migrena

22-03-2009
almma_almma2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
almma_almma2000@yahoo.com
sunt olimpia din petrosani, am 49 de ani si sufar de migrena cu aura de la varsta de 12 ani, sunt casatorita si am 2 copii si la fel au mostenit si ei migrena de la mine. mentionez ca nu stiu sa fii avut si parinti mei asa ceva.Acuma sunt la menopauza si vad ca totul e la fel, nici o schimbare.Folosesc aspirina tamponata, am incercat multe chiar si acupunctura in germania si tot nimica.Se pare ca remediu nu prea este, dar speranta moare ultima, sper sa se gaseasca ceva remedii cel putin ptr copii nostri. Ce ma sfatuiti sa fac ca nu mai stiu, sunt disperata cu migrena asta, speram ca macar la menopauza sa scap definitiv de ea, dar se pare ca nu am norocul asta.Tare greu a fost vreo 20 de ani pina am reusit sa primesc un diagnostic la aceasta boala, tare greu a fost nici nu mai vreau sa ma gandesc.In fiecare dimineata de ani buni ma gandesc ca nu cumva sa fac o migrena in aceea zii, e cumplit, numai cine are migrena poate sti ce simt eu in fiecare dimineata si chiar si pe parcursul zilei.Ce ma sfatuiti sa mai incerc?
Sanatate la toata lumea.
2 comentarii
0
24-08-2015, ora 21:49
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Si eu am migrena cu aura.Mi-am facut inclusiv rmn care nu a evidentiat nimic deosebit.
Imi apar brusc fara un motiv aparent real.La inceput apareau ca la 3 luni o data, dar in ultima perioada au inceput sa fie mai dese.Uneori e precedata de durere de cap, alteori rar nu.Neurologul mi-a spus ca in momentul cand incepe sa iau un antiinflamator.
Problema este ca ranan si dupa ce imi trece durerea de cap cu o senzatie de apasare pe tampla si pe partea capului din zona ochiului unde se manifesta aura.
Si aceasta ma tine uneori si 3 zile.
0
07-09-2015, ora 12:27
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand tratament preventiv cu AED. Si un consult neurologic. Eventual un examen CT cerebral.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.