miere de albine la copii

19-01-2010
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Am citit ca nu se da miere la albine la copiii sun un an.
Eu din pacate i-am dat in ceai cand avea vreo 6 luni timp de vreo saptamana in ceai, din cauza ca trebuia sa ii dau niste pastile cumplit de amare.Am mai citit ca primul semn al botulismului, care e dat de mierea de albine la sugari e constipatia. Bebe al meu e constpatipat mai mereu.Asa s-a nascut cred, si din cauza laptelui praf ( ca nu am avut san prea mult ) si a fierului care l-a primit si il mai primeste acum profilactic, ca a avut anemie f mare (7, 5).De cand diversificam alimetatia mai iese si normal, adica nu scaun de constipatie, si nu cu glicerina sau la termometru.Acuma are 9 luni si este absolut normal.Adica merge in premergator, "vorbeste", sta in fundulet, are chiar si dintisori ( chiar daca s-a nascut prematur ).As vrea sa stiu daca faptul ca i-am dat miere in ceai timp de o sapt acum 3 luni, si constipatia lui frecventa ar trebui sa ma ingrijoreze.Eu sper din suflet sa nu fie nici o problema chiar la copilul meu.
Stie cineva sa-mi raspunda la intrebare ?
Multumesc.
4 comentarii
0
19-01-2010, ora 18:44
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
staţi liniştită dacă era botulism se manifesta mai demult nu acum, nu vă faceţi griji, riscul era în principal să dezvolte alergii, dar dacă a trecut atunci perioada şi nu s-a întâmplat nimic nu e nicio problemă.
0
19-01-2010, ora 20:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicina spune la oameni sa nu dea la copiii mici miere sa nu faca botulism in timp ce trateaza oamenii exact cu aceasta toxina care cauzeaza botulismul.
0
19-01-2010, ora 21:46
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
eh e vorba doar de injectare de toxină botulinică în faţă pentru reducerea ridurilor :))... nu se cheamă chiar "tratament". dar nu mai auzisem până acum că mierea ar da botulism... botulismul poate veni de la orice fel de conservă- borcan în care a putut creşte bacteria.
0
20-01-2010, ora 15:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mierea se poate fierbe pt. curatire punand borcanul deschis intr-o oala cu apa si se indeparteaza eventuala spuma care iese la suprafata. Aceasta metoda nu strica deloc mierea as cum cred multi ci o face chiar mai buna si mai curata indepartand si eventuale rezidurii si bacterii (care oricum nu au cum sa se mentina in viata in zahar. Mierea este conservanta si antibacteriala.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mierea de albine - tipuri, beneficii, recomandări
  • E ok să pui miere de albine în băuturile fierbinți?
  • Mierea îmbunătățește sănătatea cardiacă și metabolică
  • Remediul antic Oxymel (oțet cu miere de albine) în tratamentul modern al rănilor
  •