de 5 ani... miopie + strabism

18-12-2008
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
de 5 ani am miopie, si.. nepurtand corect ochelarii.. a mai evoluat putin... iar in urma unui traumatism la craniu, am strabism la un singur ochi. am fost sa imi iau ochelari acum 3 luni, si mi-a dat cilindru -0, 5 la stangul, si sfera -0, 25 la dreptul. problema e ca nu vad. la cursuri incerc sa citesc ceva de pe tabla, si nu vad nimic. cand imi proba dioptriile, vedeam mai bine cu -0, 75, dar a zis k e dipotrie prea mare, si nu mi-o da. daca nu ii port ametesc si nu vad, daca ii port tot nu vad. nush ce sa fac, k medicul acesta cica e cel mai bun din oras, dar de ce nu mi-a dat dioptrie mai mare? din moment ce vedeam bine? si daca am strabism, nu ar trebui sa imi dea ochelari si pt citit? k utilizez mult microscopul, si acolo trebuie sa imi dau ochelarii jos, si niciodata nu reusesc sa vad corect, deoarece vad dubla imaginea. multumesc anticipat
5 comentarii
0
20-12-2008, ora 15:29
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Adreseaza-te clinii de oftalmologie de la Spitalul Sf. Spiridon Iasi.
0
20-12-2008, ora 15:29
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Adreseaza-te clinicii de oftalmologie de la Spitalul Sf. Spiridon Iasi.
0
12-01-2009, ora 15:22
sandrine
Nu este medic/terapeut
sandrine
as vrea sa stiu daca strabismul se poate corecta la 19 ani, acoperind ochiul sanatos, si facand gimnastica oculara. sau exista alte metode in afara de cele chirurgicale?
0
15-05-2009, ora 15:27
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Strabismul se poate corecta cu ajutorul operatiei cu lasersi nu necesita internare. operatia durand10-15 minute. Daca n-ai ajuns la o clinica sau spita ar fi bine s-o faci.
0
29-10-2009, ora 00:20
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
este foarte important sa fiti vazuta de un medic oftalmolog care se ocupa in special de strabisme, avand in vedere ca strabismul este postraumatic si ca aveti vedere dubla. Tot ea/el va rezolva si problema corectiei optice!
Multa sanatate!
Dr Oana Andrei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.