miopie

30-09-2008
miopie
Nu este medic/terapeut
miopie
Am operatie de scleroplastie si keratotomie, m-ia revenit miopia si am facut operatie de cristalin.Am inceput sa nu m-ai vad din nou si am probleme la muca nu ma m-ai descurc de loc, pot sa ma pensionez pe caz de boala.De curind am si tensiune oculara, nu stiu ce sa fac am 39 ani.Va multumesc.
2 comentarii
0
14-11-2008, ora 21:06
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru pensionare pe caz de boala trebuie sa va adresati comisii , intrebati medicul de familie( nu va pot da foarte multe amanunte, probabil o comisie care raspunde de persoanele cu handicap vizual), care va trimite la o anumita clinica oftalmologica pentru a stabili gradul de afectare a vederii;Tensiunea intraoculara crescuta sugereaza glaucom; ar fi bine sa faceti un consult oftalmologic complet si investigatii ( camp vizual computerizat, curba tonometrica, pahimetrie, eventual tomografie retiniana Heidelberg) pentru stabilirea unui diagnostic corect si orientarea conduitei terapeutice; numai bine
0
18-11-2008, ora 20:40
alinagaby
Nu este medic/terapeut
alinagaby
buna seara, , pot sa spun k sunt o mioapa, , m-am nascut cu miopie, mama mea are miopie, sora mea si fratele meu, , avem niste valori de miopie de speriat, , eu am _17 dioptrie, , , port deja lentile de contact, care sunt foarte scumpe si rare, , , am si ochelari care ai port doar akasa pt k jobul nu imi permite sa ai port, mi-as dori o pereche de ochelari cu aceste dioptrii dar subtiri, , pt k m-am saturat de lentile de contact, , am 24 de ani, , , , , port de la 2 ani ochelari grosi, , , , , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: