miopie forte

20-02-2011
molnar victoria
Nu este medic/terapeut
molnar victoria
am o miopie de -18, 50 si ceva musculite pe ochi nu stiu ce sa fac mie frica sa ma duc la medic findca imi spune o miopie mai mare, cite dioptrii pot sa mai fie
3 comentarii
0
03-04-2011, ora 08:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce varsta ai?Trebuie sa mergi la consult, ne intereseaza aspectul vitrosului si retinei si da, poate au crescut si dioptriile ;"musculitele", noi le numim miodezopsii; miopia forte se intoteste si de modificari degenerative ale vitrosului; se recomanda suplimente pe baza de extact de afine, cum ar fi Mirtilene Puro 1 cpr pe zi sau Vitreoxigen( Vitreoclar) 1 cpr pe zi a la longue; numai bine
0
25-07-2012, ora 19:31
silviamada
Nu este medic/terapeut
silviamada
buna ziua, am un nepot de 1 an si 10 luni si la un control oftamologic (avand pupila ca o lacrima pe verticala ) i sa gasit o miopie forte de -14. i sa dat ochelari de -7 la amandoi ochii, ne puteti spune cum va evalua miopia pe mai departe?(alt tratament mai exista?)despre operatie ni sa spus ca doar la 18 ani
0
24-05-2013, ora 12:40
MARIANA28
Nu este medic/terapeut
MARIANA28
Buna ziua! Am miopie la ochiul stang din nastere -10, 75. Sunt curioasa daca este cineva cu o miopie atat de mare si daca i s-a corectat cu ajutorul ochelarilor. La mine nu se vede decat o imbunatatire mica cu ajutorul lentilelor motiv pentru care nu am purtat ochelari. Acum mi s-a recomandat operatia de schimbare de cristalin, dar nu mi s-a garantat nimic...sunt intr-o mare dilema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: