minciuna aparat dentar

11-07-2013
lalala10
Nu este medic/terapeut
lalala10
buna ziua.
La finalul anului trecut am fost la ortodont si i-am zis ca vreau sa imi pun aparat dentar sus. Mi-a zis ca ar trebui sa imi pun si in partea de jos. Asa ca mi-am pus aparatul in partea de sus, si urma ca dupa 6 luni sa imi puna si in partea de jos. Problema este ca intre timp am fost la un alt ortodont care mi-a zis ca nu e nevoie de aparat dentar in partea de jos, lucru pe care eu oricum nu il cerusem si intre timp, gandindu-ma mai bine si ascultand ce mi-a zis cel de-al doilea ortodont, chiar nu mai vreau sa imi pun si in partea de jos.
Acuma as dori sa va intreb: oare primul ortodont mi-a facut deja aparatul dentar si pentru partea de jos, sau urma sa il faca cu o luna/cateva zile inainte de punerea lui? Daca deja e facut, se poate sa renunt la el? Se va putea folosi pentru altcineva sau va trebui sa il platesc daca nu doresc sa il pun?
3 comentarii
0
11-07-2013, ora 20:12
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
pai ti-a luat amprenta pt partea de jos? daca da, e posibil sa fii dat comanda pt aparatul de jos. si nu se poate folosi pt altcineva, aparatele dentare sunt individualizate. dar de ce ai incredere mai mult in al 2 lea doctor? dintii din partea jos chiar sunt perfecti drepti? ideea e ca probabil doctorul tau vrea sa-ti corecteze muscatura, ceea ce se poate face de obicei, doar punand aparat pe ambele arcade.
0
12-07-2013, ora 13:24
lalala10
Nu este medic/terapeut
lalala10
Da, mi-a luat amprenta si pentru partea de jos.
in partea de jos mi-s aliniati. aveam probleme in partea de sus, doi dinti imi erau incalecati.
am incredere in al doilea ortodont pentru ca cel dintai m-a mai mintit. mi-a zis initial un pret pt aparatul din partea de sus, apoi mi-a mai cerut inca cateva milioane vechi. plus ca ma cheama doar din 5 in 5 saptamani la activare, desi am observat ca dintii mi se misca destul de repede.
0
26-08-2013, ora 09:51
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Nu cunosc cazul clinic respectiv, dar primul medic are dreptate. Inghesuirile dentare de la arcada superioara deseori sunt prezente si la arcada antagonista. Pentru tratamentul corect al malocluziilor se poarta aparate la ambele arcade, bineinteles ca acest lucru depinde de mai multi factori pe care nu-i voi enumera acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ghidul persoanei cu aparat dentar - sfaturi utile și întrebări frecvente
  •