat dupa o saptamana cu tratamentul descris mai sus (primit de la medicul ORL in colaborare cu pediatra micutului nostru). In acest interval am fost o data pentru aspiratie si de inca 2 ori pentru verificari. Totusi, dupa ce am terminat tratamentul, am inceput sa aud iar secretii groase in nas/ gat in special dimineata. Mentionez ca am intrerupt si pulverizarea de Tantum Protect sau Nazomer in nasuc. Auzind aceasta secretie 3 zile la rand, am fost iar la medicul ORL, diagnosticul a fost rinofaringita acuta. Ne-a recomaandat aerosoli cu 0.5 ml flixotide, 1ml acc, 4-5 ml nazomer, si picaturi intranazale colargol. Am achizitionat un aparat, totusi ce parere aveti despre reteta pentru bebe de 2 luni?... pediatra ne-ar fi recomandat dexametazona si ser fiziologic. Sunt cam nesigura in ceea ce priveste medicatia primita pentru aerosoli (cf prospectului flixotide si acc, nu s-ar recomanda sugarilor).
Va rog sa ne comunicati si indicatiile dvs privind curatarea corecta a nasucului.
Parerire/ recomandarile medicilor sunt f diferite in ceea ce priveste curatarea nasucului, din ce am citit pe internet dar si consultarile cu alte mamici... fiecare face in alt fel la indicatia pediatrului la care merge. Recunosc ca nu i-am curatat niciodata nasul asa cum zic toate mamicile... aspiratii in fiecare zi cu batista bebelususlui...am incercat de cateva ori, dar nu iesea nimic. Pediatra mi-a zis sa il las in pace, ca prin aspiratie stimulez secretia. Nasul se vede intotdeauna curat. Foarte rar se vedea cate un mucusor si atunci aplicam cateva picaturi de ser si ii curatam cu betisoare asa cum am vazut o recomandare de catre un medic pediatru. Sunt f interesata de parerea dvs.
Va multumesc anticipat.
0
13-05-2013, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in aparatul de aerosoli se poate pune 2-3 pic de prospan, 5-10 pic de ACC
dupa aerosoli se pun cateva picaturi de ceai cald de musetel sau ser. fiziologic cald in nas.. si atunci se aspira acele solutii cu aspiratorul nazal ( impreuna cu acele solutii pot sa se elimine si eventualele secretii
2.dupa aspiratii se pune colargolul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.