mielom multiplu

18-12-2010
nclt_grigore
Nu este medic/terapeut
nclt_grigore
Buna seara,
In noiembrie sotul meu in varsta de 48 ani a fost diagnosticat la Fundeni cu mielom multiplu. Dupa ce au venit rezultatele am asteptat inca doua saptamani spunandu-ne ca nu sunt rezultatele concludente. Au zis ca au mai pus substanta de contrast??????? la biopsia de la maduva osoasa si apoi si-au dat seama de diagnostic. Am o rugaminte sa-mi spuneti daca se poate gresi in privinta diagnosticului.
Analize:Hemoglobina =11, L=8200, Tr=322000, vascozitate serica=1, 99, ALT=58, bt=0, 4mg%, creatinina=1, 23, glicemie=118mg%, LDH=199, uree=38mg%, Ca=12, 16, PT=8g, IgG=508mg%, IgA=35, 4, IgM=27mg% radiografie craniu= cateva leziuni osteolitice 4mm diametru focalizate frontal si temporal stanga radiografie grilaj costal=fara modificari de structura la nivelul segmentelor osoase PBO( imuno histo chimie) -MM anaplazic cu secretie de lanturi K grad 2 de infiltrare medulara.
Din pacate domnul doctor nu prea comunica si sotul a facut deja doua sedinte de citostatice ( endoxan, alkeran, vincristin si prednison) si urmeaza a treia sedinta in ianuarie. Au spus ca sunt sase sedinte in total. Si apoi?
Am o rugaminte se poate in pararlel pentru a ajuta in aceasta cumplita boala sa mergem si pe ceva naturist? De exemplu tincturi din plante naturale?
Multumesc mult.
1 comentarii
0
14-02-2013, ora 13:37
daria12
Nu este medic/terapeut
daria12
Si tatal meu sufera de Miomom multiplu are amorteli la maini si acum a facut o parapareza.
Vreau sa stiu mai mult despre aceasta boala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.