miocardita reumatismala? astm?

03-09-2010
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Buna ziua! Tot incerc sa gasesc un diagnostic corect la problemele care le am si nu prea reusesc. Unii doctori imi spun ca am miocardita reumatismala, altii ca am astm. Imi fac tot felul de analize ekg, ecografie cardiaca, spirometrie. problema mea nu e pe fond nervos. sunt o persoana echilibrata, dorm bine. in analize imi ies mereu leucocitele mari 14, vsh 20, eozonofile mari. amigdalitele imi sunt f imflamate de vreo 10 ani, insa nu am acel stretococ in gat din cauza asta nu mi s-a recomandat scoaterea lor. am o dispnee din toamna anului trecut. mi se ingreuna f tare respiratie, nu pot sa trag suficient aer pt ca simt ca o greutate si durere. pb care o am cred ca e din cauza racelilor netratate bine. aceasta criza o fac si daca beau apa care nu e incalzita. tot ce mananc incalzesc la cuptorul cu micorunde altfel ma ia criza. as vrea un sfat. multumesc anticipat si sanatatate multa!!!
2 comentarii
0
04-09-2010, ora 17:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si cam ce spun analizele efectuate, in special spirometria si ecocardiografia ? Banuiesc ca aceste diagnostice se bazeaza pe unele date...
0
23-01-2011, ora 10:25
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Mi-am facut o groaza de ecografii cardiace. La Bistrita in urma ecografie cardiace mi s-a spus ca am miocardita reumarismala avansata. Am plecat la Cluj si au spus ca nu am asa ceva. Spirometria mi-am facuto o singura data si mi-a iesti buna. Eu nu mai inteleg nimic si nu stiu unde sa mai merg. Daca merg la orl imi spun ca e de la deviatie de sept ( cred ca asa m-am nascut ), daca merg la pneumologie imi spun fie ca e astm, fie ca nu. Medicul care mi-a facut spirometria mi-a spus ca nu poate fi vorba de astm pt ca valorile mi-au iesit bune, pneumologul mi-a spus ca, chiar daca spirometria a iesit buna pot avea astm, iar analiza trebuie facuta intr-o criza ( pai cum pot face eu analiza de spirometrie intr-o criza cand eu nu reusesc sa respir deloc ) E chiar asa de greu de depistat un astm, o rinita sau o miocardita? Acum nu mai merg la nici un medic, am obosit. Am dat o gramada de bani si tot degeaba. Am fost si la un psihiatru bun care mi-a spus ca nu tin de el pb mele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.