miopie forte - operatie

08-12-2009
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Buna ziua,
Am 28 ani si la varsta de 6 ani am fost diagnsoticata miopie forte cu astigmatism mioic compus..nu mai retin exact primele dioptrii.Miopia a evoluat astfel ca la varsta de 17 ani am facut operatie la Poiana Campina la Dr Cojocaru Gheorghe, prima interventie scleroplastie la fiecare ochi, apoi keratotomie radiala, 13 incizii de 750 microni.Miopia inainte de operatie era -10 cu -2 fiecare ochi.In urma operatiei ajunsese la -2 cu -2.Apoi a fost stabila, nu au crescut f mult dioptriile.In ultimii doi ani insa am constat din nou o crestere a dipotriilor.Mentionez ca de doi ani am inceput sa lucrez f mult pe calculator si am constatat ca de la un an la altul dioptriile au inceput sa creasca.Am mers la medicul oftalmolog din orasul meu, Buzau, nu la cel care mi a facut operatia, si mi a spus ca intradevar dioptriile au crescut, mi a prescris ochelari -4 cu -2 si mi a spus ca nu crede ca aceste dioptrii sa fi crescut de la utilizarea calculatorului.Imi puteti spune care ar putea fi motivul pt care au inceput sa creasca din nou?Un alt diagnostic care mi a mai fost pus inainte de operatie a fost coroidoza miopica..are vreo legatura?Dna doctor mi a mai sus ca acuitatea vizuala este f scazzuta si din cauza leziunilor fundului de ochi.Ce inseamna acest lucru?Ce credeti ca este de facut pt ca nu stiu care este cauza cresterii din nou a dioptriilor...este posibila o alta interventie chirurgicala?Mentionez de asemenea ca ma ustura f tare ochii si unori sunt rosii si parca se lipesc.Aceste simptome sunt mai frecvente atunci cand stau f mult la calculator.Este posibil ca dupa atatia ani in care a stagnat miopia sa progreseze din nou..mai ales avand in vedere ca am 28 ani..ma asteptam sa stagneze la varsta asta.E posibil ca operatiile sa nu fi reusit..nu stiu ce sa cred.Va rog sfatuiti ma la ce spital sau clinica sa merg pt mai multe investigatii intrucat sunt f ingrijorata si nu stiu ce se inatampla.Ma gandesc ca o infectie oculara pe care as putea oa vea ar putea sa mi afecteze vederea sau e vorba de altceva?exista medicamente care pot ajuta ochiul atunci cand este expus f mult la calculator..poate fi si acesta, motivul pt care dioptriile cresc, efort vizual prea mare oare sa fie?
2 comentarii
0
21-12-2009, ora 16:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! O sa incerc sa raspund la intrebarile tale; si incep cu sfarsitul; ok, daca ochii se lipesc, sunt rosii, ne gandim la o conjunctivita; ar fi bine sa faci un consult oftalmologic, un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea Ag chlamydial, Ig G antiHVS tip 1 ; in functie de rezultatul investigatiilor, vom opta pentru cea mai buna atitudine terapeutica; inrosirea ochilor cand stai la calculator, usturimea sunt manifestari ale sindromului de ochi uscat; Iti recomand lacrimi artfificiale pe baza de acid hialuronic( Visustrin, Lubristil) sau Optive;daca stai foarte mult in fata calculatorului, ochelari cu filtru, eu recomand filtrul verde( Essilor, Hoya, Zeiss);Miopia forte este o afectiune degenerativa, progresiva, despre care nu putem spune ca se opreste din evolutie( evolutia poate fi mai lenta, sau mai rapida, acest fapt depinde de factori individuali, de exemplu sarcina, efortul fizic favorizeaza progresia; nu evolueaza la fel la toata lumea ); Se caracterizeaza prin leziuni ale fundului de ochi, pe care le numim leziuni de coroidoza miopica(atrofie coroidiana); da, leziunile de coroidoza miopica duc la scaderea vederii( se distrug si fotoreceptori);poate apare si o maculopatie caracterizata prin prezenta unei membrane de neovascularizatie coroidiana( pentru diagnostic, este necesar un camp vizual computerizat, angiofluorografie);de asemenea, se asociaza frecvent galucomul cu unghi deschis( iti recomand consult oftalmologic anual care sa includa: camp vizual computerizat, examenul fundului de ochi, controlul TIO); Ce iti recomand : corectie optica adecvata pentru citit, perioade de repaus ocular cand stai mult la calculator; Triovit cu luteina 1 cpr pe zi a la longue; Mirtilene Puro 1 cpr pe zi, a la longue, Tnakan 2 cpr pe zi -1 luna, cura repatata la 3luni; in fiecare zi, un fruct proaspat sau o leguma proaspata; pentru a stopa progresia miopiei, ar fi indicata scleroplastia posterioara( in cazul tau reinterventie; este necesar un consult pentru a stabil daca este oportuna; nu stiu sa-ti recomand o clinica pentru o astfel de interventie); numai bine
0
27-01-2010, ora 22:23
marrry88
Nu este medic/terapeut
marrry88
buna ziua, as dori ft mult sa spuneti cat ar costa o operatie pt miopie forte mentionez ca -10;os-11od.va rog mult de tot sa imi raspundeti.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.