miodezopsii, congestia (inrosirea) ochilor, usturime

31-10-2009
gabriel.roman
Nu este medic/terapeut
gabriel.roman
Buna ziua,
De mai bine de 8 luni am inceput sa am usturimi ale ochilor, am fost pe la medici oftlmologi, mi-au dat tobradex picaturi, imi era mai bine cu el, mi se limpezeau ochii, , dar dupa ceva vreme la fel, ochi iritati usturimi etc.. De cateva luni deja problema e mai grava, ii simt uscati si au inceput sa imi apara miodezopsii, la inceput mai putine la numar si acu inceput sa se inmultesca, nu suport lumina zilei.Am fost la un cabinet oftalmologic in Bucuresti (Info Sun) mi sa zis ca este destul de bun, si am facut toate analizele ochilor care se puteau face, fund de ochi tensiune etc.., nu am nici un fel de problema cu vederea. Mi sa spus ca am o iritatie si ca am ceva probleme cu glandele lacrimale, am incercat un tratament cu sampon pentru ochi, tobradex unguent, si lacrimi artificiale, dar nu au dat nici un rezultat. Am mers a doua oara si acelasi lucru mi-au spus, dupa care am facut camp vizual, si a iesit bine.In concluzie nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma duc. Precizez ca am si dureri de cap pentru care am fost la un medic neurolog si care mi-a spus ca nu am nimic. Problema mare este ca acele miodezopsii se tot inmultesc, dar inafara de ele cand ma uit direct in lumina vad si alte punctulete rotunde ca si cum ar fi niste celule vazute la microscop. Pe langa aceste simptome cateodata mai am si ameteli..., precizez ca am facut toate analizele la sange si sunt ok. Mai adaug ca nu ma pot concentra foarte bine, adica atunci ca nu ma concentrez direct spre un anumit lucru, il vad in ceata iar daca incerc sa ma concentrez mai bine il vad clar. Aceste simptome ar putea avea legatura cu stresul? sunt o persoana care ma stresez din orice, sau poate avea vreo legatura cu somnul, care ma gandesc ca nu prea este de buna calitate ... Va rog ajutati-ma cu un raspuns, sau recomandati-mi unde sa merg ca nu stiu ce sa mai fac.
Astept cu nerabdare un raspuns
3 comentarii
0
31-10-2009, ora 14:50
caena
Nu este medic/terapeut
caena
buna ziua! v-ati gandit ca s-ar putea sa aveti discopatie cervicala si de aici dureri de cap, ameteli, probleme cu "ochii"? faceti o radiografie cervicala si mai discutam dupa... multa sanatate!!!!
0
01-11-2009, ora 10:23
gabriel.roman
Nu este medic/terapeut
gabriel.roman
Va multumesc pentru sfat. M-am gandit si la cervicala, dar nici un medic oftalmolog nu a reusit sa ma sfatuiasca cu nimic pana in prezent.Imi recomandati si vreun medic care sa citeasca radiografia ? eu sunt din provincie si e mai greu pe aici.. si as vrea sa o fac in Bucuresti.
0
14-03-2012, ora 11:11
Iulian03
Nu este medic/terapeut
Iulian03
Buna ziua.Si eu am cam aceleasi simptome ca Gabriel.Cam de prin martie 2010 am inceput sa vad doua puncte cand ma uitam la un perete alb.Am fost la doctor si mi s-a spus ca am tulburari vitreene.Am urmat un tratament de 3 luni cu vitreoclar, si s-au mai redus.Problema e ca de vreo 3 luni incoace ma ustura ochii si am senzatia de nisip in ochi, de la niste lacrimi artificiale, Lacrisifi.Am tot fost la doctori si mi-au sous ca am conjunctivita, mi-au dat tobradex, kanamicina, spersandex, vidisic gel, vigamox, oxacilina, fucitalmic, plus lacrimi artificiale systane, lubristil, optive, dar degeaba nu-mi trece, nu stiu de ce.Pe parcursul zilei imi tot apare o secretie albicioasa la colturile ochilor, si nu am ochii lipiti dimineata.E posibil sa fi declansat conjunctivita uscata?Stie cineva ce ar putea fi?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •