am dureri musculare, arsuri amorteli, usturimi la nivelul talpii ambelor picioare

28-01-2012
ttincuta
Nu este medic/terapeut
ttincuta
am dureri musculare, arsuri amorteli, usturimi la nivelul talpii ambelor picioare
am facut decelare de conducere nervoasa si electromiografie la iasi si mi s-a spus ca am afectare nervoasa cit si musculara -simptomele erau de intensitate mai mica la acel moment.
in urma agravarii simptomelor cit si reflexe modificate mi s-a indicat o noua decelare de conducere nervoasa si elctromiografie in care mi s-a spus conducere nervoasa in limite normale -usoara afectare axonala si miopatie
medicul neurolog mi-a indicat toate analizele si anticorpii pentru miozita (care i-am facut in franta) si mi-au iesit negativi si angio RMN care a iesit fara modificari
mentionez cala inceputul lui ianuarie am fost internata in spital si mi s-au facut perfuzii cu pentoxifilin in urma carora simptomele musculare s-au accentuat
as dori sa stiu care ar mai fi cauza miopatiei si ce analize ar trebui sa mai fac pentru a afla boala de care sufar si tratamentul adecvat
mai sunt in evidenta cu urmatoarele dg
polineuropatie optica
obs pareza senzitiva
spondilartropatie seronegativa
anemie
spondildiscartroza cervicala
fractura coloana lombara L4
3 comentarii
0
29-01-2012, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ceea ce nu am inteles era singurul element esential, si anume avizul neurochirurgului.
Ati consultat un neurochirurg??? De cand dateaza fractura L4 si care a fost mecanismul de producere?? Ce varsta aveti, ce greutate/inaltime, ce status ocupational si sportiv??? Aveti cumva diabet de tip 2, cu neuropatie periferica??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
30-01-2012, ora 14:16
ttincuta
Nu este medic/terapeut
ttincuta
la neurochirurg nu am fost trimisa pt ca au considerat ca nu-i necesar (doar virful vertebrei este rupt si atarna dar nu e aproape de maduva spinarii) nu stiu cind e produsa fractura cu trei zile inainte de tomograf am cazut de pe un scaunel de copii dar cu jumatate de an in urma am cazut intr-un canal descoperit (acoperit cu zapada)iar cu ceva ani m-am lovit lombar intr-un geam deschis-nimeni nu mi-a putut spune daca e veche sau noua fractura
nu am diabet dar totusi am polineuropatie optica ex oftalmologic normal -cimp vizual afectat
imi amortesc miinile si am arsuri si intepaturi la nivelul degetelor scap din miini -senzatii de unghii smulse
sunt pensionata pe caz de boala am 157 si 67KG
am citit ca miopatia poate fi data de intoxicatia cu droguri, alcool si medicamente in miozite si boli parazitare(borelia ).alcool si droguri exclus miozite (toate analizele facute in franta negative Angio RMN fara modificari)nu am facut analize pt borelia (le voi cere medicului neurolog sa mi le indice )
in urma diagnosticelor puse (in obs boala demielinizata, polimiozita pareza senzitiva )am facut o depresie mai accentuata si medicul de familie imi spune ca aceasta ar fi cauza amoretelilor si afectarii musculare
eu nu stiu ce sa mai cred dar sunt disperata ca acum vor sa ma bage pe prendison care face ravagii in interior si nestiind boala exact sunt cam sceptica in al lua
va multumesc anticipat pentru atentia acordata
0
30-01-2012, ora 14:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul mesu este sa consultati totusi un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: