minima protruzie discala si diminuarea lordozei lombare

12-05-2010
dr3
Nu este medic/terapeut
dr3
In urma unor dureri in zona lombara am facut un RMN. Am fost diagnosticat cu minima protruzie discala L5- S1 medio-laterala dreapta ce vine in contact cu radacina S1 dreapta intradurala si diminuarea lordozei fiziologice.

Cum as putea sa rezolv problemele fara sa iau tone de medicamente ?
5 comentarii
0
12-05-2010, ora 23:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de o sumedenie de factori:
- varsta, sex, greutate/inaltime
- antecedente traumatice, reumatologice etc
- status ocupational si sportiv;
- originea durerilor lombare: traumatism, efort exagerat de ridicare, altceva
- intensitatea durerilor, caracterul si localizarea lor etc.
- consultul neurochirurgical direct este cel mai important.
- in economia situatiei, RMN-ul nu are aproape nici o importanta daca nu exista fenomene neurologice de tip compresiv (papalizii, pareze etc).
Exista solutia chirurgicala (cura herniei de disc lombare) sau solutia conservatoare, bazata pe kineto-terapie (gimnastica medicala adaptata coloanei lombare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-05-2010, ora 23:46
dr3
Nu este medic/terapeut
dr3
25 , barbat , 1.86 , 92 kg

Sursele problemelor, pozitia incorecta pe scaun, sedentarism exagerat cateva luni, caratul unor saci de 30-40 kg cate 3 etaje ( 1 la cateva zile ). Alte antecedente la coloana nu am avut pana acum.
Acum fac sala , evit exercitii care ar putea sa-mi afecteze coloana.

Durerea cobora un pic pe fund in partea dreapta, dar momentam se mentine o jena in dreptul coloanei lombare, tot pe dreapta.

Nici nu ma gandesc la operatie . Reflexoterapia, acupunctura si alte tehnici de genul m-ar putea ajuta sa trec peste aceste probleme ? Un cabinet de kineto-terapie sau recuperare in Constanta imi puteti recomanda ?
0
12-05-2010, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca veti analiza cazul (similar) al presedinteului Basescu, a fost obligat sa recurga la operatie datorita fenomenelor neurologice acute (paralizie, pareza), care pot produce infirmitate totala si imobilizare in carucior rulant.
Deci, nu se pune problema optiunii personale intre tratamentul cu ierburi sau acupunctura si tratamentul chirurgical.
Pe de alta parte, exista solutia conservatoare, bazata pe kineto-terapie (gimnastica medicala adaptata coloanei lombare).
Doar un consult neurochirurgical competent va poate indruma spre una din cele doua optiuni.
Exista un sanatoriu la techerghiol, la Eforie etc, unde exista baze de tratament, cu piscina (hidro-kineto-terapia, adica inotul, reprezinta solutia cea mai incununata de succes pe termen lung).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-05-2010, ora 23:56
dr3
Nu este medic/terapeut
dr3
Din fericire la mine protruzia este minima si nu am probleme acute. O sa ma interesez de kineto-terapie in zonele specificate de dumneavoastra. Multumesc pentru raspunsuri si daca mai are cineva experienta cu privire la celelalte metode ( acupunctura etc ) mai neconventionale rog sa posteze.
0
13-05-2010, ora 00:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am uitat sa precizez: se impune si o atentie la greutate. Aveti 10-15 kg in plus si asta se repercuteaza la nivelul coloanei.
De asemenea, eforturile de ridicare mentionate de D-voastra trebuiesc evitate vreo 6 luni de acum incolo.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •