mincarime doar pe brate, miini (nu palma)

13-10-2007
C4
Nu este medic/terapeut
C4
inafara de aceasta mincarime accentuata pe ambele brate in special cele inferioare mai apar citeodata niste bubulite.Am incercat o crema antihistaminica fara succes.Suspectez o alergie la ceva cu care vin bratele in contact (pielea de pe aparatele de sport la sala etc.)dar nu pot fi sigur deoarece cu aceasta piele ating si picioarele etc.fara vreun efect de acest gen.Ar avea cineva vreo idee in acest sens
7 comentarii
0
17-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ai scabie (raie).
0
17-10-2007, ora 00:00
C4
Nu este medic/terapeut
C4
mersi pt. parere, dar foarte greu de crezut ca timp de luni intregi aceasta mincarime limitata doar la bratele anterioare fara nici o raspindire?!
0
18-10-2007, ora 00:00
adywow
Nu este medic/terapeut
adywow
fa o baie:))
0
18-10-2007, ora 00:00
C4
Nu este medic/terapeut
C4
pt. adywow : nu pot face inca baie pt. ca n-a trecut 1 an...eu fac doar odata pe an..sper sa te fi ajutat sfatul meu
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Poti avea o dermatita de contact alergica si pentru asta se impune o testare patch cu o trusa standard europeana care poate confirma o alergie la metale, conservanti, materiale plastice, cosmetice, etc.
0
28-10-2007, ora 00:00
C4
Nu este medic/terapeut
C4
va multumesc D-na Dr.Nicolae ;aceasta verificare a si fost luata in calcul de medicul meu Dermatolog, dar din necunoscute motive mie inca nu a fost efectuat testul.Parerea Dvs.este asa dar de ajutor(pt. urgentare) si incaodata mersi!
0
04-05-2009, ora 00:57
morena_gl2007
Nu este medic/terapeut
morena_gl2007
am o fetita de 3 ani jumate acum o luna jumatate ni s-a pus un diagnostic de dermatita de contact la niste borbonele rosiatice rebele care au aparut doar pe antebrat la o mana pe partea externa la cealalta pe partea interna. dupa cateva zile acele borbonele au devenit o masa compacta papuloasa si pruruginoasa avand aceasi localizare.mentionez ca din nomentul punerii diagnosticului am urmat tratam medicamentos (locoid crema, peritol si flonidan) si am exclus din vestimentatie tot ce nu era bumbac.am schimbat chiar sapunul si gelul de dus folosind unul special pt piele alergica. la momentul de fata adica la o luna si jumatate aproape de la diagnostic masa papuloasa e inca prezenta chiar daca nu mai e de aceeasi intensitate, in ciuda tatamentului si a masurilor luate.
as dori sa stiu este cazul sa cautam o cauza in alta parte.. de ex o infectie virala sau o parazitoza... etc?
multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •